سوختگی در بارداری چه عوارضی برای مادر و جنین دارد؟!

سوختگی در دوران بارداری عوارض زیادی برای جنین و مادران باردار دارد . در این مقاله شما را با اقدامات لازم برای سوختگی در دوران بارداری و عوارض خطرناک و جدی سوختگی در دوران بارداری برای مادر و جنین آشنا می کنیم.

عوارض سوختگی در دوران بارداری برای مادر و جنین

یک دکترمتخصص و جراح عمومی در رابطه ی اقدامات لازم جهت نجات مادر و جنین در سوختگی های شدید در دوران بارداری، گفت:در این موارد انجام اقداماتی در مورد تمام بیماران سوختگی لازم است که شامل پانسمان زخم با آنتی بیوتیک های مناسب است که این پانسمان هر روز باید انجام و داروهای مورد نیاز فرد باردار اعم از خوراکی و تزریقی به وی داده شود .

وی ادامه داد:همچنین دادن مایعات از دست رفته در سوختگی، که تمامی این موارد کلی که در مورد همه بیماران غیرباردار انجام می شود در مورد شخص باردار هم صدق می کند ولی نکته مهم این که زن باردار جنینی را با خود حمل می کند، پس داروهایی که برای این افراد تجویز می شود باید با احتیاط بیشتر و با توجه به نوع و سن حاملگی باشد و از طرف دیگر هر گونه سوختگی در دوران بارداری به عنوان استرس می تواند احتمال سقط جنین و یا در ماههای آخر بارداری احتمال زایمان زودرس را افزایش دهد که در این زمینه هم اقداماتی لازم است، که از نظر پزشکی و جراحی باید مدنظر قرار گیرد .

این جراح ادامه داد: از نظر جلوگیری از عوارض سوختگی اقدامات مورد نیاز یک به یک انجام شود، به هر حال سوختگی در زن باردار، ریسکی را به جنین تحمیل خواهد کرد که این ریسک می تواند منجر به سقط جنین و یا زایمان زودرس شود، ولی وجود حاملگی هیچ گونه منعی برای تداوم اقداماتی که ما برای یک زن مبتلا به سوختگی انجام می دهیم به همراه ندارد؛ به عنوان مثال اگر قرار باشد به دلیل عفونت سوختگی یک دارو مثلا آنتی بیوتیک را به بیمار بدهیم این کار را انجام می دهیم ولی ممکن است نوع و میزان آن با توجه به وضعیت جنین تعدیل شود، اما در صورت لزوم هیچگونه اغماضی در دادن دارو به زن باردار نداریم و یا اگر نیاز به جراحی در اثر سوختگی باشد این کار را برای بیمار انجام می دهیم و همواره در زن بارداری که دچار سوختگی می شود در درجه اول نجات خود مادر مهم است .

مراقبت های لازم برای سوختگی در دوران بارداری

وی در ادامه در رابطه با میزان زنده ماندن جنین در سوختگی دوران بارداری گفت:این میزان بستگی به سن مادری دارد که در حین حاملگی دچار سوختگی می شود و وجود ضایعات همراه، درصد و عمق سوختگی و همچنین سطوحی که دچار سوختگی شده اند، هرقدر درصد سوختگی بیشتر باشد با افزایش آن احتمال سقط جنین هم افزایش می یابد و نیز اقداماتی که پیش از مراجعه مادر به مرکز سوختگی برایش صورت گرفته حائز اهمیت است، هراندازه که این اقدامات مناسب تر و مطمئن تر انجام شود احتمال سقط جنین هم کاهش می یابد .

بنابراین عدد مشخصی را نمی توان در رابطه با آمار جنین های نجات یافته در سوختگی های دوران حاملگی ذکر کرد ولی در ماههای اول بارداری بروز یک سوختگی با وسعت بالا طبعا ریسک سقط جنین خیلی بالایی دارد؛ به عنوان مثال اگر یک بیمار دچار سوختگی ۷۲ درصد شود می تواند ریسک مرگ و میری حدود ۵۰ درصد در خود فرد سوخته را داشته باشد پس طبعا خطر از بین رفتن جنین در مادری که دچار چنین سوختگی می شود خیلی بالا خواهد بود و به چیزی بالاتر از ۸۰ یا ۹۰ درصد می رسد .

این جراح در رابطه با سوختگی دوران بارداری تصریح کرد:پس اگر میزان سوختگی از ۷۰ درصد بالاتر برود میزان مرگ و میر مادر و جنین به صورت تصاعدی افزایش می یابد؛ همچنین اگر مادر بارداری که دچار سوختگی شده به سوختگی تنفسی هم دچار شده باشد وجود این نوع سوختگی در مادر می تواند ریسک خطر مرگ مادر را ۱۰ برابر افزایش دهد، بنابراین به صورت تصاعدی خطر سقط جنین بالا می رود حتی در سوختگی های ۳۰ یا ۴۰ درصد خطر آسیب رساندن به جنین هم وجود دارد .
پس طی درمان مادر مجبور می شویم برای اینکه در بسیاری از مواقع عوارض سوختگی را درمان کنیم اقداماتی را برای بیمار انجام دهیم .

وی برخی عوارض سوختگی در دوران بارداری را عفونت دانست که باید یک سری از آنتی بیوتیکها را برای درمان بیمار تجویز کنیم. به هر حال خیلی از این آنتی بیوتیکها ممکن است برای جنین مضر باشند ولی ما چاره ای جز دادن آنها به مادر نداریم تا بتوانیم جان مادر را نجات بدهیم که ممکن است درصدی هم برای جنین آزاردهنده باشد .

در سوختگی های عمیق در دوران بارداری که پوست از بین رفته است باید پوستهای مرده را برداشته و پوست را پیوند کنیم که این عمل جراحی هم یک استرس است که می تواند به جنین وارد شود .

وی با تاکید بر این که باید شرایط مادر را در نظر گرفت، تصریح کرد:پزشکان باید سعی کنند کم ضررترین دارو را با توجه به سن بارداری به مادر بدهند و اگر نیاز به عمل جراحی باشد سعی شود تمهیداتی از نظر بیهوشی برای بیمار انجام دهند که حداقل آسیب به جنین وارد شود .

حفاظت از جنین در سوختگی های دوران بارداری 

این پزشک با اشاره به اقداماتی که برای حفاظت جنین انجام می شود، گفت:یکی از اقداماتی که برای حفاظت از جنین انجام می دهیم کنترل مداوم وضعیت جنین است که طبعا اگر جنین فوت کند با علائمی همراه خواهد بود که دیر یا زود خود را نشان خواهند داد و جنین به سرعت دفع و یا در ماههای آخر بارداری با زایمان زودرس نمایان می شود. پس از همان ابتدا بررسی های لازم را انجام داده و نهایت دقت را در تمامی مراحل درمانی چه از نظر دادن دارو و چه اقدامات اولیه احیای سوختگی برای بیمار انجام می دهیم به امید اینکه جنینی در طی مراحل سخت وخطرناک زنده بماند .

عوارض سوختگی در دوران بارداری بر روی جنین 

دکتر رستمی در ارتباط تاثیرات روحی و جسمی سوختگی بر روی جنین گفت:جنینی که مادر او دچار سوختگی شده است چند مسیر را طی می کند یکی از این مسیرها این است که احتمال دارد با توجه به شرایط بیمار، درصد سوختگی هیچ عارضه ای برای جنین پیش نیاورد ولی حالت خیلی بد آن این است که جنین سقط شود و یا زایمان زودرس برای بیمار پیش بیاید که در صورت وقوع زایمان زودرس عوارضی را به همراه خواهد داشت که از آن جمله می توان به مشکلات تنفسی و مشکلاتی در رشد جسمی و مغزی اشاره کرد که معمولا این بچه ها کوچک و نارس هستند و یک حالت نادر و استثنایی آن این است که تحت تاثیر حاد سوختگی در مرحله ای که بیمار با درصد بالایی سوخته و مراجعه می کند ممکن است که اثراتی در تکامل نوزاد برجا بگذارد که بعد از تولد ممکن است به صورت ضعفهایی در نقاطی از بدنشان، در سیستم عصبی و گوارشی خودش را نشان بدهد.

این جراح ادامه داد: همچنین در رشد کلی بدن نوزاد ممکن است اثراتی را داشته باشد ولی بیشترین حالتی که می تواند گریبانگیر مادر و نوزاد شود این است که درآن مرحله حادی که بیمار و نوزاد دچار سوختگی شدید می شود استرس و فشار سوختگی که به مادر تحمیل می شود و هورمونهای که در آن مرحله حاد آزاد می شوند آن شوک اولیه ممکن است باعث سقط جنین و یا زایمان زودرس در مرحله انتهایی شود و اغلب بیمارانی که از این مرحله نجات پیدا می کنند معمولا احتمال سقط و زایمان زودرس در آنها با تداوم درمان کاهش می یابد . 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *