زمین خوردن در دوران بارداری چه خطراتی دارد؟/ لیز خوردن در بارداری

در حال پایین آمدن از پله ای ناگهان زیر پایتان خالی می شود و زمین می خورید، و یا زمانی که از سر شادی خودتان را به موسیقی سپرده اید، مانعی پیش پایتان قرار می گیرد و باعث زمین خوردنتان می شود. قطعا قبل از هر چیز نگران جنینی می شوید که در درونتان در حال رشد است، اما خوب است بدانید که زمین خوردن ناگهانی طی بارداری می تواند نگران کننده و دردناک باشد، اما به هیچ عنوان غیرطبیعی نیست.

احتمال زمین خوردن در دوران بارداری به خصوص بعد از سه ماهه سوم بارداری که جنین رشد زیادی داشته، بالا می رود. 

یکی از دلایل این امر این است که با بزرگ شدن شکم شما مرکز ثقل بدن به سمت جلو تغییر می یابد و ایستادن را برای شما دشوار می کند (مخصوصا در مکان هایی مانند جدول پیاده رو). اما به لحاظ فیزیولوژیکی دلیل این مسئله این است که با نزدیک شدن به زمان زایمان، مفاصل شما به دلیل ترشح هورمون بارداری ریلکسین، شل تر و سست تر خواهند شد.

ترشح این هورمون در بدن مادر، او را برای زایمان آماده می کند. هر چند که ترشح این هورمون ممکن است مسایلی را برایتان به وجود بیاورد اما فایده آن را زمانی درک خواهید کرد که در حال هل دادن نوزاد به سمت خارج بدن خود هستید زیرا این هورمون مفاصل و بافت های پیوندی در لگن و رحم را قادر می سازد که حین زایمان کشیده شوند. اما ممکن است این زمین خوردن ها دلیل دیگری هم داشته باشد، مثلا اینکه به دلیل باردار بودن، شما خسته و پرمشغله و سردرگم هستید که همه این موارد می تواند خطر زمین خوردنتان را افزایش دهد.

با این وجود، خوب است بدانید که بعد از افتادن ناگهانی و بعضا دردناک، احتمال آسیب و خطر برای نوزاد شما بسیار ناچیز است. به این دلیل که شکم مادر محیط امنی را برای کودک فراهم می کند و مایع آمنیوتیک در نقش جاذب شوک (ضدضربه)، غشای محکم، رحم عضلانی و حفره شکمی (ساخته شده از ماهیچه واستخوان) نقش حفاظتی را برعهده دارند.

بنابراین ضربه باید خیلی شدید باشد که از تمامی این سدهای محافظتی عبور کند و به کودک صدمه برساند.

هر چند که می توانید آسوده خاطر باشید که با یک زمین خوردن ساده آسیبی به جنین تان نرسیده اما با این حال در صورتیکه احساس درد ناخوشایند یا کاهش در حرکت جنین ، خونریزی واژن یا انقباضاتی حس کردید به پزشک مراجعه کنید تا از سلامت جنین اطمینان حاصل کنید.

برای پیشگیری از زمین خوردن ناگهانی در دوران بارداری بهتر است در موارد حساس از اینکه فردی دست شما را بگیرد خجالت نکشید. همچنین کفش های راحت بپوشید و هنگام بالا و پایین رفتن از پله بسیار مراقب باشید و آهسته قدم بردارید.

منبع خبر : mom

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *