شیر نخوردن نوزاد در روزهای اول/ علت آن چیست؟!

احتمالا نوزاد شما تا روز سوم یا چهارم حتی اشتهای زیادی ندارد؛ و احتمالا در روزهای اول به تمرین حرکات مکیدن نیاز دارد…

اگر به نظر می رسد نوزاد شما در روزهای اول شیر زیادی نمی خورد، نگران نشوید، خود آغوز مزایای زیادی دارد. 

شیری که پستان ها در دو سه روز اول پس از زایمان تولید می کنند، آغوز یا کلستروم نامیده می شود که غلیظ و زرد رنگ و یا به رنگ روشن و سرشار از مواد ایمنی بخش است و نوزاد را در برابر عفونت ها محافظت می کند به حدی که آن را اولین واکسن نوزاد می نامند.

احتمالا نوزاد شما تا روز سوم یا چهارم حتی اشتهای زیادی ندارد؛ و احتمالا در روزهای اول به تمرین حرکات مکیدن نیاز دارد. هنگامی که نوزاد شما شروع به مکیدن سینه هایتان می کند، به مغز علامت میدهد تا سینه ها شیر تولید کند.

در حدود سه یا چهار روز بعد از زایمان، تولید شیر آغاز می شود. هنگامی که شیر وارد مجاری شود، سینه ها از شیر پر میشود. این پر شدن می تواند آن قدر زیاد باشد که سینه هایتان مانند سنگ بشود و گاهی اوقات بسیار ملتهب!

اما نگران نباشید. هنگامی که نوزاد به طور منظم شروع به شیر خوردن کند و جریان شیر شروع شود، پر شدن سینه ها دیگر زیاد شدید نیست.

واکنش جاری شدن (ورود شیر به مجاری) هر بار که نوزاد شیر میخورد، صورت می گیرد. پس از آنکه برای مدتی شیر دادید، شاید متوجه شوید که تنها صدای گریه ی نوزاد یا احساس نوزادتان که در کنار شما نوازش می شود، می تواند موجب شروع این واکنش شود.

اساسا زنان شیرده در اواخر هفته اول بعد از زایمان، روزانه در حدود ۶۰۰ میلی لیتر شیر تولید می کنند. این مقدار در اواخر هفته ی سوم تقریبا به ۸۰۰ میلی لیتر می رسد و حداکثر مقدار آن ۱/۵ تا ۲ لیتر است.

راههای افزایش شیر مادر

تسنیم: سید حسن ضیایی درباره راه‌های ازدیاد شیر مادر اظهار داشت: نخستین غذای مادر بعد از زایمان تا آخر دوران شیردهی، رُطب و خرمای تازه است.

به‌گفته وی به‌همراه غذا، سبزی ریحان و سبزی پونه خورده شود، همچنین به‌همراه غذا کاهو بدون سُس میل شود (به‌شرطی که کم‌خونی ژنتیکی, فاویسم و کم‌خونی داسی‌شکل نداشته باشند)، گرچه خوردن کاهوی پُخته بهتر است.

این محقق طب اسلامی افزود: وسط روز، عصرانه و شب یعنی در شبانه‌روز، سه استکان چای رازیانه مخلوط با عسل نوشیده شود، البته از مصرف این چای توسط زنانی که فرزند پسر دارند باید پرهیز شود.

ضیایی ادامه داد: همراه صبحانه شیرعسل، شیرخرما، حلیم گندم و گوشت خورده شود؛ عصرانه و وسط روز میوۀ انگور میل شود، یک ساعت و نیم بعد از غذا یک قاچ خربزه خورده شود و داروی گیاهی فِنِلین نیز برای افزایش شیر مادر مفید است.

وی بیان داشت: آبگوشت بدون نان خورده شود و به‌همراه شام، یک بشقاب سوپ که در آن هویج و سبزی جعفری باشد, مصرف شود و در شبانه‌روز یک قاشق چای‌خوری سیاه‌دانه خورده شود (لازم به ذکر است که سیاه‌دانه دارای طبیعت گرم و خشک است و مصرف بیش از حد آن موجب بی‌قراری و بی‌خوابی مادر و بچه خواهد شد).

این محقق طب اسلامی اضافه کرد: هر صبح و ظهر و شب، یک قاشق مرباخوری عسل آویشن به‌همراه شیر، آب یا آبجوش وِلَرم خورده شود و هر ۶ ساعت یک لیوان آب‌جوش وِلَرم میل شود.

ضیایی عنوان کرد: اگر شیر مادر آبکی است حتی زمانی که ۲۰ دقیقه از هر سینه شیر می‌دهد (زیرا ۱۰ دقیقه اول شیر دادن آبکی است ولی ۱۰ دقیقه دوم شیر دادن، ویتامین‌ها و پروتئین‌های آن بیشتر است) باید مادر در هر شبانه‌روز ۱۴ عدد مغز بادام شیرین درختی بدون پوست قهوه‌ای آن بخورد.

وی خاطرنشان کرد: نصف قاشق چایخوری پودر گُلپَر با عسل مخلوط شده و میل شود؛ شب‌ها قبل از شام، ۷ عدد آلو بخارا (به‌صورت مکیدنی) خورده شود. همچنین مصرف انار شیرین یا ربّ انار شیرین توسط زنان باردار و مادران شیرده، موجب تقویت مادر و فرزند شده و به رشد آیندۀ کودک کمک می‌کند.

اشتراک‌گذاری
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *