زیبایی در بارداری

رنگ مو: آیا می‌توانم در دوران بارداری مو‌هایم را رنگ کنم؟

بارداری و رنگ مو

شاید مو‌های‌تان را قبلا رنگ کرده بودید و حالا احتمالا ریشه‌های مو بیرون زده‌اند و به نظر زیبا نمی‌آیند، اما به خاطر بارداری مردد شده‌اید که مو‌های‌تان را دوباره رنگ کنید یا نه؟ واقعیت این است که هنوز جواب مشخص و قطعی برای این سوال وجود ندارد. درست است که رنگ مو حاوی مواد شیمیایی بسیار قوی است و مقداری از این مواد از طریق پوست سر جذب خون می‌شوند اما تا به حال هیچ موردی از تاثیرات سوء رنگ مو بر نقایص مادرزادی و سرطان‌‌های کودکی گزارش نشده و پزشکان معتقدند یک یا دو بار رنگ کردن مو در دوران بارداری ضرر ندارد، اما حواس‌تان باشد رنگ مدت طولانی روی سرتان نماند. برای این‌که خیال‌تان کاملا راحت شود می‌توانید رنگ کردن مو را بگذارید برای ۳ ماهه دوم یا سوم که بیشتر اعضای نوزاد و سیستم عصبی تشکیل شده‌اند.

در ۳ ماهه اول که زمان شکل‌گیری و پیشرفت سلول‌های اولیه است جنین بسیار حساس و آسیب‌پذیر است. می‌توانید به جای رنگ کامل از‌ های‌لایت استفاده کنید. ‌های‌لایت نیاز به رنگ و مواد شیمیایی زيادي ندارد و از آنجا که مواد کمتر با پوست سر در تماس هستند و پوست کف سر را رنگی نمی‌کند، این مواد جذب خون نمی‌شوند و این روش تا حدی مطمئن‌تر از رنگ کردن کل موهاست.

سفید کردن دندان‌ها: آیا می‌توانم در دوران بارداری دندان‌هایم را جرم‌گیری کنم؟

بارداری و جرم‌گیری دندان‌ها

اگر دندا‌‌ن‌های‌تان کمی زرد شده و دوست دارید در این سال جدید لبخند زیبا و خیره‌کننده داشته باشید و در ضمن باردار هستید، بهتر است کمی تامل کنید. البته اطلاعات کافی برای اثبات مضر بودن سفیدکننده‌های دندان وجود ندارد و تحقیقات درباره بی‌خطر بودن مواد سفیدکننده در دوران بارداری هنوز کامل نشده و محققان به درستی نمی‌دانند این سفیدکننده‌ها بیشتر برای شما مضر است یا برای جنین. اما از آنجا که این یک عمل انتخابی است، پزشکان توصیه می‌کنند برای اطمینان بیشتر منطقی‌تر است خانم‌های باردار تا بعد از زایمان صبر کنند و در دوران بارداری اشعه و مواد سفیدکننده استفاده نکنند.

حتی عده‌ای این کار را در دوران شیردهی هم ممنوع می‌دانند. از سويي در دوران بارداری و شیردهی دندان‌ها و لثه‌ها حساس‌ترند و به دلیل تغییرات هورمونی بافت ضعیف‌تری دارند و امکان خون‌ریزی آن‌ها زیاد‌تر است و مواد سفیدکننده در این حالت نه تنها باعث درد و سوزش لثه‌ها می‌شود بلکه از این طریق ممکن است وارد خون مادر و جنین شوند. پس تا پایان بارداری و ترجیحا دوران شیردهی فکر سفید کردن دندان‌ها را از سرتان بیرون کنید.

 مانیکور، پدیکور: آیا می‌توانم در دوران بارداری ناخن‌هایم را درست کنم؟

 بارداری و مانیکور، پدیکور

مانیکور و پدیکور هیچ ضرری برای شما مادر باردار ندارد. ناخن‌های شما در دوران بارداری حتی قوی‌تر هم شده‌اند. پس می‌توانید با خیال راحت ناخن‌های‌تان را آراسته کنید. اما یک جای مطمئن را برای این کار انتخاب کنید، چون در غیر این صورت مانیکور کردن ناخن‌ها ممکن است باعث ریش ریش شدن ناخن و جدا شدن آن از چین‌های دور ناخن شده و عفونت‌های میکروبی و قارچی ایجاد کند.

لاک‌های ناخن مواد شیمیایی قوی ندارند و به علاوه این مواد از بستر ناخن جذب نمی‌شوند و تاکنون هم هیچ ارتباطی بین نقص‌های مادرزادی و لاک ناخن و مواد شیمیایی مورد استفاده در مانیکور و پدیکور گزارش نشده. فقط حواس‌تان باشد سعی کنید زیاد در معرض حلال‌های مورد استفاده در سالن‌های زیبایی مانند آستون قرار نگیرید، چرا که در دوران بارداری حس بویایی شما قوی‌تر است و ممکن است استنشاق این بو‌ها شما را دچار حالت تهوع و سرگیجه کند. بهتر است نقطه‌ای از سالن را برای این کار انتخاب کنید که تهویه مناسب داشته یا کنار پنجره باشد تا هوای آزاد در جریان باشد. پس با خیال راحت و با ناخن‌های مرتب و آراسته به استقبال سال جدید بروید.

 سونا، جکوزی: آیا می‌توانم در دوران بارداری از سونا و جکوزی استفاده کنم؟

 بارداری و سونا، جکوزی

شاید غوطه ور شدن در آب به شما آرامش بدهد و فکر کنید گرم کردن بدن‌تان در آب برای انواع و اقسام دردهای جسمی که در دوران بارداری با آن‌ها درگیر هستید، مفید باشد و این آب گرم تنش‌های عضلانی و دیگر ناراحتی‌های ناشی از اضافه وزن بارداری را تسکین دهد، اما حواس‌تان باشد برای این منظور از اول تا آخر بارداری از سونا و جكوزی استفاده نکنید. دوش آب گرم و نشستن در وان آب گرم (نه داغ) مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما جکوزی و سونا می‌تواند برای شما مادر باردار بسیار خطرناک باشد.

دمای آب و محیط در این مکان‌ها به راحتی بالا‌تر از 60 درجه است و باعث می‌شود دمای بدن شما هم بالا برود و افت فشار پیدا کنید و دچار سرگیجه و خستگی مفرط شوید و با بالا رفتن دمای بدن عمل اکسیژن و خون رسانی به جنین مختل ‌شود و نقص در سیستم عصبی مرکزی جنین (مغز و نخاع) به وجود آید و از آنجا که مایع اطراف جنینی هم گرم می‌شود حتی خطر سقط نیز افزایش می‌یابد. آب داخل وان جکوزی نه تنها داغ است بلکه با فشار هم وارد می‌شود و دردهای عضلانی شما را نه فقط شفا نمی‌دهد بلکه می‌تواند دردی بر دردهای شما اضافه کند. بنابراین بهتر است در دوران بارداری اصلا از سونا و جکوزی استفاده نکنید. استفاده از وان آب گرم مشکلی ندارد، چرا که در وان سر، گردن، زانو‌ها و بازو‌ها و شانه‌های شما از آب بیرون می‌ماند و تا حدودی تعادل دمایی در بدن به وجود می‌‌آید. به یاد داشته باشید در ماه‌های آخر هم استفاده از وان ممنوع است، چون اگر حین استحمام کیسه آب پاره شود، ممکن است عفونت‌های میکروبی وارد بدن شوند که هم برای جنین خطرناک است و هم برای مادر.

   ماسک صورت و مراقبت از پوست: آیا می‌توانم در دوران بارداری از ماسک‌های صورت استفاده کنم؟

 بارداری و ماسک صورت

هیچ راهی برای پیشگیری از تغییرات پوست در ۹ ماه بارداری وجود ندارد، اما به راحتی می‌توانید با این تغییرات کنار بیایید. ماسک‌های صورت گزینه مناسبی هستند تا خستگی پوست را از صورت شما بگیرد و پوستی شفاف و زیبا به شما هدیه بدهد. فقط حواس‌تان به بوی مواد باشد، ممکن است برخی از بو‌ها شما را دچار حالت تهوع کند. برای این‌که پوست شما بی‌روح و زرد رنگ نشود از مرطوب کننده‌های مناسب استفاده کنید و به یاد داشته باشید در ۹ ماه بارداری پوست شما حساس‌تر است. پس تا حد امکان از میکرودرم ابریژن ولایه بردار‌ها استفاده نکنید. هنگام ماساژ صورت، متخصص زیبایی را از حساسیت پوست خود نسبت به مواد آگاه کنید و از او بخواهید ضربه‌ها را با نوک انگشتانش آرام‌تر بزند، چرا که در این دوران رگ‌ها و عروق مشخص‌تر هستند و پوست شما ممکن است به راحتی و با کوچک‌ترین ضربه‌ای کبود شود. ماسک صورت و ماساژ صورت از‌‌ همان روزهای اول بارداری تا روزهای آخر برای شما مجاز است و می‌توانید با این کار زیبایی خودتان را دوبرابر کنید. فقط بعد از ۳ ماهه اول حتما زیر سر از یک بالشت کوچک استفاده کنید، چون اگر تمام بدن‌تان در یک سطح قرار بگیرد گردش خون آهسته شده و سرگیجه ایجاد می‌کند.

 برنزه کردن: آیا می‌توانم در دوران بارداری از برنزه کننده‌ها استفاده کنم؟

 بارداری و برنزه کننده‌ها

در این روز‌ها که تب برنزه شدن زیاد است، شاید شما هم هوس کنید تا رنگ پریدگی بارداری را با برنزه کردن پوست‌تان کمی بهبود ببخشید! برای این کاردو راه دارید استفاده از آفتاب و سولاریوم یا استفاده از کرم‌ها و اسپری‌های اتوبرنزه.

اول این‌که استفاده از اتوبرنزه‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند، چون مواد استفاده شده در این کرم‌ها بی‌ضرر است و شما می‌توانید با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنید، این مواد مانند رنگ دانه‌هایی هستند که روی سطح خارجی پوست می‌نشینند و ضرری برای جنین شما ندارند. یک یا دو بار استفاده از آن مشکلی ایجاد نمی‌کند.

و اما آفتاب و سولاریوم. اگر ابتلا به سرطان پوست دلیل محکمی برای انصراف از برنزگی نیست، باید بدانید اشعه ماورای بنفش رنگ پریدگی‌های دوران بارداری را که به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده‌اند تشدید می‌کند. به علاوه زیر لامپ‌های مخصوص برنزه کردن یا نور آفتاب، پوست به شدت گرم می‌شود و بالا رفتن دمای پوست با بالا رفتن دمای بدن همراه است که می‌تواند برای جنین شما خطرساز باشد؛ به خصوص در ۳ ماهه اول که دستگاه عصبی مرکزی در حال شکل‌گیری است. از سوي دیگر خوابیدن روی پشت به مدت طولانی برای خانم‌های باردار مضر است، چرا که گردش خون را مختل می‌کند و می‌تواند هم برای مادر و هم برای جنین مشکل‌ساز باشد. اما بارداری باعث نمی‌شود شما از خورشید قهر کنید. اگر خیلی هوس آفتاب کردید، با پوشش مناسب چند دقیقه زیر آفتاب بنشینید و از آفتاب طبیعی لذت ببرید، اما تا پایان دوران بارداری برنزه شدن را فراموش کنید.

کرم ضد آفتاب: آیا می‌توانم در دوران بارداری از ضد آفتاب‌ها استفاده کنم؟

بارداری و ضد آفتاب‌ها

در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی و بر اثر تابش نور آفتاب ممکن است لکه‌های قهوه‌ای رنگی روی پوست خانم‌های باردار ظاهر شود، به خصوص در قسمت بینی و پیشانی که به آن ماسک بارداری می‌گویند. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب نه تنها مضر نیست، بلکه برای جلوگیری از ایجاد این لکه‌ها نیز توصیه می‌شود. هیچ دلیل ثبت شده‌ای وجود ندارد که مواد موجود در کرم‌های ضد آفتاب که از طریق پوست جذب می‌شوند برای سلامت جنین مضر باشند، پس شما می‌توانید از ضد آفتاب‌های فیزیکي با حداقل SPF ۱۵ استفاده کنید، اما اگر می‌خواهید بیش از حد محتاط باشید می‌توانید از یک کرم ضد آفتاب غیرشیمیایی استفاده کنید.

 اپیلاسیون: آیا می‌توانم در دوران بارداری اپیلاسیون انجام بدهم؟

 بارداری و موهای زائد، بارداری و اپیلاسیون

برای از بین بردن موهای زائد اپیلاسیون می‌تواند یک روش ایده‌آل باشد، به شرط آن‌که پیش از بارداری هم به آن عادت داشته باشید. به یاد داشته باشید استفاده از مومک درد زیادی دارد و پوست شما ممکن است به شدت ملتهب و سوزناک شود، به خصوص اواخر بارداری این درد ممکن است بیشتر شده و انقباضات رحمی در پیش داشته باشد که اگر به هفته ۳۷ نرسیده باشید این انقباضات برای‌تان خوب نیست. اما اگر به اپیلاسیون و درد آن عادت دارید برای ۳ ماهه اول و دوم هیچ خطری برای شما و جنین ندارد و در ۳ ماهه سوم نیز بسته به تحمل و آستانه درد مشکلی ایجاد نمی‌کند، مگر آن‌که درد اپیلاسیون برای‌تان غیرقابل تحمل باشد.

کرم‌های موبر: آیا می‌توانم در دوران بارداری از کرم‌های موبر استفاده کنم؟

 بارداری و کرم‌های موبر

کرم‌های موبر اگر درست مانند دستور استفاده شوند مشکلی برای خانم‌های باردار و جنین به وجود نمی‌آورند. این کرم‌ها با سوزاندن ساقه مو آن‌ها را از بین می‌برند و اصلا بیشتر از سطح پوست جذب نمی‌شوند و حتی به منافذ ریشه مو هم نفوذ نمی‌کنند. برخی از موبرها پوست را هم مرطوب می‌کنند که مناسب‌ترند، اما اگر پوست شما در دوران بارداری بیش از حد حساس شده ممکن است به برخی از این کرم‌ها آلرژی نشان دهد، پس بهتر است کرم موبری را انتخاب کنید که پوست را لطیف کرده و سوزش و التهاب کمتری باقی می‌گذارد و بوی تندی هم نداشته باشد.

 کفش پاشنه بلند: آیا می‌توانم در دوران بارداری کفش پاشنه بلند بپوشم؟

 بارداری و کفش پاشنه بلند

پوشیدن کفش پاشنه بلند یکی از نباید‌های دوران بارداری است. زنان باردار باید کفش پاشنه بلند را در این ۹ ماه فراموش کنند. افزایش وزن در دوران بارداری باعث می‌شود فرم بدن تغییر کند. همین تغییر فرم و افزایش وزن سبب می‌شود زنان باردار سنگین راه بروند. کفش‌های پاشنه بلند در این حالت اصلا گزینه راحتی برای راه رفتن، به خصوص راه رفتن‌های طولانی نیستند. به علاوه کفش‌های پاشنه بلند سبب افزایش قوس کمر و فشار آمدن به ستون فقرات می‌شود و کمردرد را در زنان باردار تشدید می‌کند، از سوي ديگر امکان به هم خوردن تعادل و زمین خوردن و آسیب دیدن هم وجود دارد. یک حادثه کوچک ممکن است باعث سقط جنین یا آسیب‌های جدی شود. پس بهتر است از روز اولی که فهمیدید باردار هستید کفش پاشنه بلند را فراموش کنید. در عوض یک کفش با پاشنه مناسب که راحت هم باشد برای این روزهای پربازدید انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که کفش یک خانم باردار باید حداقل پاشنه را داشته باشد، کفش‌های خيلي تخت مانند کفش‌های باله هم می‌توانند کمر درد ایجاد کنند.

 کاشت ناخن، آیا می‌توانم در دوران بارداری کاشت ناخن انجام بدهم؟

 بارداری و کاشت ناخن

شاید دوست داشته باشید با دستانی زیبا و ناخن‌هایی بلند و فرم گرفته به استقبال سال جدید بروید. اگر باردار هستید بدانید کاشت ناخن در نوع خود اشکالی برای خانم‌های باردار ندارد و خطری جنین را تهدید نمی‌کند، بلکه این حاشیه‌های کاشت ناخن است که می‌تواند خطرساز باشد. اگر پیش از بارداری هم به کاشت ناخن عادت داشتید، نگران نباشید. این مواد شیمیایی ضرری برای جنین شما ندارند چون جذب خون نمی‌شوند، اما اگر بار اولی است که می‌خواهید کاشت ناخن را امتحان کنید، مراقب باشید چون ممکن است پوست و ناخن شما به این مواد حساسیت بدهد و یا ناخن‌هایتان دچار قارچ و عفونت پوستی شوند که در این صورت حتما برای جنین ضرر دارد. هنگام کاشت ناخن از ماده‌ای به نام لیکوئید استفاده می‌کنند که گازی بدبو و تند و زننده از خود منتشر می‌کنند. این گاز حتی برای افرادی که باردار نیستند هم آزاردهنده است، پس شما که باردار هستید باید مراقب باشید تا حال شما با استنشاق این گاز بد نشود.

نکته مهم دیگر این‌که شما زمان زایمان حتی لاک هم نباید داشته باشید چه برسد به ناخن مصنوعی، چون در صورت بیهوشی تنها از طریق کبودی زیر ناخن‌هاست که پزشک می‌تواند وضعیت شما را کنترل کند و حساسیت شما به داروهای بیهوشی را بسنجد. پس بهتر است در دوران بارداری ناخن مصنوعی را هم فراموش کنید. در عوض از ناخن‌های طبیعی خودتان که به علت تغییرات هورمونی سفت و محکم شده‌اند، لذت ببرید.

 آرایش کردن در بارداری: آیا می‌توانم در دوران بارداری از لوازم آرایشی استفاده کنم؟

 بارداری و آرایش

بارداری به خودی خود زیبایی زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و خیلی از خانم‌های باردار نگران ترک‌ها و تیرگی‌های پوست که بر اثر کشش و تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود، هستند، اما وقتی به سمت کیف آرایش خود می‌روند مقداری از نگرانی‌های‌شان کم می‌شود، در عوض نگرانی دیگری به وجود می‌آید، آیا استفاده از مواد آرایشی برای جنین ضرر دارد؟ آرایش برای خانم‌های باردار بلامانع است. فقط سعی کنید از کرم‌هایی استفاده کنید که با پوست شما سازگار‌تر است. لوازم آرایش که بر پایه مواد طبیعی و عصاره‌های گیاهی درست شده‌اند مناسب‌ترند. سعی کنید از مارک‌های تست شده و معتبر استفاده کنید و لوازم آرایشی را انتخاب کنید که فاقد سرب باشند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *