سقط جنین چگونه تشخیص داده می شود؟/ علائم سقط ناقص جنین

اگر پس از سقط، خونریزی طولانی مدت وجود داشت و هورمون HCG پایین نیامد، می تواند به دلیل باقی ماندن مقداری از جنین در داخل رحم مادر باشد و ممکن است در حین عمل کورتاژ، رحم کاملا تخلیه نشده باشد…

سقط جنین به مرگ جنین تا قبل از هفته بیستم بارداری اطلاق می شود. بیشتر از ۸۰ درصد سقط جنین‌ها در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد و درصد کمتری بعد از هفته بیستم بارداری اتفاق می افتد.

علایم سقط جنین چیست؟
خونریزی ممتد به مقدار کم تا زیاد
انقباض و گرفتگی عضلات
درد شکم
تب
ضعف
تهوع
درد پشت
اگر زن بارداری با این علایم روبرو شد، باید فورا به پزشک خود مراجعه کند.

چه عواملی سبب سقط جنین می شود؟
علایم دقیق و قطعی سقط جنین مشخص نیست. اغلب سقط هایی که در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد، به دلیل ناهنجاری های کروموزومی در جنین می باشد.
کروموزوم ها، ساختارهای کوچک درون سلول می باشند که حامل اطلاعات ژنی هستند و تمام ویژگی های جنین را مشخص می کنند، مانند جنسیت، رنگ مو، رنگ چشم و نوع گروه خونی.

عوامل سقط جنین عبارتند از :
– عفونت
– خطرات محیطی قرار داشتن مانند سموم و اشعه های رادیواکتیو
– مشکلات هورمونی
– ناهنجاری های رحمی
– مشکلات دهانه رحمی (مثلا دهانه رحم در اواسط دوران بارداری شروع به باز شدن می کند)
– شیوه زندگی مانند مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر
– مشکلات کلیوی حاد
– مشکلات قلبی مادرزادی
– دیابت کنترل نشده
– مشکلات غده تیرویید
– مصرف بعضی داروها
– سوء تغذیه شدید

"اگر زنی دو بار پشت سر هم سقط داشته باشد ، باید از نظر ژنتیکی و خونی مورد آزمایش واقع شود. این آزمایش ها علل دقیق سقط های او را مشخص خواهد کرد"

علاوه بر این موارد، سن مادر عامل مهمی برای سقط جنین می باشد. آمارها نشان دهنده این است که درصد سقط جنین در زنان ۲۰ تا ۳۰ ساله ۱۲ تا ۱۵ درصد می باشد و در سن ۴۰ سالگی به ۲۵ درصد می رسد، یعنی سقط جنین در سنین بالا بیشتر است.

فعالیت ورزشی، کار کردن و رابطه جنسی در طول مدت بارداری سبب سقط جنین نمی شود، ولی در مواردی خاص که پزشک تشخیص می دهد، می توانند خطر سقط جنین را افزایش دهند، مثلا موارد خاصی مانند خانم هایی که فعالیت های سنگین انجام می دهند و یا زایمان زودرس و بارداری های ناموفق داشته اند.

سقط جنین چگونه تشخیص داده و درمان می شود؟
پزشک متخصص زنان برای حصول اطمینان از سقط جنین، سونوگرافی برای مادر می نویسد. اگر جنین کاملا از رحم مادر خارج شده باشد، معمولا کار دیگری انجام نمی گیرد. اما معمولا رحم کاملا تخلیه نمی شود و نیاز به کورتاژ دارد. در فرایند کورتاژ تمام بقایای جنین از بدن مادر خارج می شود.
اگر علایم سقط در مادری دیده شود، ولی سقط تایید نگردد، بری چند روز استراحت کامل برایش تجویز می شود و باید در بیمارستان تحت نظر پزشک متخصص بستری شود.
اگر زنی دو بار پشت سر هم سابقه سقط داشته باشد ، باید از نظر ژنتیکی و خونی مورد آزمایش واقع شود. این آزمایش ها علل دقیق سقط های او را مشخص خواهد کرد.

از کجا مادر متوجه می شود که جنین سقط شده است؟
لکه بینی و ناراحتی از علایم شایع بعد از سقط جنین می باشد. اگر علایمی مانند خونریزی شدید، تب، لرز و یا درد داشتید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید. این علائم می توانند به خاطر عفونت هم باشند.

چه مدت بعد از سقط می توان دوباره باردار شد؟
فردی که سقط جنین داشته، می تواند بعد از یک سیکل قاعدگی دوباره باردار شود. شروع این سیکل در زنی که قبلا قاعدگی منظم داشته، ۴ تا ۶ هفته بعد از سقط کامل است.
در طول بارداری بدن زن هورمونی به نام HCG ترشح می کند که مانع ترشح هورمون های غده هیپوفیز می شود. غده هیپوفیز سبب تحریک فرایند تخمک گذاری در بدن می شود. هورمون HCG در طول سقط جنین کاهش می یابد. معمولا این هورمون ۲ هفته پس از سقط جنین به مقدار قبل از بارداری می رسد. اگر فرد بعد از سقط، خونریزی طولانی مدت نداشته باشد، حدود ۴ هفته بعد از سقط تخمک گذاری انجام می شود.
پس می توان نتیجه گرفت که کسی که سقط داشته، نباید از بچه دار شدن ناامید شود. آمارها نشان می‌دهند که حدود ۸۰ درصد زوج ها بدون پیشگیری، ظرف یکسال پس از سقط می توانند صاحب فرزند شوند.

خیلی از پزشکان معتقدند که پس از سقط، زن باید برای تشخیص زمان تخمک گذاری اش به مواردی از قبیل ترشحات رحم و دمای بدن خود توجه کند.

آیا می توان از سقط جنین پیشگیری کرد؟
اگر فردی چندین سقط متوالی داشته باشد، باید علل آن را بررسی کند. اگر مشکلات کروموزومی علت سقط بوده، باید با متخصصان علم ژنتیک، مشاوره کند.
اگر رحم مشکل ساختاری دارد، می توان با عمل جراحی آن را برطرف نمود.
اگر مشکل فرد، بیماری هایی نظیر دیابت و اختلال تیروئید است، می توان با کنترل آنها، شانس سقط جنین را در حاملگی بعدی پایین آورد.
در افرادی که دچار بیماری نقص سیستم ایمنی هستند، مانند لوپوس، محققان در حال بررسی یک سری دارو هستند تا افراد مبتلا بتوانند بارداری موفقی داشته باشند.

این مطالب بدین معنی است که باید ریشه مشکلات سقط جنین را شناخت و نسبت به رفع آنها اقدام کرد، اگر چه نمی توان هیچ راه حلی را ضمانت کرد. به هر حال با بررسی این مشکلات می توان شانس بارداری موفق را بالا برد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *