شادابی دوباره پس از زایمان !

اگر شما مانندِ بسیاری از زنان باشید؛ در هفته‌های اول پس از زایمان به جز خستگی جسمی و عاطفی، درد، قطره قطره آمدنِ ادرار و شکمِ متورم و شُل را که احتمالاً با خطوط کشیدگی تزیئن شده است، تجربه خواهید کرد.
صبور باشید و بدانید که مدتی دیگر بدنتان به فُرمِ قبل و یا حداقل مشابهِ آن باز خواهد گشت. مدتی‌که طول می‌کشد به فُرم قبل برگردید، به تعدادی از عوامل بستگی دارد. سن، تعدادِ بارداری‌هایتان، سطح تناسب اندام‌تان در قبل از زایمان و ژن‌های شما تعیین کننده این مسأله هستند که چه زمانی قادر به پوشیدن شلوار‌های جین قبل از بارداریتان خواهید بود.

تعدادی از مادران ذاتاً کمر باریک‌اند و در چند هفته پس از زایمان به سایز عادی خود بر می‌گردند، اما این نادر است و اگر شما یکی از آنها نیستید، خودتان را با آنها مقایسه نکنید. به باسنِ گرد، شکمِ نرم و کمرِ ضخیمِ خود به چشم قیمتی کوچک برای پرداختِ هزینه ورودِ موجودی شگفت‌انگیز در زندگیتان نگاه کنید.

به فعالیت‌های قدیمی خود برگردید

آیا می‌دانستید بارداری در واقع چهار دوره ۳ ماهه است؟ چند ماه اوِل پس از زایمان را به عنوان بخشی از دوره حاملگی‌تان در نظر بگیرید. این می‌تواند فشار روانی را کم کند و به شما کمک کند هر چه زود‌تر فعالیت‌های قدیمی‌تان را دوباره از سر بگیرید.

اگر می‌توانید کارهای روزمره مانند پخت و پز و نظافت را در دو تا چهار هفته اول کنار بگذارید، می‌توانید استراحت کنید و روی مراقبت از نوزادتان تمرکز کنید. خواب برای بازیابی بدن، ارتقاءِ توانایی مقابله و احساس خوب در مورد خودتان ضروری است. اگر پا‌های‌تان را بالا بگیرید و مقدار زیادی مایعات بنوشید، می‌توانید به طور شگفت انگیزی از دست هر تورم توسعه یافته طی بارداری خلاص شوید.

به محض اینکه احساس کردید شرایطِ ثابت‌تری پیدا کرده‌اید، می‌توانید به آرامی ورزش را با روال عادی خود شروع کنید. اگر شما در دوره نقاهت بعد از زایمان طبیعی هستید، می‌توانید راه بروید و حرکات کششی ملایم را به محض ترخیص انجام دهید. اگر زایمان شما سزارین بوده تا شش هفته صبر کنید. اگر چه برخی از پزشکان زنان را به راه رفتن در روز بعد از زایمان سزارین تشویق می‌کنند.

چند توصیه کاربردی:

 • کاری انجام دهید که باعث شود احساس کنید جذاب هستید. پدیکور کنید، لباس بخرید، مو‌‌هایتان را کوپ یا رنگ کنید.

 • شلوار‌های نازک کشی بخرید که در حال حاضر متناسب با اندامتان هستند و در عین حال می‌توانید پس از بازگشت به سایز قبل از بارداریتان بپوشید.

 • صبح لباس بپوشید و آرایش کنید. وقتی کار‌های همیشگی خود را انجام می‌دهید، بیشتر به خود واقعی‌تان نزدیک می‌شوید. گاهی اوقات پس از اولین زایمان آن‌قدر خسته هستید که حتی نمی‌خواهید لباس بپوشید. اما لباس پوشیدن و رسیدن به خودتان قطعاً کمک کننده است.

 • برای خود یک جفت کفش نو بخرید زیرا ممکن است پای شما در طی حاملگی بزرگ‌تر شود. این یک راه برای به روز کردن کمدتان است.

 • خیلی لذت بخش‌تر است که از بدنتان برای به وقوع پیوستن رویای زیبای‌تان سپاسگزار باشید به جای آنکه در مورد تفاوت سایز قبل و بعد بارداریتان خود را سرزنش کنید. مادر شدن جسم شما را تغییر می‌دهد اما از طرفی روحتان را هم تعالی می‌بخشد. شما در دوران شیردهی خود به خود وزن کم خواهید کرد. شاید بدن شما هرگز به وضعیت عادی خود بر نگردد، در عوض قلب و روح شما بسیار شاد‌تر است.

 • سعی کنید دید خود را عوض کنید. نگرش خود را در مورد بدنتان بهتر کنید. پس از زایمان استقامت بدنی لازم برای انجام کارهایی که قبلا از انجام آنها هراس داشتید، به دست می‌آورید.

 • بر روی کار‌هایی که در مورد انجام آنها احساس خوبی دارید، تمرکز کنید و کار‌هایی که اعتماد به نفس شما را کمتر می‌کنند را بی‌اهمیت جلوه دهید. پیراهن بلندی بپوشید که شکم و باسن شما را نشان ندهد.

 • اگر چه سخت به نظر می‌رسد اما معیار‌‌های‌تان را تغییر دهید و به خودتان استراحت بدهید. این کمک می‌کند به خود یادآوری کنید؛ اگر چه شما از شکم و سینه بزرگ خود ناراحت هستید، اما این احتمال وجود دارد که همسر شما هیکل جدید شما را بهتر از قبل بداند.

 • به جای اینکه ناراحت این باشید که دیگر نمی‌توانید شلوار‌های جین قدیمی خود را بپوشید، برای سایز جدید خود لباس بخرید. وقتی لباس‌هایی می‌پوشید که سایز شما هستند، حس اعتماد به نفس و جذابیت به شما دست می‌دهد.

 • راه بروید. حالا که سبک‌تر هستید و جنینی ندارید که ریه‌های شما را تحت فشار قرار دهد، می‌توانید راحت نفس بکشید. بخشی از احساس خوب در ورزش است.

 • هر روز دوش بگیرید. هیچ چیز بد‌تر از احساس کثیف بودن با موهای چرب نیست. حتی اگر شدیداً خوابتان بیاید، یک دوش پنج دقیقه‌ای حال شما را جا می‌آورد. حمام آرامش شگفتی را قبل از رفتن به رختخواب به شما می‌دهد.

 • از کسی که متخصص است در مورد کار‌هایی که باید پس از زایمان انجام دهید، راهنمایی بگیرید. در این صورت دیگر در مورد اندام‌تان نگران نمی‌مانید.

 • خودتان را‌‌ همان‌گونه که هستید قبول کنید و هدف معقولی برای خود تعیین کنید. به خاطر داشته باشید قرار نیست همه سایز خوبی داشته باشند. در هر سایزی باشید هنوز هم می‌توانید زیبا باشید و سر خود را بالا نگه دارید. خودتان را دوست داشته باشید تا دیگران نیز عاشق شما باشند.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
 1. با ورزش بعد از زایمان هم وزن کم می کنید و هم با افسردگی بعد از زایمان مقابله می کنید…شاد و سرحال می شوید و یک مادر شاد و یک همسر مهربان می شوید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *