زایمان زودرس و زنده ماندن جنین/ علل زایمان زودرس چیست؟

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: سن بارداری زیر ۱۸ سال و سابقه تهدید به سقط، دو عامل موثر در تولد نوزاد نارس است.

شاهین مافی‌نژاد اظهار کرد: فاکتورهای متعددی در تولد نوزادان نارس دخیل است که عوامل محیطی نظیر استرس، سابقه فامیلی، مصرف برخی از داروها و حاملگی چند قلویی از دلایل آن است.

وی ادامه داد: عفونت‌های ادراری کنترل نشده طی بارداری، فشار خون و بیماری‌های مزمن مادر، فقر اقتصادی، تغذیه نامناسب و عفونت‌های مادرزادی نیز جزو این موارد به شمار می‌رود.

مافی‌نژاد افزود: ناهنجاری‌های گوارشی و مغزی و بیماری‌های متابولیک زمینه زایمان زودرس و تولد نوزادان نارس را فراهم می‌آورد. بیماری‌های ژنتیکی، تصادفات، تریزومی‌ها و اختلالات جفت نیز جزو عوامل موثر در تولد نوزاد نارس به شمار می‌روند.

زایمان زودرس به چه دلیل اتفاق می افتد؟
گاهی اوقات هیچ توضیحی برای تولد زودهنگام نوزادان وجود ندارد. با این حال عوامل ذیل می توانند شانس وقوع آن را افزایش دهند:

· دوقلو یا چندقلو بودن بارداری
· در صورتی که مادر قبلاً هم سابقه زایمان زود هنگام را داشته باشد، شانس بروز زایمان زودتر از موعد در او اندکی بالاتر می رود.
· فقر در دوران بارداری و عدم برخورداری از مراقبت های لازم
· اشتغال مادر باردار به مشاغلی که مستلزم ساعت های متمادی ایستادن و یا فعالیت فیزیکی هستند.
· سیگار کشیدن، استفاده از مواد مخدر
· داشتن اضافه وزن و یا کمبود وزن
مشکلات دیگری نیز در باب خود بارداری وجود دارد که در زایمان زودهنگام مؤثرند:
· ابتلا به عفونت باکتریایی در ناحیه تناسلی
· خونریزی شدید در دوران بارداری
· ناهنجاری رحم مثلاً دو شاخه بودن آن
· ضعف در ناحیه دهانه رحم
· پاره شدن زودهنگام کیسه آب
در بعضی مواقع هم پزشک تشخیص می دهد که بهتر است زایمان زودتر از موعد انجام شود. برای مثال زمانی که نوزاد به عارضه ای دچار بوده و یا به اندازه کافی رشد نکند. یا اینکه
· وضعیتی اورژانسی وجود داشته باشد که نتیجتاً زودتر خارج شدن جنین از رحم برای او ایمن تر باشد.
· ضربه ای به شکم مادر وارد شود
· مسمومیت بارداری پیش آید

به خاطر داشته باشید که وجود هر یک از این شرایط الزاماً به این معنا نیست که فرزند شما حتماً زودتر از موعد به دنیا خواهد آمد.

در صورتی که طول بارداری شما بین ۲۴ تا ۳۴ هفته باشد، احتمالاً پزشکتان تزریق یکی از انواع استروئیدها را به منظور کامل شدن ریه فرزندتان برایتان تجویز خواهد کرد. این تزریق ریسک برخی مشکلات اولیه دیگری را نیز برای نوزادتان از بین خواهد برد.

داروهایی تحت عنوان توکولیتیکس (tocolytics) وجود دارند که انقباضات رحمی مادر را متوقف می کنند یا دست کم به وی زمان می دهند که بتواند از تزریق استروئید بهره لازم را ببرد. توکولیتیکس ها فقط در برخی شرایط مثلاً در زایمان­ های خیلی زود هنگام می توانند مفید واقع شوند و نمی توانند زایمان زود هنگام را کاملاً متوقف نماید.
در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد، مثلاً خونریزی شدید یا ناراحتی جنین، پزشکان ترجیح می دهند فرآیند زایمان به طور طبیعی پیش برود. در غیر این صورت اقدام به انجام عمل سزارین خواهند نمود.

پس از زایمان زودرس چه اتفاقی خواهد افتاد؟

· اگر فرزندتان ۳۴ تا ۳۶ هفته داشته باشد: احتمالاً به هیچ درمان خاصی نیاز نخواهد داشت. گرچه از لحاظ ظاهری کوچک به نظر خواهد رسید. وضعیت او به عواملی نظیر سطح قند خون، فشار خون یا ابتلای احتمالی وی به عفونت و توانایی وی در مکیدن بستگی خواهد داشت.

· اگر فرزندتان ۳۲ تا ۳۳ هفته داشته باشد: ممکن است به مراقبت های تخصصی نیاز داشته باشد چون امکان اینکه به مشکلات تنفسی، تغذیه و یا عفونت مبتلا باشد وجود خواهد داشت. بنابراین ممکن است نوزاد شما بلافاصله همراه خودتان به بخش منتقل شود یا اینکه به بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه نوزادان نیازمند باشد.

· اگر فرزندتان ۲۸ تا ۳۱ هفته داشته باشد: نوزاد شما نسبت به دسته بعدی قوای بیشتری خواهد داشت اما به احتمال زیاد به بستری شدن در NICU محتاج خواهد بود. چون احتمال مشکلات قند خون، هایپوترمی و عفونت در وی وجود خواهد داشت.

· اگر فرزندتان ۲۷ هفته یا کمتر داشته باشد: به احتمال بسیار قوی در NICU بستری خواهد شد که این ممکن است متضمن این حقیقت باشد که باید به بیمارستان دیگری منتقل شود. علاوه بر اینکه احتمال وجود مشکلاتی نظیر عفونت، قند خون و هایپوترمی در وی بالاتر است، به خاطر نارس بودن ریه ها مشکل تنفسی نیز خواهد داشت.
 متأسفانه نوزادانی که پیش از ۲۳ یا ۲۴ هفتگی متولد می شوند شانس کمی برای زنده ماندن دارند.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. ایا کسی میدونه اگه مایع جنین زیاد باشه و رشد جنین یک هفته بیشتر چه مشکلاتی دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *