سوالات رایج: بارداری بعد از ۳۵ سالگی

امروزه بسیاری از متخصصین مراقبت های بارداری، خطرات دوران بارداری را با وضعیت سلامت مادر قضاوت­ می كنند. سابقه پزشكی قبلی، شاخص ترین نشانه سلامتی یك زن در دوران بارداری است. برای مثال احتمال آنكه یك زن ۳۹ ساله سالم دچار مشكلات ناشی از بارداری شود، كمتر از زنی بیست ساله است كه از یك بیماری مزمن مانند دیابت رنج می برد. سلامتی و تناسب یك زن بیشتر از سن او بر بارداری تاثیر گذار است.
اغلب زنانی كه در سی یا چهل سالگی باردار می شوند از سلامت خوبی برخوردارند. زنی كه وضعیت جسمانی مناسبی دارد و به طور منظم ورزش می كند، می تواند به آسانی زنی كه بسیار جوانتر است، بارداری را پشت سر بگذارد. البته زنانی كه بیش از ۴۰ سال سن دارند و اولین بارداری خود را تجربه می كنند نسبت به زنانی با همین سن كه قبلا زایمان كرده اند بیشتر دچار مشكل می شوند. ولی اكثر زنان سالم، زایمان بدون خطری خواهند داشت. 

● آیا سن مادر در باروری تاثیر دارد؟

بزرگترین مانع بارداری كه ممكن است برای خانمهای بالای ۳۵ سال پیش بیاید، احتمال حامله نشدن آنهاست. بیشترین شانس باروری در سنین ۲۰ تا ۲۴ سال است؛ در سنین ۳۵ تا ۳۹ سالگی این احتمال به حدود یك چهارم تقلیل می یابد؛ و در ۴۰ تا ۴۵ سال باروری فرد ۹۵ درصد كمتر از دهه سوم زندگی اش خواهد بود. بنابراین اگر بیش از ۳۵ سال سن دارید و ۶ ماه است كه اقدام به بارداری كرده اید، در صورت حامله نشدن فرصت را از دست ندهید و حتما به متخصصین زنان و زایمان یا مراكز ناباروری مراجعه نمائید. 

● آیا سن پدر نیز موثر است؟

اگر در سنین میانسالی باشید، احتمالا همسرتان نیز در همین گروه سنی قرار دارد. البته تعیین این مساله كه سن پدر چقدر بر بارداری تاثیر گذار است، آسان نیست. بعضی تحقیقات نشان داده اند كه مردان ۵۵ ساله و مسن تر به احتمال بیشتری صاحب فرزندانی مبتلا به سندرم داون می شوند ولی این احتمال آنقدر زیاد نیست كه جای نگرانی داشته باشد. برخی كارشناسان پیشنهاد می كنند كه بهتر است مردان پیش از ۴۰ سالگی پدر شوند؛ البته این یك دیدگاه محافظه كارانه است و همه با آن موافق نیستند. پیش از اظهار نظر قطعی در مورد سن پدر و تاثیر آن بر بارداری، داده ها و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. 

● احتمال بروز چه مشكلاتی در دوران حاملگی بیشتر است؟

برخی مشكلات وابسته به سن هستند و خطر بروز آنها با افزایش سن بیشتر می شود مانند فشار خون بالا، دیابت و جفت سرراهی (زمانی كه جفت در قسمت پایین رحم جایگزین شده و قسمتی یا تمام دهانه رحم را پوشانده است). ممكن است از نظر علایم و نشانه های دیابت بارداری یا فشار خون بالا، تحت مراقبت بیشتری قرار داشته باشید. بروز هر یك از آنها در طی بارداری دردسر ساز است ولی با مراقبت های مناسب پزشكی، معمولا می توان با هر دو به خوبی كنار آمد. ممكن است ندانید دچار این مشكلات هستید مگر آنكه به طور منظم به ملاقات پزشك خود بروید. هر یك از این اختلالات می توانند باعث ایجاد مشكل جدی در دوران بارداری شوند و باید بخوبی تحت كنترل درآیند.
به این دلیل كه اختلالات كروموزومی یكی از شایعترین علل سقط است، احتمال وقوع سقط با افزایش سن بیشتر می شود. احتمال دوقلوزایی نیز در زنان میانسال بیشتر است. بعلاوه بسیاری از مطالعات نشان داده است كه نیاز به زایمان با روش جراحی سزارین در خانمهای باردار بالای ۳۵ سال بیشتر است شاید به این دلیل كه دردهای زایمانی و زایمان ممكن است بیشتر طول بكشد و یا چون زنان میانسال اغلب كودكان بزرگ جثه ای دارند. پس از زایمان نیز ممكن است رحم به سرعت رحم یك زن جوان منقبض نشده و خونریزی پس از زایمان بیشتر و طولانی تر باشد. 

● چه خطراتی فرزندمان را تهدید می كند و چه باید بكنم؟ 

مشكل دیگری كه با افزایش سن رخ می دهد افزایش احتمال اختلالات كروموزومی و ژنتیك است. برای مثال خطر سندرم داون از یك نوزاد در ۳۸۵ نوزاد متولد از مادر ۳۰ ساله به یك نوزاد از ۱۰۹ مادر ۴۰ ساله می رسد. مشاوره ژنتیك اقدامی عاقلانه است اما اگر بالای ۴۰ سال دارید انجام مشاوره ژنتیك قویا توصیه می شود. در مشاوره ژنتیك پدر و مادر و متخصصینی حضور می یابند كه زمینه تخصص آنها بررسی مشكلات همراه با بروز و یا خطر بروز نوعی اختلال ژنتیكی است. در مشاوره ژنتیك اطلاعات موجود درباره ژنتیك انسان در مورد یك زوج بخصوص بكار گرفته می شوند. این اطلاعات تفسیر می شوند تا زوج بتوانند آن را درك كنند و بر اساس آن در مورد بچه دار شدن، تصمیم گیری كنند. شاید هم لازم باشد برخی تستهای بخصوص مانند آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای جفتی را در دوران بارداری و بمنظور ارزیابی سلامت جنین انجام دهید. 

● چگونه می توانم در این سن بارداری راحتتری را بگذرانم؟ 

با توجه به بالا بودن سن تان ممكن است وزن بیشتری اضافه كنید، خطوط كشش پوستی در مكانهایی ظاهر شوند كه قبلا وجود نداشته اند، سینه هایتان آویزان تر شوند و احساس كنید كه قدرت عضلانی خود را از دست داده اید. در تمام این موارد دقت به روش زندگی، تغذیه و ورزش مناسب می تواند بسیار كمك كننده باشد. 
به دلیل صرف انرژی و زمان بیشتر خستگی و ضعف یكی از بزرگ ترین مشكلات شما خواهد بود. این وضعیت یكی از شایعترین مشكلات زنان باردار است. استراحت برای سلامتی خودتان و جنین ضروری است. از هر فرصتی برای استراحت یا خواب مختصر استفاده كنید. مسئولیت های جدید یا كارهای بیشتری بر عهده نگیرید. در شغل خود، داوطلب انجام پروژه های بزرگ نشوید. به دلیل شرایط جدیدتان می توانید به درخواستهای دیگران "نه" بگوئید. 
فعالیت بدنی با شدت متوسط به افزایش سطح انرژی شما كمك می كند و ممكن است برخی ناراحتی ها را از بین ببرد یا تخفیف دهد. با این حال پیش از آغاز هر برنامه ورزشی، در مورد آن با پزشك خود صحبت كنید. 
تنش های روحی نیز می توانند مشكل آفرین باشند. برای كاهش تنش های روحی می توانید ورزش كنید، غذاهای سالم بخورید و به اندازه كافی استراحت كنید. برای خودتان وقت صرف كنید و در مجموع تمركز بیشتری بر ملزومات یك بارداری سالم و بی خطر و آنچه كه هر خانم باردار باید در نظر بگیرید، داشته باشید: یعنی مراقبتهای دوران باردرای را بسیار جدی بگیرید، تغذیه مناسب، فعالیت جسمانی مطلوب، آمادگی روحی و اقتصادی لازم برای مراقبت و سرپرستی كودك تا ۱۸ سال آینده!

برای دیدن پربازدیدترین های نی نی نما لطفاً کلیک کنید…

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *