سونوگرافی آنومالی در هفته ۱۷ بارداری انجام می شود؟!

سونوگرافی آنومالی از هفته ۱۷ بارداری به بعد انجام می شود…

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی آنومالی، هفته هجدهم تا بیست و سوم است و حتماً باید این سونوگرافی از هفته ۱۷ به بعد انجام شود که رشد کودک در وضعیتی است که اندام ها قابل شناسایی می باشد.

سونوگرافی آنومالی در هفته 17

میزان دقت سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی در سطحی که از آن انتظار می رود، عمل کرده و ماموریت خاصی بیش از آن چه قابل تصور است، نمی توان از انتظار داشت. اقدامی است برای تعیین گراف رشد کودک و برخی از نقایص را گزارش می کند. معمولا این سونوگرافی دقیق است و تصویری از رشد جنین را در اختیار پزشک معالج قرار می دهد و انتظار دقت ۱۰۰ درصد وجود ندارد. مثلا وضعیت اختلالات مغزی جنین از طریق این اسکن، شفافیت لازم را ندارد و شاید نیاز به روش های دیگر باشد. مثل اسکن اکوکاردیوگرافی که نگاه دقیق به قلب جنین است.

اگر پزشک تشخیص دهد که سونوگرافی تجدید شود، معمولا هفته بیست و سوم بارداری به بعد انجام می شود.

کدام متخصصان می توانند سونوگرافی بکنند؟

در کتاب کالن که مرجع محبوب پزشکان است،‌ درباره این که کدام پزشکان، سونوگرافی انجام دهند بحث شده است. این کتاب مرجع، انجام این کار را توسط فردی که آموزش دیده و مهارت لازم را کسب کرده، الزامی می داند. یعنی انجام آن به یک گرایش پزشکی، محدود نشده است.

در رشته تخصصی زنان و زایمان، یک دانشجوی تخصص بایستی ۲۰۰ سونوگرافی بارداری و ۱۰۰ سونوگرافی زنان انجام دهد. لذا، انتظار انجام سونوگرافی، صرفا توسط متخصص رادیولوژی صحیح نیست. قرار است کمیته سونوگرافی در وزارت بهداشت ایران برای رفع این معضلات صنفی تشکیل شود.

چگونه برای سونوگرافی آنومالی آماده شویم؟

هیچ آماده سازی خاصی نیاز ندارد. سونوگرافی انومالی بر خلاف روش HSG با بیهوشی، بیهوشی ندارد و دردی هم ندارد. چرا که قرار نیست از طریق واژن، وسایلی وارد دهانه رحم شده و از طریق مایع حاجب، عکسبرداری انجام شود. توجه به موارد زیر ضروری می باشد:

پیش از روزی که به دستور پزشک متخصص خود، نیازمند سونوگرافی آنومالی هستید، حتما استراحت کنید و یک ساعت پیش از اسکن به مرکز عکسبرداری نزدیک محل سکونت یا مرکزی که پزشک شما توصیه کرده رفته و آماده شوید.
آب کافی چند ساعت پیش از سونوگرافی آنومالی بنوشید تا مثانه شما پر باشد.
بدون مثانه پر، انجام سونوگرافی آنومالی انجام نمی شود.
چون بایستی شکم خود را از ناحیه ناف تا لگن، لخت کنید، لذا، لباسی در این روز بر تن کنید که به راحتی قابل تنظیم بوده و گشاد باشد.
از مراجعه به مراکز با کفش پاشنه بلند پرهیز کنید. بدون جواهرات و طلا بروید.
کلیه مدارک پزشکی خود را به همراه داشته باشید تا اگر مورد نیاز سونوگرافر قرار گرفت، ارائه کنید.

روش انجام سونوگرافی آنومالی

برای این کار، بهتر است شما در هفته ۱۷ بارداری به بعد باشید. این اسکن،تصویر سیاه و سفید را در اختیار شما و پزشک معالج قرار داده و یک طرف بدون نوزاد قابل مشاهده است. البته اسکن سه بعدی یا ۴ بعدی نیز تصاویر واضحی در اختیار مادر و پزشک قرار می دهد.

در این اسکن، هر گونه ناهنجاری دیده می شود. سونوگرافر، قطعات بدن جنین را بررسی و رشد طبیعی را تست می کند. همان طور که گفتیم، اسکن با تایش امواج اوتراسوند برای تولید تصاویر درون بدن استفاده می کند. برای همین، ژلی روی ناحیه شکم مالیده می شود و سپس PROBE روی ناحیه مربوطه به حرکت در می آید.

امواج توسط کامپیوتر برای ایجاد یک تصویر از کودک مورد استفاده قرار گرفته و و تابش اشعه وجود ندارد و از اشعه یونیزه استفاده نمی شود. لذا، این اسکن بر خلاف تابش اشعه برای شکستن سنگ کلیه، درد ندارد.

سونوگرافی آنومالی چقدر طول می کشد؟

معمولا زیر نیم ساعت زمان نیاز دارد.

از طریق سونوگرافی آنومالی چه چیزی را می توان تشخیص داد؟

موارد زیر را می توان تشخیص داد:

ضربان قلب جنین در حال رشد
بررسی شریان ها و رگ های خونی
چهره جنین
بررسی کارکرد کلیه های مادر
بررسی ستون فقرات جنین
بررسی پوست پشت ستون فقرات
بررسی اسکلت بدن نوزاد
بررسی شکم جنین
مایع آمنیوتیک رحم بررسی می شود تا به اندازه کافی باشد.
موقعیت جنین اهمیت دارد. اگر جفت، در پایین رحم باشد، باید اقداماتی که پزشک توصیه می کند را در دستور کار قرار دهید. جفت پایین در سه ماهه سوم بارداری، خون ریزی زایمان را افزایش می دهد. اما در طول هفته هجدهم تا بیستم، نگرانی ندارد.

چه قسمت هایی از بدن نوزاد با سونوگرافی آنومالی قابل بررسی است؟

قسمت های زیر امکان اندازه گیری دارد:

دور سر (HC)
دور شکم (AC)
استخوان ران (FL)
بزرگ ترین قطر جنین که BPD نام دارد.

آیا سونوگرافی آنومالی به کودک و مادر آسیب می زند؟

چون از تابش یونیزه استفاده نمی کند (مثل X-RAY)، برای مادر و جنین، خطری ندارد. اقدامات احتیاطی توسط متخصص سونوگرافی انجام و طبق استانداردهای پزشکی رفتار می شود. استفاده از ژل هیچ دردی ندارد و تهدید کننده سلامتی مادر یا نوزاد نیست. لیستی طبق استاندارد در اختیار سونوگرافر است تا همه موارد را چک کند و ناهنجاری های احتمالی جنین بررسی شود.

نایب رییس انجمن رادیولوژی می گوید که انجام سونوگرافی در طول بارداری برای زنان دارای شرایط عادی، ۳ بار کفایت می کند.

ناهنجاری های جنین قابل تشخیص در سونوگرافی آنومالی

شکاف لب جنین
نقص نخاعی جنین که اسپینا بیفیدا نام دارد
مشکلات قلبی و ریوی
مشکلات کلیه و اندام کوتاه 

منبع خبر : rooziato

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *