سن جنین چگونه محاسبه می شود؟/ سن حاملگی در سونوگرافی

اگر سیکل قاعدگی مادر به طور منظم باشد و مادر تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی خود را بداند، می‌توان سن بارداری را از روی این تاریخ محاسبه کرد.

بعد از گذشت ۵ یا ۶ هفته از آخرین سیکل قاعدگی مادر، می‌توان جنین را مشاهده و اندازه‌گیری کرد. در اوایل حاملگی، اندازه‌گیری جنین با استفاده از سونوگرافی، دقیق‌ترین روش برای محاسبه سن بارداری است. سونوگرافی برای محاسبه سن بارداری (زمان سپری شده از اولین روز آخرین قاعدگی) از اندازه جنین استفاده می‌کند. دقت برآورد سونوگرافی از سن بارداری، با توجه به سن بارداری متفاوت است.

بعد از آنکه مدت زیادی از بارداری گذشت، دقت روش سونوگرافی برای تعیین سن حاملگی کاهش می‌یابد. بهترین زمان برای تخمین سن بارداری با استفاده از سونوگرافی، بین هفته‌های ۸ تا ۱۸ بارداری است. دقیق‌ترین روش برای محاسبه سن بارداری، استفاده از اولین روز آخرین سیکل قاعدگی زنان و تأیید این سن بارداری با انجام یک تست سونوگرافی است.

محاسبه تاریخ ایجاد نطفه
در یک بارداری معمولی

برای زنانی که سیکل قاعدگی منظمی دارند، معمولاً لقاح حدود ۱۱ تا ۲۱ روز بعد از اولین روز آخرین قاعدگی رخ می‌دهد. اکثر زنان تاریخ دقیق لقاح را نمی‌دانند، زیرا لقاح تحت تأثیر تاریخ تخمک‌گذاری است و برای تعیین آن باید تاریخ دقیق تخمک‌گذاری را دانست. ازاین‌رو تاریخ لقاح صرفاً یک تخمین بر اساس اولین روز آخرین سیکل قاعدگی می‌باشد.

موارد خاص
زنانی که با استفاده از روش‌های خاص مانند لقاح مصنوعی یا آی وی اف (IVF) باردار می‌شوند، معمولاً تاریخ دقیق لقاح را می‌دانند.

محاسبه تاریخ زایمان
تاریخ تخمین زده شده برای زایمان (EDD یا EDC)، تاریخی است که در آن انتظار می‌رود زایمان به طور خود به خود رخ دهد. بر اساس آخرین سیکل قاعدگی، تاریخ تخمین زده شده برای زایمان حدود ۴۰ هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی است. این فقط یک تخمین است، زیرا تنها حدود ۵ درصد از نوزادان در تاریخ تخمین زده شده به دنیا می‌آیند. دقت تاریخ بدست آمده از این روش، به دقت یادآوری مادر از تاریخ قاعدگی خود، فرض گرفتن منظم بودن سیکل قاعدگی ۲۸ روزه و اینکه تخمک‌گذاری و لقاح ۱۴ روز بعد از شروع قاعدگی رخ داده است، بستگی دارد. استفاده از اولین روز آخرین سیکل قاعدگی که در علم پزشکی به آن LMP گفته می‌شود، برای تخمین تاریخ زایمان ممکن است طول مدت بارداری را زیادتر از مقدار واقعی برآورد کند و می‌تواند بیشتر از ۲ هفته خطا داشته باشد.

مشکلات در تعیین سن بارداری
روش استفاده از آخرین سیکل قاعدگی

تعیین سن بارداری با استفاده از این روش برای زنانی که دارای سیکل قاعدگی نامنظم هستند و یا زنانی که اولین روز آخرین قاعدگی خود را به خاطر نمی‌آورند، می‌تواند دشوار باشد. در این موارد برای محاسبه سن بارداری اغلب انجام یک تست سونوگرافی موردنیاز است.

روش اندازه‌گیری رشد جنین
در برخی موارد، تعیین سن بارداری مشکل است؛ زیرا جنین به طور غیرمعمول بزرگ و یا کوچک‌تر از حد طبیعی است. همچنین در برخی موارد اندازه رحم در اوایل حاملگی و یا طول رحم در اواخر حاملگی، با اولین روز آخرین قاعدگی مطابقت ندارد. در این موارد نیز، تعیین سن دقیق حاملگی مشکل است.

روش‌های دیگر برای تخمین سن بارداری
معاینه بالینی

گزارش شده است انجام یک معاینه بالینی از لگن که توسط سوابق قاعدگی نیز تأیید شده باشد، در سه ماهه اول بارداری یک روش قابل‌اعتماد برای محاسبه سن بارداری خواهد بود.

سونوگرافی داپلر
در اکثر زنان، در هفته‌های ۱۰ تا ۱۲ بارداری، می‌توان با استفاده از سونوگرافی داپلر صدای قلب جنین را شنید. بنابراین لازم است سن بارداری حداقل ۱۰ تا ۱۲ هفته باشد تا صدای قلب جنین شنیده شود.

آزمایش تعیین سطح هورمون گنادوتروپین جفتی
بعد از گذشت ۶ تا ۱۴ روز از لقاح (هفته ۳ تا ۴ بارداری)، هورمون گنادوتروپین جفتی در خون و ادرار مادر یافت می‌شود. در نتیجه در زمان انجام تست این هورمون و مثبت بودن آن، سن حاملگی حداقل ۳ تا ۴ هفته خواهد بود.

اشتراک‌گذاری
19 نظر
 1. باسلام.برطبق سونو سن جنین۵هفته و۵ روز معین گردید اما اندازش دو میلیمتره آیا این اندازه طبیعیه ضمن اینکه اگر بخوام از اولین روز آخرین پریودم حساب کنم نزدیک به سه هفته به سن جنین اضاف میشه
  لطفا منو از سردرگمی در بیارین که اندازه دو میلیمتر برای جنینی که در سونونزدیک به شش هفته تخمین زده شده طبیعیه یا خیر.
  باتشکر

  1. سلام باید ۱۵ روز دیگر مجدد سونوگرافی انجام بدهید تا نظر قطعی داده شود .

 2. سلام من اولین روز پریودیم دهم ابان ماه بوده که پریودم هم منظم بوده که تاریخ زایمان زدن هفده مرداد ولی طبق ان تی برام زدن هشتم مرداد.میشه راهنمایی کنید کدوم تاریخ درسته

  1. سلام تاریخ ۱۷ مرداد ماه تاریخ تقریبی زایمان طبیعی شما است.

 3. سلام اولین روز آخرین پریودم ۱۴ /۱ بود. ولی اقدام برای بارداری نزدیک زمان پریود بعدی انجام شد. آزمایش hcg در تاریخ ۲۲ /۲ انجام دادم و میزان آن ۶۷۸ بود. میشه راهنمایی کنید الان سن جنین چند هفته هست و آیا سونوگرافی آنرا نشان میدهد؟

  1. سلام سن بارداری شما طبق اولین روز آخرین قاعدگی ۶ هفته و ۵ روز می باشد بهتر است هفته آینده سونوگرافی انجام بدهید.

 4. سلام وقت بخير من براساس سونو كي ١٦/٨/٩٦انجام دادم سن جنين ١٤ هفته و پنج روز بوده.تاريخ اخرين پريوديم١١تير بود اما٨ مرداد هم پريود شدم كه گفتن تو حاملگي احتمال پريود شدن هست خواستم بدونم حاملگي من از تير ماه محاسبه ميشه يا مرداد؟و ايا وقتي تو مرداد پريود شدم حامله بودم ؟؟؟

 5. سلام وقت بخير من براساس سونو كي ١٦/٨/٩٦انجام دادم سن جنين ١٤ هفته و پنج روز بوده.تاريخ اخرين پريوديم١١تير بود اما٨ مرداد هم پريود شدم كه گفتن تو حاملگي احتمال پريود شدن هست خواستم بدونم حاملگي من از تير ماه محاسبه ميشه يا مرداد؟و ايا وقتي تو مرداد پريود شدم حامله بودم ؟؟؟

 6. سلام سیکلهای من اغلب۳۲روزه ست.اخرین پریودی هم ۷مردادبوده
  بی بی چکم بادوروزتاخیرمثبت شدو آزبتام ۳۵ بود. یه هفته بعد بتا ۲۳۸۵ شد.توهفته ۷دچارلک بینی شدم رفتم سونو:
  براساس lmp باید ۷هفته و ۲روزباشم اما سونو سن بارداری رو ۵ هفته زد و کیسه زرد رویت شد واندازه ساک ۱۲٫۵میلی بود و خلف ساک هم به ابعاد۱۹*۹میلی هماتوم وجود داشت.همین روز دوباره تیتربتا دادم ک شد ۱۰۸۹۰٫
  این بارداری نرماله؟
  این تفاوت سن بارداری یعنی مشکلی وجود داره؟
  بارویت کیسه زرد احتمال بارداری پوچ رد میشه؟(قبلایه باربارداری پوچ داشتم بدون کیسه زرد)
  هماتوم چه خطری داره؟ برای رفعش چکارکنم؟
  درحال حاضرهر روز انوکسپارین و ایزوکسپرین و هرسه روز یه بار آمپول پرولوتون مصرف میکنم.
  ممنونم ازراهنماییتون

  1. سلام باید استراحت نسبی داشته باشید واز داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج خود استفاده کنید این هماتوم رفع می شود مجدد ۱۰ روز دیگر سونوگرافی انجام بدهید.

 7. ممنون از پاسخگویتون
  یه سوال دیگ هم داشتم این اختلاف دوهفته ای طبیعیه؟

  1. لطفا سوالتان را مجزا از سوالات قبلی مطرح فرمایید.

 8. سلام وقت بخیر
  با رویت کیسه زرد در ساک درهفته پنج
  احتمال بارداری پوچ رد میشود؟

  1. سلام شما خیلی زود سونوگرافی انجام داده اید باید ۲ هفته دیگر سونوگرافی انجام بدهید باید گزارش کامل سونوگرافی شما رویت شود تا بتوان نظر قطعی را داد.

 9. سلام.برحسب lmp باید هفت هفته و دوروز باشم
  اما برحسب msd پنج هفته بارویت کیسه زرد
  و سایز ساک ۱۲/۵میلی
  آیا این اختلاف سن نرماله؟

  1. سلام بله می تواند نرمال باشد زیرا احتمال اینکه تخمک گذاری شما دیر تر صورت گرفته باشد وجود دارد .

 10. سلام تاریخ اخرین پریودیم ۲۹شهریور بوده
  آیا دوهفته اولش هم حساب میشه ؟ وچن هفته می باشم ؟ وکی به سونوگرافی مراجعه کنم؟

 11. با سلام من پریود نامنظم داشتم.من ۱ فروردین بی بی چون مثبت شد و ۱۵ روز بعد سونو رفتم ساک حاملگی دیده شد و دکتر گفت در هفته پنجم بارداری هستی.ولی جنین خیلی کوچک بود. ۲ هفته بعد دوباره سونو رفتم جنین تشکیل شده بود با کیسه زرد ولی ضربان قلبش نبود .به نظرتان هفته بعد قلب جنین تشکیل میشود ؟

 12. سلام من اخرین پریودم ۸بهمن بوده الان ۸هغته و سه روزمه دو هفته پیش ساک بارداری رویت شد جنین رویت نشد ممکنه مشکلی باشه تروخدا کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *