رفتارهایی که نشانه بدغذایی کودکان نیست!/ علت زیاد آب خوردن کودکان

‌یک کارشناس تغذیه به وجود چندین رفتار تغذیه‌ای در کودکان اشاره کرد و گفت: با شناختن این رفتارها می‌توانیم به بدغذا بودن یا نبودن کودکان خود پی برده و واکنش مناسبی به رفتار آنها نشان بدهیم.

فرح روشن پور ، اظهار کرد: یکی از رفتارهای تغذیه‌ای کودکان این است که آنها دوست دارند هنگام صرف غذا با غذا بازی کرده و یا به تماشای اعضای خانواده بنشینند که این رفتار کاملا طبیعی است و نباید کودک را از انجام آن منع کرد.

روشن پور اظهار کرد: یکی دیگر ازاین رفتارها این است که کودکان تحمل نشستن طولانی مدت بر سر سفره غذا را نداشته و ترجیح می‌دهند بیشتر دور سفره بازی کرده و هر از چندگاهی سرسفره نشسته و یک لقمه غذا بخورند.

وی تصریح کرد: والدین نباید انتظار داشته باشند کودکان همانند افراد بزرگسال رفتار کرده و تا پایان صرف غذا سر سفره بنشینند.

روشن پور گفت: بهتر است والدین اجازه دهند کودک رفتارهای طبیعی خود را داشته باشد و دور سفره بدود و هر وقت که تمایل داشت، غذا بخورد.

این کارشناس تغذیه، آهسته غذا خوردن را یکی دیگر از رفتارهای تغذیه‌ای کودکان عنوان کرد و افزود: این عادت بسیار مطلوب است و در این زمینه والدین باید از کودکان یاد بگیرند که غذا را با عجله صرف نکنند.

روشن پور اظهار کرد: بر اساس سیستم تنظیم کننده داخلی بدن کودکان، آنها تا هنگامی غذا می‌خورند که سیر شوند و پس از آن حتی یک لقمه اضافه را هم نمی‌توانند بخورند.

وی تصریح کرد: متاسفانه بعضی والدین به کودکان برای تمام کردن بشقاب غذا فشار می‌آورند و گاهی کودکان را تهدید ‌یا از عواقب بعدی می‌ترسانند که این کار به هیچ وجه درست نیست و ترس خود یکی از عوامل ایجاد بدغذایی در کودکان است.

روشن پور خاطر نشان کرد: باید به خاطر داشته باشیم عادات و رفتارهای تغذیه ای کودکان با والدین متفاوت است و آنها علاقه خاصی به مصرف تنقلات دارند.

وی تصریح کرد: مصرف چیپس و پفک به میزان بسیار کم مشکلی نداشته و والدین می‌توانند تنقلات مفیدی مانند بیسکویت، مغز دانه‌های روغنی، کیک و بستنی را جایگزین این نوع تنقلات کنند.

این کارشناس تغذیه خاطر‌نشان کرد: تنقلات باید بین دو وعده غذا و یا بعد از غذا به کودک داده شود و از دادن آن دو ساعت قبل از غذا ممانعت شود، زیرا این کار اشتهای کودک را به هنگام غذا خوردن از بین می‌برد.

روشن پور به کوچک بودن حجم معده کودکان اشاره کرد و افزود: این علت موجب شده تا کودکان تمایل داشته باشند، تعداد وعده‌های بیشتر اما با حجم کمتری غذا را مصرف کنند که در این زمینه نیز ضروری است افراد بزرگسال از کودکان الگوبرداری کنند.

وی مصرف زیاد آب در کودکان را طبیعی دانست و اظهار کرد: کودکان تمایل به مصرف آب بسیار دارند و به همین علت هم پوست آنها از لطافت خاصی برخوردار است و نباید والدین آنها را به خاطر تقاضای بیش از حد آب سرزنش کنند.

روشن پور اظهار کرد: کودکان همچنین تمایل زیادی دارند تا غذا را خود با قاشق در دهانشان بگذارند، اما برخی والدین اصرار دارند این کار را آنها برای کودکانشان انجام دهند.

وی اظهار کرد: کودکان با این کار مهارت غذا خوردن را یاد می‌گیرند و می‌توان دستمالی زیر دست آنها پهن کرد و با خریداری یک قاشق کودک اجازه دهیم تا آنها خود مهارت غذاخوردن را یاد بگیرند.

این کارشناس تغذیه خاطر‌نشان کرد: نباید تنها لاغر بودن کودکان را نماد بدغذایی آنها به حساب آورد، بلکه چاقی کودکان نیز نشانه دیگری از بدغذایی کودکان است.

وی تصریح کرد: معضل چاقی کودکان بیشتر در خانواده‌هایی که مادران شاغل هستند، مشاهده می‌شود، زیرا مادر سعی می‌کند نبود خود را با دادن غذای بیشتر به کودک جبران کند.

روشن پور اظهار کرد: در وهله اول با شناختن رفتارهای تغذیه ای ذکر شده باید پی ببریم که آیا کودک ما واقعا بدغذاست یا مانند هر کودک دیگری رفتارهای غذایی طبیعی دارد و در وهله بعد با ریشه یابی علت بدغذایی، در جهت درمان آن برآییم، نه اینکه به اصرار تنها بخواهیم حجم زیادی ‌غذا ‌به کودکان بدهیم.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *