سبوس چیست؟/ لیست غلات سبوس دار/ مقایسه غلات سبوس دار با غلات تصفیه شده

تمامی غلاتی که از زمین می رویند، در ابتدا به شکل غله کامل هستند و بشر در چرخه تهیه غذا، آنها را ناکامل می کند!

غلات کامل دارای سه بخش شامل، سبوس(bran)، گیاهک یا رویان(germ) و اندوسپرم(endosperm) است.

کارشناس ارشد دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز، گفت: سبوس، پوسته خارجی دانه ها و حاوی آنتی اکسیدان ها، ویتامین ب و فیبر است؛ گیاهک یا رویان در هنگام گرده افشانی می تواند رشد کرده و گیاه کاملی را برویاند، این قسمت از دانه دارای ویتامین ها، پروتئین، مواد معدنی و چربی های سالم است؛ اندوسپرم، یک ذخیره غذایی است که انرژی موردنیاز برای گیاه جوان را فراهم می کند.

"فاطمه صادقی" با اشاره به این که تمامی غلاتی که از زمین می رویند، در ابتدا به شکل غله کامل هستند و بشر در چرخه تهیه غذا، آنها را ناکامل می کند، اضافه کرد: در صنعت تهیه غذا، دانه های کامل فرآوری و تصفیه می شوند که در این فرآیند، بخش سبوس و رویان حذف می شود و اندوسپرم سفید باقی می ماند.

او ادامه داد: در این فرآیند ارزش غذایی غلات کاهش یافته و ۲۵درصد از محتوای پروتئین ابتدایی و ۱۷درصد از مواد مغذی ضروری آنها از بین می رود.

این کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، افزود: غلات کامل در مقایسه با غلات تصفیه شده(نان سفید، برنج سفید و آرد سفید) دارای میزان بیشتری پروتئین، فیبر، ویتامین ها(ویتامین ب۶، ب ۱، فولات و ویتامین ای)، مواد معدنی(آهن و منیزیم) و آنتی اکسیدان ها هستند؛ مشاهده شده است که مصرف غلات کامل در بیماری های قلبی عروقی، سرطان، دیابت، چاقی و بیماری های التهابی اثرات سودمندی دارد.

صادقی یادآور شد: انواع رایج غلات کامل، شامل برنج قهوه ای، گندم کامل، جوی دوسر، چاودار، بلغور گندم و ذرت بو داده است.

منبع خبر : Webda

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *