زگيل روي سينه مادر شيرده/ چه کنم؟!

سلام خسته نباشین تروخدا جواب منو بدین وقت ندارم من یه سال پیش زگیل گرفتم و درمان کردم و بعد از چند ماه باردار شدم و اواخر بارداری یه دونه زگیل دراومد رو ناحیه تناسلی که به سرعت رشد کرد و از نوع پرخطر ۱۸ هم هست که دکتر گفت حتما باید سزارین شی وبرای بچه خطر داره روی قسمت سینم از خیلی وقت پیش دوتا دونه خال مانند بود که تو حاملگی افتادن ولی یدونه بین سینم و زیربغلم و یه دونه خیلی ریز رو اون یکی سینم هست. یعنی ممکنه زگیل باشن؟ نمیدونم قبلیها زگیل بودن یا نه؟ حالا من میتونم به بچم شیر بدم یا باید شیر خشک بدم

پاسخ مشاور نی نی نما:

سلام به احتمال زیاد زگیل نیستند. اما برای اطمینان خاطر حتما به متخصص پوست مراجعه فرمایید. زگیلها ممکن است در تمام بدن پخش شوند. زگیل تناسلی در دستگاه تناسلی و اطراف مقعد و اطراف ران ممکن است دیده شود اما دستهای آلوده ممکن است زگیل را به ناحیه سینه هم منتقل کنند.

***

زگيل در ناحيه پستان بسيار ناشايع است ولي غيرممکن هم نيست. ممکن است زگیل از ناحیه تناسلی با دستهای آلوده به سینه منتقل شده باشد.

اما به طور کلی ۹۹ درصد ضايعاتي که روي هاله پستان ديده مي‌شوند، زگيل نيستند. در دوران بارداري کيست‌هايي اطراف هاله و نوک پستان تشکيل مي‌شوند که ظاهرشان از ديد مردم عادي ممکن است به زگيل شباهت داشته باشد ولي اغلب کيست هستند و پزشک متخصص پوست نيز قادر به تشخيص آنهاست.

کيست‌هاي اطراف هاله در دوران بارداري در اثر تاثير هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون تشکيل مي‌شوند. اين کيست‌ها اصلا خطرناک نيستند و با اتمام بارداري و برگشت سطح هورمون‌ها، هاله پستان به وضعيت قبلي خود برمي‌گردد. اگر به فرض يک درصد واقعا اين ضايعات زگيل باشند بايد در نقاط ديگري از بدن هم ديده شوند که مهمان اين هفته چيزي درباره آن نگفته‌اند. زگيل‌ها در يک نقطه خاص از بدن ظاهر نمي‌شوند و در سراسر بدن پخش هستند. زگيل‌ها درمان دارند و مي‌توان آنها را از بين برد ولي در صورتي که درمان نشوند و مادر با زگيل روي هاله پستان‌ به نوزاد خود شير بدهد، ويروس‌ها وارد دهان نوزاد خواهد شد.

گاهي پزشکان غيرمتخصص اين ۲ ضايعه را با هم اشتباه مي‌گيرند. قبل از هر اقدامي بايد مشخص شود واقعا ضايعات زگيل هستند و بعد براي درمان اقدام کرد. مادران عزیز لازم است ابتدا به متخصص پوست مراجعه کنند و از این بابت اطمینان حاصل کنند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *