“شربت هیدروکسی زین” در چه مواردی برای کودکان تجویز می شود؟/ مقدار مصرف هیدروکسی زین

شربت هیدروکسی زین چیست؟

شربت هیدروکسی زین (Hydroxyzine) برای درمان آلرژی و خارش تجویز می‌شود. درواقع هیدروکسی زین در بدن دو کار انجام می‌دهد. اول اینکه موجب کاهش فعالیت سیستم اعصاب مرکزی شده و دوم اینکه موجب کاهش هیستامین شیمیایی طبیعی در بدن می‌شود. هیستامین‌ها می‌توانند موجب بروز علائمی از قبیل عطسه و آبریزش بینی یا ایجاد کهیر بر روی پوست شوند. بنابراین این دارو می‌تواند در درمان آبریزش بینی موثر باشد.

علاوه بر استفاده از شربت هیدروکسی زین قرص هیدروکسی زین هم به عنوان داروی درمان اضطراب و تنش مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای بیهوشی از این دارو همراه با دیگر داروها استفاده می‌شود. کنترل حالت تهوع و استفراغ، درمان کهیر یا درماتیت تماسی از دیگر مواد مصرف قرص و شربت هیدروکسی زین می‌باشد.

شربت هیدروکسی زین به صورت ۵ میلی‌گرم در ۱۰ میلی‌لیتر می‌باشد.

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

موارد مصرف: درمان آلرژی
عوارض: حرکات بی‌قرار در چشم یا زبان یا فک یا گردن، ترمور (لرزش غیر قابل کنترل)، گیجی، تشنج
تداخل دارویی: الکل، آنتی هیستامین‌های دیگر (مانند دیفن هیدرامین)، داروهای خواب آور و اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، Zolpidem)، شل‌کننده‌های عضلانی و ضد درد مخدر (مانند کدئین)

مقدار و نحوه مصرف

دوز مصرف این دارو بستگی به سن شما، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان دارد. در کودکان دوز ممکن است بر اساس وزن تعیین شود. این دارو را از راه دهان با یا بدون غذا طبق دستور پزشک استفاده کنید. معمولا سه یا چهار بار در روز از این دارو استفاده می‌شود اگر شما شکل مایع از این دارو را استفاده می‌کنید دوز را به دقت محاسبه کنید و مقدار آن را در یک قاشق غذاخوری اندازه‌گیری کنید. به طور معمول مصرف این دارو در کودکان به شرح زیر است:

كودكان زیر ۶ سال: به عنوان داروی آنتی هیستامین یا ضد تهوع ، ۵/۱۲ میلی‌گرم هر ۶ ساعت و به عنوان داروی ضد اضطراب یا آرام بخش روزانه ۵۰ میلی‌گرم در دوزهای تقسیم‌شده مصرف می‌شود.

كودكان بالاتر از ۶ سال: به عنوان داروی آنتی هیستامین یا ضد تهوع ۲۵ – 5/12 میلی‌گرم هر ۶ ساعت و به عنوان داروی ضد اضطراب و آرام بخش، ۱۰۰ – 50 میلی‌گرم در روز در دوزهای تقسیم‌شده مصرف می‌شود.

در صورتیكه یک نوبت از مصرف دارو را فراموش كردید به محض به یاد آوردن بلافاصله آن را مصرف كنید ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد از مصرف آن صرفنظر كرده مطابق روال قبل دارو را مصرف كنید و مقدار آن را دو برابر نكنید. همچنین اگر مشکوک به مصرف بیش از حد هستید بلافاصله با یک مرکز کنترل مسمومیت و یا اورژانس تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل خواب آلودگی شدید، تشنج در کودکان، تغییرات ذهنی یا خلق و خوی مانند (بی‌قراری، تحریک‌پذیری) که ممکن است قبل از خواب آلودگی رخ دهد.

توجه: اگرچه از قرص و شربت هیدروکسی زین در درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود اما مصرف آن بدون نظر پزشک خطرناک است و ممکن است سلامتی را به خطر اندازد.

نکاتی که در ارتباط با مصرف شربت هیدروکسی زین باید بدانید

در صورت ابتلا به اختلال تشنج، بیماری کبد یا بیماری کلیوی قبل از مصرف این دارو، پزشک را مطلع سازید.
در صورت مشاهده هر یک از عوارض جدی مانند لرزش، گیجی، تشنج یا حرکات بی قرار در چشم، زبان، فک یا گردن مصرف این دارو را قطع و سریعا به پزشک مراجعه کنید.
شربت هیدروکسی زین را با قاشق مخصوص اندازه گیری، اندازه بگیرید. اگر شما این قاشق را ندارید، می‌توانید آن را از داروخانه تهیه کنید.
هیدروکسی زین را دور از دسترس اطفال نگهداری کنید. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *