روش PGD برای تعیین جنسیت؛ چند درصد جواب میده؟!

در روش PGD در صورت بارداری موفق تا ۹۹ درصد همان جنسیتی می شود که انتخاب شده بود. این روش بهترین و موثرترین و هم‌چنین بی‌خطرترین روش پیشگیری از بیماری‌هایی مانند تالاسمی، کم خونی، انواع عقب ماندگی‌های ذهنی و سقط‌های زود هنگام است…

مسئول جنین شناسی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم از انجام روش PGD برای آگاهی خانواده ها از جنسیت جنین قبل از انتقال آن خبر داد.

راحیل جنتی فر اظهار داشت: روش PGD بهترین و موثرترین و هم‌چنین بی‌خطرترین روش پیشگیری از بیماری‌هایی مانند تالاسمی، کم خونی، انواع عقب ماندگی‌های ذهنی و سقط‌های زود هنگام است.

او افزود: این روش و تکنیک یکسال است در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم آغاز و اکنون هم در حال انجام است، با این روش سلامت جنین قبل از انتقال مشخص و دیگر جای هیچ نگرانی برای ابتلای احتمالی جنین به بیماری‎های ژنتیکی وجود ندارد از این مهم‎تر خانواده‌ها می‌توانند قبل از انتقال جنین ازجنسیت آن آگاه شوند.

مسئول آزمایشگاه جنین شناسی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری استان قم بیان کرد: نخستین مرحله برای انجام این تکنیک ایجاد جنین در خارج از رحم با روش IVFاست که بر روی جنین‌های تشکیل شده از مرحله ۶ سلولی به بعد انجام می‌شود یک یا دو سلول بیوپسی شده و آزمایشات ژنتیکی انجام شده وجنین سالم منتقل خواهد شد.

به گفته این متخصص، هدف از انجام این تکنیک به دنیا آمدن فرزند سالم و جلوگیری از تولد نوزادانی با مشکلات کروموزومی و ژنی خواهد بود همچنین این روش برای زوجینی که بخواهند تعیین جنسیت هم انجام دهند قابل استفاده خواهد بود.

جنتی فر در پاسخ به این سئوال که چه زوج‎هایی می توانند از این روش استفاده کنند، گفت: این روش درمانی برای خانم‌های بالای ۳۵ سال موثر است هم‌چنین اگرسابقه مشکلات ژنتیکی و یا سقط زودهنگام داشته باشند پیشنهاد می‌شود.

او اظهارداشت:

زوجینی که بخواهند فرزندی با جنسیت مورد نظر (دختر، پسر) داشته باشند هم قابل اجراست و پیشنهادی که برای زوجین با شرایط قید شده این است که حتما ابتدا مشاوره‌ای در مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی قم انجام داده تا از جزییات کامل این روش مطلع شوند.

مسئول آزمایشگاه جنین شناسی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری استان قم با اشاره به هدف مهم از اجرای این تکنیک جدید در این مرکز گفت: هدف اصلی ما تولد نوزادانی سالم برای خانواده‌هایی خواهد بود که با توجه به استرس‌های محیطی نگران تولد فرزند خود هستند و هم‌چنین خانواده‌هایی که علاقه دارند در صورت بارداری موفق جنسیت جنین خود را تعیین کنند در صورت بارداری موفق تا ۹۹ درصد همان جنسی است که خانواده تمایل دارند.
او با اشاره به هزینه‌های اجرای این تکنیک برای زوجین بیان کرد: هزینه‌‎های درمانی در این روش براساس تعرفه‌های درمانی محاسبه می‌شود.

منبع خبر : shafaqna

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *