راههای چاق شدن کل بدن/ راه های چاق شدن افراد لاغر

کسانی که به طور موروثی یا به عللی دیگر لاغرند و به گونه‌ای لاغر هستند که نباید باشند، باید به فکر رفع این مشکل باشند و با انجام باید‌ها و رعایت نبایدهای غذایی و رفتاری، جلو آن را بگیرند و حتی می‌توان همان لاغری وراثتی را هم کنترل و درمان کرد.

البته اگر بیماری و مانند آن، مثلا کم‌اشتهایی علت لاغری است، تا بیماری وکم اشتهایی را برطرف نکنیم، روش‌های چاق شدن اثرچندانی ندارند و باید کوشش کرد که بیماری و کم‌اشتهایی برطرف شود؛ و اگر لاغری کنترل نشود این افراد کم‌کم دچار ضعف عمومی خواهند شد.

به هرصورت یکی از علل مهم بیماری‌های روحی و جسمی، لاغری و ضعف عمومی است، چون سیستم ایمنی بدن در مقابل عوارض میکروبی و ویرسی، ناتوان و بیمار است و توان دفاع ازحریم بدن را ندارد.

ازجمله آدم چاق باید ترشی زیاد مصرف کرده و میوه را صبح‌ها بخورد، ولی آدم لاغردرست باید عکس آن عمل کند و نیز در نباید‌ها به عکس عمل کند، مثلا بعد از غذای گوشتی انگور و زرد آلو زیاد بخورد. افراد لاغر باید مصرف برنج، سیب‌زمینی و کلا مواد نشاسته‌ای و پرکالری و شیرینی را زیاد کنند ولی در باید‌ها و نباید‌های رفتاری برای چاق و یا لاغر شدن روش‌ها حدودا مثل همند، مثلا همان‌طورکه افراد چاق باید در برنامه خود ورزش داشته باشند افراد لاغرهم باید از ورزش وکوه نوردی تفریح کوتاهی نکنند، چون ورزش بهترین داروی درد‌ها است و بیماریی نیست که ورزش درآن اثر نداشته باشد، ولی از ورزش سنگین خودداری کنند.

قابل ذکراست ورزش برای اینکه اشتها را زیاد و به هضم، جذب و دفع غذا کمک می‌کند، و همین‌طور کوه نوردی و تفریح که مشکلات معده وکمبود و افت جذب غذا را رفع و دفع می‌کنند و باعث نشاط وانبساط روحی فرد می‌شوند، برای افراد لاغرضروری است. این روش‌ها برای همیشه باید ادامه داشته باشند.

● چاق شدن سریع

۱- استفاده از مواد نشاسته‌ای و خوردن نان خامه‌ای.

۲- استعمال عطرهای موافق

۳- خوردن غذاهایی که به خون‌سازی کمک می‌کنند از قبیل مغزی‌ها و شیرینی‌ها و عرق یونجه و مداومت آن.

۴- خوردن گوشت بره بریان کرده و حلیم و نخود آب گوشت- کبک و مرغ و گوشت بزغاله، شیر، ماست- دوغ تازه، نان و انگور سفید (انگور را روی غذای گوشتی چرب نخورند ناشتا میل کنند).

۵- استحمام یک روز در میان، بدن را چاق و عضلات را تقویت می‌کند و رافع بلغم و صفرا نیز است و با معده خالی و پر هم حمام رفتن مضر است باید اندک چیزی در معده باشد و از آب سرد خارج شدن درد بدن را زایل و اعصاب را تقویت می‌کند.

۶- پنیر با مغز گردو بدن را فربه و پوست را لطیف و نرم و معده را تقویت می‌کند.

۷– چهار عمل است که قلب را تقویت و جسم را فربه می‌کند: الف – استشمام بوی خوش ب- پوشیدن لباس نو نرم از کتان در زمستان و کتان شسته شده در تابستان ج- نوشیدن عسل رقیق شده با آب که معده را سبک می‌سازد و به پوست بدن و قلب شادابی می‌بخشد د- خوردن خربزه شیرین به شرط این که در آن روز از خوردن نمک خودداری کنید.

۸ – برگ شنبلیله با آرد گندم و شکر و عسل جهت فربهی بدن مفید است.

۹– انجیر مغذی‌تر از سایر میوه‌ها است لطیف، محلل و فربه کننده بدن است، خصوصا اگر چهل روز صبح ناشتا با قدری بادیان رومی مصرف شود. مجاری غذا را باز و بدن را فربه می‌کند و همچنین بادام و مغز پسته اگر با شیر خورده شود برای بدن‌های ضعیف بسیار مفید است.

۱۰- مصرف مخلوط زنیان و بادیان رومی از هرکدام ۱۵ گرم در ۴۱۲ گرم شیر و ۳۵ گرم قند باعث فربهی می‌شود.

۱۱- گوشت گوسفند برای مزاج‌های گرم و تر بسیار مفید است. خصوصا گوشت گردن و شانه و اطراف آن از سایر اعضا سریع‌تر هضم می‌شود و مغذی‌تر است و مولد خون و مقوی و فربه‌کننده است و بهتر از همه اعضا داخلی گوسفند از قبیل: دل، جگر، قلوه، سیرابی و شیردان است.

خوردن گوشت مخلوط با سرکه و عسل و مداومت در خوردن آن خیلی مقوی و فربه‌کننده است و مانع بیماری غش و رافع تپش قلب و لاغری است و هم‌چنین تخم‌مرغ با اندکی کندر و انزروت برای چاقی بی‌نظیر است.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *