زایمان طبیعی با هیپنوتیزم در ایران/ زایمان با هیپنوتیزم چگونه است؟

موضوع زایمان با هیپنوتیزم از چه زمانی مطرح شد؟
از زمانی­که خبر زایمان با هیپنوتیزم خانم کیت میدلتون اعلام شد، همه در این باره کنجکاو شدند. زایمان با هیپنوتیزم که به روش طبیعی است، می­تواند برای مردم ایران که سزارین را به عنوان رایج­ترین روش زایمان انتخاب می­ کنند، جالب و کارآمد باشد؛ چون زنان باردار معمولا از زایمان می­ ترسند. آموزش زایمان با هیپنوتیزم در ایران نخستین بار در سال ۱۳۶۸ صورت گرفت و در سال ۱۳۶۹ اولین زایمان به این روش با موفقیت انجام شد.

تفاوت زایمان نچرال با زایمان نرمال چیست؟
زایمان نچرال، زایمانی است بر مبنای اعتماد به مادر و نوزاد، تا نوزاد در زمان کامل شدن رشد خود به دنیا بیاید. تا جایی که ممکن است دکتر و کادر پزشکی در روند این زایمان دخالت نکرده و فقط نظارت دارند و مادر با فعالیت مداوم خود، زایمان می­ کند.

در زایمان نرمال یک عمل واژینال انجام می ­شود و مسکن ­های لازم در اختیار مادر قرار می­گیرد. در این روش زایمان پزشک به جای مادر کارهایی که برای زایمان لازم است را انجام می ­دهد. نام دیگر این زایمان ، زایمان پزشکی است.

زایمان با هیپنوتیزم چگونه است؟
زایمان با هیپنوتیزم را خانم «ماری مونگان» معرفی کرده است. این زایمان روشی است با تکیه بر قدرت ذهن. در این روش افکار منفی کسانی که از زایمان (طبیعی) می ترسند ، با هیپونیزم کنترل می ­شود. امروزه زنان به زایمان طبیعی اعتماد نداشته، نسبت به این روش دیدگاه منفی دارند. آن­ ها بر این باورند که جز در مواقع اورژانسی نمی­توانند طبیعی زایمان کنند. هدف زایمان با هیپنوتیزم کنترل و از بین بردن این نگرش منفی در زنان و همسرانشان است. چرا که بدن مادر و نوزاد به طور غریزی می­تواند از پس این کار بربیاید. در اصل، زایمان عملی است که زن به طور غریزی و طبیعی می­تواند انجام بدهد و قدرت این کار را دارد.

بدیهی است اگر زن باردار به خود اعتماد کرده و آرامش داشته باشد می ­تواند طبیعی زایمان کند. در غیر این صورت، با هیپنوتیزم می ­توان افکار منفی را کنترل کرد و قدرت مضاعفی به زن باردار داد.

 هیپنوتیزم در زایمان چگونه عمل می­کند؟

در روش زایمان با هیپنوتیزم افکار منفی نهادینه شده در زن باردار دی­هیپنوتیزه می ­شود. احساس­ و افکار منفی با آموزش ­های اتوهیپنوز آزاد شده و بدن می ­تواند عمل زایش را به راحتی انجام دهد. در این دوره آموزشی به پدران و مادران چگونگی عملکرد رحم و نحوه حرکات درونی آن را توضیح می ­دهند؛ هم­چنین موقعیت ­های درست برای حرکت راحت سر نوزاد و شکل صحیح قرار­گرفتن ران و لگن مادر برای داشتن یک زایمان ایمن آموزش داده می ­شود.

در این آموزش ها پدر و مادر یاد می­گیرند که افکار مثبت داشته باشند و نقش مثبت این­ کار در زایمان برایشان توضیح داده می ­شود. هدف اصلی این دوره آموزشی کنترل اضطراب و تنش پدر و مادر و برطرف­کردن نگرانی ­های بی­مورد در مورد درد زایمان است. نگرانی ­ها در مورد درد زایمان طبیعی به خاطر شنیده­ هایمان راجع به این فرآیند است. به خاطر همین نگرانی، بدن و رحم آن­ طور که باید نمی­ تواند وظیفه خود را انجام دهد. این در حالی است که اگر ما بتوانیم آرامش خود را حفظ کنیم، زایمان به راحتی و حتی با لذت انجام می­شود.

در کدام مرحله از بارداری آموزش زایمان با هیپنوتیزم شروع می شود؟
آموزش زایمان با هیپنوتیزم در هر مرحله از بارداری امکان­پذیر است. مناسب­ترین زمان در پایان سه ماهه دوم بارداری و شروع سه ماهه سوم است. زیرا این دوره، دوره تثبیت بارداری و زمان مناسب آمادگی پیدا کردن برای زایمان است.

برای انجام تکنیک ­ها باید هر روز سی دقیقه وقت بگذارید. در این دوره ورزش­ های فیزیکی و آرامش ­بخش و تکنیک­ های تنفس عمیق آموزش داده می­ شود. در حالت طبیعی درس ­های آموزش زایمان با هیپنوتیزم به مدت پنج هفته و در هر هفته یک بار آموزش داده می­ شود.

آیا همه زنان باردار می­ توانند با روش هیپنوتیزم زایمان کنند یا شرایط خاصی دارد؟

همه خانم ­ها می ­توانند از این روش استفاده کنند. این روش تنها برای زایمان نیست بلکه به داشتن زندگی آرام و بدون اضطراب، به خصوص در زندگی بعد از زایمان، نیز کمک می ­کند.

نقش همسر یا پارتنر در روش زایمان با هیپنوتیزم چیست؟
همسر و یا پارتنر نقش بسیار مهمی در این امر ایفا می­ کند. در همه فرهنگ ­ها همیشه به زنان باردار بسیار توجه می­ شود. در زایمان طبیعی هم به افرادی نیاز داریم که این نوع زایمان را باور داشته باشند. در بیمارستان پزشک، پرستارها و کادر پزشکی زمان کافی برای کمک همه جانبه را ندارند. زنی که زایمان می­کند مدام نیاز به کمک دارد. در روش زایمان با هیپنوتیزم تکنیک ­ها به افرادی که هنگام زایمان در کنار مادر خواهند بود هم آموزش داده می شود. پارتنری که در کنار مادر خواهد بود باید بداند در موقعی که مادر کمک می ­خواهد چه کار باید بکند. بنابراین، در این­ روش پارتنر نقش مهمی ایفا می ­کند و می­ داند چگونه باید به مادر کمک رساند. پارتنر می ­تواند پدر نوزاد، یکی از اعضای خانواده و یا یک دوست باشد.

زایمان با هیپنوتیزم در ایران چگونه است؟
زایمان طبیعی بدون درد به روش هیپنوتیزم برای نخستین بار در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد. دکتر فتحی، دبیر انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران، در خصوص انجام اولین زایمان طبیعی بدون درد به روش هیپنوتیزم گفت: « برای اولین بار خانمی ۳۲ ساله در مشهد با این روش زایمان کرد». وی تاکید کرد: «زایمان با هیپنوتیزم در پی درخواست زوج جوانی که خواستار انجام زایمان طبیعی، اما بدون درد، دارو و عوارض، بودند بدون کمترین عارضه انجام شد».

دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطر نشان کرد: «در این زایمان تلاش شد تا مادر از طریق کنترل ذهن از فضای اتاق زایمان دور و در عین حال با انجام انقباض­های مورد نیاز، نوزاد را به سمت مجرای خروجی هدایت کند».

دبیر انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران گفت: « مادر برای انجام این شیوه زایمان، در ماه هفت و هشت بارداری، ویزیت شد و آمادگی اولیه را طي سه جلسه دریافت کرد. دراين جلسات تصاوير ذهني خوشايندسازي زايمان انجام شد».

وی ادامه داد: «در حین زایمان نیز دو مامای دانش آموخته هیپنوتیزم بر بالین بیمار حاضر و در مواقع لازم القای هیپنوتیزم را انجام می ­دادند. يكي از آن ­ها «هماهنگي» و ديگري «شرطي­ سازي» هيپنوتيزمي، كه از تكنيك­هاي هيپنوتيزم هستند، را عهده ­دار بودند».

شما با زایمان با هیپنوتیزم کی و چگونه آشنا شدید؟
در سال ۲۰۰۸ در اواسط اولین دوره بارداریم با این روش آشنا شدم. اولین هفته­ های بارداری، برای گذراندن تعطیلات به استرالیا رفته بودم که کتابی در این مورد پیدا کردم و پیگیر این مسئله شدم. این موضوع بسیار نظر مرا جلب کرد و وقتی با دوستانم در میان گذاشتم که می ­خواهم زایمان طبیعی داشته باشم، فکر می­ کردند دیوانه شده­ ام! در سال ۲۰۰۹ دوره ­های آموزشی زایمان با هیپنوتیزم را گذراندم. به کمک این دوره­ ها، که در استرالیا و ترکیه برگزار شد، فرزند خود را به طور طبیعی به دنیا آوردم.

در بیمارستان، پزشک و کادر پزشکی از آرامش من در حین زایمان تحت تاثیر قرار گرفته بودند؛ اما من خودم را مثل فیلم ­هایی که در دوره آموزشی هیپنوتیزم دیده بودم آرام و راحت حس نکردم. نخستین دانشجویم با وجود این­که اولین تجربه زایمانش سزارین بود، زایمان طبیعی خوبی را گذراند و همه چیز طبق برنامه پیش رفت. اکنون سه سال است که زایمان با هیپنوتیزم تدریس می­ کنم و حالا شغل اصلی ­ام این است. من این کار را با علاقه انجام می ­دهم و به مادرها، پدرها، نوزادان و اطرافیان کمک می­ کنم و از این کار بسیار خوشنودم. چرا که کمک به زایمان راحت، کمک به داشتن دنیای خوب است.

ایا از تکنیک های زایمان با هیپنوتیزم در زایمان خود استفاده کردید؟
بله،استفاده کردم. این تکنیک­ ها هم در زایمان و هم وقتی تازه مادر شده بودم بسیار به من کمک کرد. وقتی دخترم گریه می­ کرد از این روش برای آرام­کردن و خواباندنش بهره می ­بردم.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *