سرلاک چاق کننده

کدام سرلاک کودک را چاق میکند؟ | معرفی بهترین سرلاک چاق کننده نوزاد

سرلاک غذایی کمکی و برای تکمیل فرآیند تغذیه کودک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول به‌صورت وسیع برای هر سن نوزاد موجود است. همچنین سرلاک از نظر طعم و قوام دارای تنوع است. مادران همیشه دوست دارند که کودکی چاق و تپل داشته باشند، و این سوال را مطرح میکنند که کدام سرلاک کودک را چاق میکند؟، از ما میخواهند که بهترین سرلاک چاق کننده نوزاد را به آنها معرفی کنیم.

کدام سرلاک کودک را چاق میکند؟

بهترین سرلاک چاق کننده

سرلاک ها طعم های مختلفی دارند و برای سنین مختلف سرلاک متفاوتی وجود دارند، بهترین سرلاک چاق کننده میبایستی متناسب با سن کودک انتخاب شود و از مصرف بیش از اندازه آن پرهیز کرد. مواد تشکیل دهنده سرلاک ها معمولا مشابه یکدیگر هستند اما اگر به دنبال سرلاک چاق کننده نوزاد هستند با توجه داشته باشید که از مواد مغذی مانند گندم، جو، برنج و مغزدانه های روغنی و ….. تشکیل شده باشد. برای انتخاب درست سرلاک متناسب با سن کودک از راهنمای زیر استفاده کنید.

سرلاک برنج و شیر: از سن ۶ ماه به بعد
سرلاک برنج و ذرت و شیر : از سن ۶ ماه به بعد
سرلاک گندم و موز و شیر : از سن ۷ ماه به بعد
سرلاک سه غله با شیر: از سن ۸ ماه به بعد
سرلاک گندم و عسل و شیر: از سن ۱۲ ماه به بعد

 

کدام سرلاک کودک را چاق میکند؟

در تعریف علمی می‌توانیم سرلاک را یک غلات مخصوص نوزاد بنامیم که دارای پروبیوتیک مفید بیفیدوس است که این پروبیوتیک باعث تقویت سیستم ایمنی و گوارشی نوزاد شما می‌شود. اگر پزشک به دلایل مختلف از جمله کم وزنی نوزاد، نوزاد زودرس و… به برخی والدین خرید سرلاک چاق کننده را توصیه نمود، می‌توانید از چهار ماهگی به نوزاد خود سرلاک بدهید.

قبل از ۴ ماهگی خوردن سرلاک چاق کننده نوزاد توصیه نمی‌شود. بعد از شش ماهگی شما غذای کمکی نوزاد را آغاز می‌کنید که سرلاک چاق کننده می تواند یکی از غذاهای کمکی نوزاد بعد از شش ماهگی باشد اما معمولا اگر نوزاد غذا نخورد و یا کم وزن باشد، سرلاک را به غذای کودک اضافه می‌کنند در غیر اینصورت همان غذای کمکی مانند فرنی و حریره بادام جوابگوی نیاز نوزاد می‌باشد.

سرلاک جو

سرلاک جو متناسب با سن ۷ماهگی به بعد کودک میباشد و از آنجایی که ممکن است کودک نسبت به خوردن سرلاک جو حساسیت نشان دهد ابتدا لازم است مقدار کمی از آن را تهیه کنید و پس از اطمینان از حساسیت نداشتن کودک از آن استفاده کنید.

سرلاک گندم برای چاقی

سرلاک گندم دارای طعم و مزه خوبی است. بنابراین اگر میدانید که کودک شما بدغذا است از این نوع سرلاک استفاده کنید. این سرلاک چاق کننده را می توانید باکمی عسل ترکیب کنید و بعنوان یک وعده غذایی برای کودکتان از آن استفاده کنید. خوردن سرلاک گندم از یکساگی به بعد کودک توصیه میشود، پس قبل از انتخاب آن به سن کودک خود توجه کنید.

آیا سرلاک برنج چاق کننده است؟

به دلیل اینکه سرلاک برنح خیلی زود هضم میشود و برای اکثر نوزاد مناسب است. این نوع سرلاک می تواند از بهترین سرلک چاق کننده های موجود در بازار باشد. شما می توانید براحتی سرلاک برنج را در منزل تهیه کنید. ما درست تهیه آن را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

مواد لازم برای تهیه سرلاک برنج در منزل

برنج قهوه ایی            ۱/۴پیمانه

آب                          ۱ پیمانه

شیر خشک و یا شیر مادر

طرز تهیه سرلاک برنج

ابتدا برنج را بوسیله دستگاه اسیاب پودر کنید. آب را بجوشانید و برنج پودر شده را به آن اضافه کنید. (در حین اضافه کردن برنج آن را هم بزنید تا برنج بهم نچسبد.) با قرار دادن محلول بدست آمده آن را به مدت ۱۰دقیقه بر روی شعله ملایم گاز قرار دهید. همزدن را فراموش نکنید.

به سرلاک اجازه بدهید تا خنک شود و حال برای رقیق شدن آن، شیر اضافه کنید.

موارد مصرف سرلاک چاق کننده نوزاد

-غذای کمکی کودک
-تقویت سیستم ایمنی کودک
-کمک به رشد، تکامل مغز و قوای شناختی کودک

بهترین مارک سرلاک برای وزن گیری

شرکت های مختلف زیادی در سطح دنیا اقدام به تهیه و تولید سرلاک میکنند، اما اگر شما به دنبال بهترین مارک سرلاک برای وزن گیری هستید بهتر است از برندهای زیر استفاده کنید.

  1. سرلاک نستله
  2. سرلاک هرو بیبی
  3. سرلاک آپتامیل
  4. سرلاک بدون شیر
  5. سرلاک هیپ
  6. سرلاک آپتامیل

بهترین سرلاک چاق کننده نوزاد

 

چرا زودتر از ۴ماهگی نمی توانم به نوزاد سرلاک بدهم؟

دلیل اول: ۳ تا ۴ ماهگی مرحله مهم رشد بدن نوزاد است و به دلایل زیر نباید غذاهای سفت تر و جامد را برای نوزاد شروع کرد:

دلیل دوم: خطر بلع نادرست نوزاد وجود دارد، زیرا تا این مرحله ممکن است سیستم هضم و جذب نوزاد هنوز به تکامل کامل نرسیده باشد.

دلیل سوم: غذاهای جامد مانند سرلاک ممکن است جایگزین شیر مادر و یا شیرخشک شود و نوزاد از طعم آن خوشش بیاد و دیگرتمایلی به خوردن شیرمادر و یا شیرخشک نخواهد داشت

دلیل چهارم: ممکن است نوزاد شما مستعد آلرژی غذایی،عفونت، آلرژی و یا عدم تحمل لاکتوز باشد و سیستم ایمنی او بطور کامل تکامل نیافته است

دلیل پنجم:ممکن است در مدفوع نوزاد تغییری ایجاد شود زیرا نوزاد به مرحله هضم غذاهای جامد تا قبل از ۴ ماهگی نرسیده است و هضم این مواد کامل انجام نمیشود.

چرا بهتر است سرلاک را بعد از شش ماهگی به نوزاد خود بدهم؟

معمولا توصیه نمی شود که شروع غذای جامد کمکی مانند سرلاک بعد از ۶ ماهگی کودک به تاخیر بیافتد، زیرا:

زیرا شیر مادر در این مرحله به تنهایی جوابگو نیست و باید غذاهای کمکی آغاز شود که یکی از غذاهای کمکی می تواند سرلاک باشد.
ممکن است شروع نکردن غذای کمکی اثر بدی بر روی رشد و تکامل نوزاد داشته باشد.
نوزاد ممکن است با کمبود روی و آهن روبرو شود.
نوزاد ممکن است مهارت های لازم جویدن، قورت دادن و یا بلع را یاد نگیرد.

شرایط نگهداری سرلاک چاق کننده

در جای خشک و خنک نگهداری نمایید.

روش مصرف سرلاک: قبل از تهیه به دقت دست ها و ظرف غذای کودک را بشویید. آب آشامیدنی تمیز را به مدت ۵ دقیقه جوشانده و بگذارید خنک شود. ۱۵۰ میلی لیتر آب ولرم را اندازه بگیرید و در ظرف کودک بریزید. ۵۰ گرم یا ۹ قاشق غذاخوری سر صاف سرلاک را به آن اضافه کنید. مخلوط را هم زده تا به صورت یکنواخت درآید و سپس با یک قاشق تکیز به کودک بخورانید.

یادآوری های لازم برای شروع غذای کمکی:

– بعد از شروع غذای کمکی، به کودک آب سالم و بهداشتی بدهید.

– قبل از یک سالگی، تا آن جا که ممکن باشد، شکر، نمک و ادویه به غذای کودک اضافه نکنید.

– از روز پانزدهم تولد باید قطره ویتامین آ+ د یا مولتی ویتامین (۲۵ قطره در روز) و هم زمان با شروع تغذیه تکمیلی قطره آهن (۱۵ قطره در روز) به کودک بدهید.

– برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان ها، توصیه می شود قطره آهن را در عقب دهان شیرخوار بچکانید و یا بعد از مصرف، مقداری آب به او بدهید.

– قبل از یک سالگی از دادن اسفناج، عسل و سفیده تخم مرغ، شیر گاو، توت فرنگی، گیلاس، آلبالو، کیوی، خربزه به کودک خودداری کنید.

– هرگز به زور به کودک غذا ندهید.

– به ساعت های خواب و استراحت کودکان توجه کنید.

– به کودک مبتلا به اسهال و یا هر نوع بیماری عفونی دیگر، غذای کافی بدهید.

نکات اساسی که هنگام تهیه غذای کودک باید رعایت کرد:

با توجه به این که منابع آلودگی مواد غذایی زیاد هستند، لذا توجه به نکات زیر در تهیه غذای سالم برای شیرخواران و کودکان خردسال اهمیت زیادی دارد. این نکات عبارتند از:

– پختن کامل غذا در حرارت زیاد (حدود ۷۰ درجه سانتی گراد)

– تازه تهیه کردن هر وعده غذا

– نگه داری غذا در یخچال و یا فریزر

– شستن میوه ها و سبزی ها

– استفاده از آب سالم

– شستن دست ها به دفعات زیاد

– خودداری از تغذیه شیرخوار با استفاده از بطری

– محافظت غذاها از حشرات و جوندگان

– نگه داری مواد غذایی فاسد نشدنی در محل مطمئن

– تمیز نگه داشتن وسایل لازم برای تهیه غذا

اشتراک‌گذاری
2 نظر
  1. مطلب آموزندەای بود با تشکراز شما

  2. محمد عارف عارف پاسخ

    کودک من شش ماه سن دارد از وزن نرمالش من نیست ولی چاق هم نیست برایش سریلاک گندمی شروع کردیم البته از شیر مادر هم تغذیه نمیکند آیا این چاق نشدنش یک مریضی است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *