راههای کاهش درد آندومتریوز/ ۶ روش موثر!

برای کاهش درد آندومتریوز چه کنم؟

 علت اصلی بیماری آندومتریوز ناشناخته است. بافت آندومتر در بیماران آندومتریوز بطور نابجا در نقاط مختلف لگن و شکم کاشته می شود و رشد می کند.

این بیماری می تواند نقاط مختلف لگن و شکم و حتی بافت ریه را درگیر کند. درگیری تخمدان سبب ایجاد کیست شکلاتی یا آندومتریوما می شود. درگیری در لیگامانهای نگهدارنده رحمی در پشت رحم و در روده بزرگ و در روی لوله های حالب که ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می کند، می تواند ایجاد شود. این نقاط به دلیل نفوذ عمقی بافت آندومتریوز به زیر چادرینه شکم درگیر آندومتریوز می شوند و درد شدید لگنی ایجاد می کنند.

راههای کاهش درد آندومتریوز

راههای کاهش درد آندومتریوز

۱- با دویدن، درد آندومتریوز را کاهش دهید

هنگام دردهای لگنی معمولاً حوصله‌ای برای ورزش کردن وجود ندارد اما دویدن، روش خوبی برای کاهش درد است که به سبک‌تر شدن عادت ماهیانه کمک می‌کند. تمرینات هوازی نیز باعث تولید اندورفین بیشتر در بدن و در نتیجه کاهش حساسیت به درد می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود مبتلایان به آندومتریوز، انجام فعالیت‌های بدنی را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

۲- برای کاهش درد آندومتریوز سبزیجات بیشتر مصرف کنید

از دیگر راهکارهای موثر برای بهبود نشانه‌های این بیماری، مصرف بیشتر میوه‌ها، سبزیجات و ماهی است. بررسی‌های محققان نشان داده است زنان گیاهخوار کمتر از دیگران به آندومتریوز مبتلا می‌شوند. مصرف چربی‌های سالم مانند اسیدهای چرب امگا ۳ که در ماهی آزاد، ماهی تن و گردو وجود دارد و همچنین کاهش مصرف گوشت‌های قرمز نیز خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد.

۳- گرم نگه داشتن شکم برای کاهش درد آندومتریوز

قرار دادن یک کیسه آب گرم با دمای متعادل روی شکم می‌تواند درد اندومتریوز را تسکین دهد؛ حمام گرم، روش دیگری برای کاهش ناراحتی ناشی از آندومتریوز است. غوطه‌ور شدن در وان نیز می‌تواند به تمدد اعصاب، کاهش استرس و در نتیجه بهبود درد کمک کند.

۴- مراقبه برای کاهش درد آندومتریوز

زندگی توام با نگرانی و تشنج، علائم آندومتریوز را بدتر و حساسیت بدن را نسبت به درد افزایش می‌دهد. بنابراین به افرادی که از این بیماری رنج می‌برند، توصیه می‌شود آرامش خود را حفظ کنند و از طریق تنفس عمیق و مراقبه، ذهن و بدن خود را آرام نگه دارند.

۵- ماساژ درمانی برای کاهش درد آندومتریوز

ماساژ ملایم، نقش موثری در تسکین عضلات دردناک دارد؛ بررسی‌های محققان نشان داده است زنان مبتلا به این بیماری که به طور منظم تحت ماساژ درمانی قرار می‌گیرند، هنگام عادات ماهیانه دچار درد کمتری می‌شوند اما ماساژ شکم، ممکن است علائم را بدتر کند.

۶- طب سوزنی برای کاهش درد آندومتریوز

در این شیوه از سوزن‌های بسیار نازک برای تحریک نقاط مختلف اطراف بدن استفاده می‌شود. این کار جریان خون را افزایش می‌دهد و مواد شیمیایی طبیعی مورد نیاز برای تسکین درد را در بدن آزاد می‌کند. بررسی‌های محققان نشان می‌دهد که طب سوزنی، شیوه‌ای بی‌خطر برای تسکین دردهای آندومتریوز و مدیریت فعالیت‌های روزانه است.

منبع خبر : imna،nininama

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *