راههای ارام كردن نوزاد/ علت آرام شدن نوزاد با صدای سشوار!

تحقیقات نشان داده که بسیاری از صداها تأثیر آرام بخشی روی کودک دارد. به‌خصوص صداهایی که مکان اولیه کودک را به یاد او بیندازد. صداهای آرام بخش برای کودک، اصولا صداهایی یکنواخت هستند که زیر و بم کم و نامحسوسی دارند…

علت آرام شدن نوزاد با صدای سشوار، راههاي ارام كردن نوزاد، راههای داشتن نوزاد آرام،  روشهای خواباندن نوزاد،  روشهایی برای آرامش نوزاد،  درمان بغلي شدن نوزاد،  علت آرام بودن نوزاد

نوزادان می توانند دو تا سه ساعت در طول روز نق بزنند و بدون دلیل گریه کنند و زندگی در این شرایط چندان آسان نخواهد بود! در چنین وضعیتی پدر و مادرها همواره به دنبال بهترین و درست ترین راه برای آرام کردن نوزادشان هستند. راهی که هم او را به آرامش برساند و هم خودشان را. اما مناسب ترین راه برای آرام کردن نوزاد چیست؟

گریه تنها راه بیان نیازها و خواسته ها برای یک نوزاد کوچک است. نوزاد با گریه اش به شما می فهماند گرسنه است، شیر می خواهد و یا دوست دارد که به او توجه شود. تا اینجای کار همه چیز عالی است. اما وقتی که این راه ارتباطی بدون هیچ دلیل مشخصی برای مدتی طولانی ادامه می یابد، تبدیل به مسأله ای چالش برانگیز و حتی خسته کننده خواهد شد.

۵ نکته طلایی برای آرام کردن گریه نوزاد

۱-صدای آرامی را در گوش نوزاد تکرار کنید

آهنگ ها و نواهای مختلفی که با موسیقی همراه هستند مانند موسیقی طبیعت را برای آرام کردن نوزادتان امتحان کنید، چرا که ثابت شده موسیقی می تواند بر سیستم عصبی نوزاد تأثیر آرامش بخشی داشته باشد و سرعت تنفس و ضربان قلب او را کاهش دهد. البته علاوه بر موسیقی، از ترفند قدیمی مادربزرگ هایمان یعنی لالایی خواندن هم غافل نشوید، بررسی ها نشان داده که نوزادان به طرز شگفت آوری با صدای آواز مادرشان آرام می شوند، چون با این صدا از وقتی که در رحم مادرشان هستند آشنا بوده و برایشان ریتم آرامش بخشی دارد.

نوزادتان را در آغوش گرفته، با ملایمت تکان دهید و همزمان در گوشش صدایی را آرام تکرار کنید، صدایی مثل هییسسس. این کار می تواند نوزاد شما را آرام نماید، زیرا با در آغوش گرفتن نوزاد، پاسخ های آرامش بخشی در مغز او مخابره شده که باعث کاهش ضربان قلب و آرام شدن ماهیچه هایش می شود. از سوی دیگر صدایی که در گوش نوزاد کوچکتان به طور مداوم تکرار می کنید هم، می تواند تمرکز او را از روی گریه به روی صدای شما منحرف نماید.

تحقیقات نشان داده که بسیاری از صداها تأثیر آرام بخشی روی کودک دارد. به‌خصوص صداهایی که مکان اولیه کودک را به یاد او بیندازد. صداهای آرام بخش برای کودک، اصولا صداهایی یکنواخت هستند که زیر و بم کم و نامحسوسی دارند مانند صدای سشوار.

بسیاری از مؤسسات تحقیقاتی در کشورهای پیشرفته، اقدام به تهیه موسیقی‌هایی مناسب برای خواب و آرام‌سازی‌ کودک کرده‌اند که در اصطلاح به آن «صداهای سفید» می‌گویند. البته اگر شما دسترسی به این نوع موسیقی ندارید، اصلاً نگران نباشید.

لیست زیر می‌تواند جایگزین مناسبی برای موسیقی‌های آرام‌بخش خاص کودک باشد:

۱- صدای تیک‌تاک ساعت
۲- صدای جاروبرقی (البته باید این صدا را امتحان کنید‌. به این ترتیب که اگر کودک‌تان از این صدا خوشش آمد، آن را برایش ضبط کنید و برای آرام کردن و خواباندن او استفاده کنید‌).
۳- پنکه‌ای که با دور کند، کار کند.
۴- صدای ضبط شده آبشار یا امواج دریا و اقیانوس
۵- صدای سشوار، ماشین ظرفشویی، لباسشویی، ماشین ریش تراش
۶- لالایی‌های خانگی. می‌توانید صدای خود را روی کاست ضبط کنید. سعی کنید در این کاست صدای خود را در حال گفتن: «بخواب فرزندم، کوچولوی نازنینم می‌خواد بخوابه» یا «الان وقت خوابه» به‌صورت موزون و آهنگین ضبط کنید یا حتی آهنگ‌های محلی و دوست داشتنی کودک را با صدای خودتان ضبط کنید.
۷- موزیک‌های کلاسیک. اکثر نوزادان به موسیقی‌های کلاسیک علاقه‌مندند؛ موسیقی‌هایی که ضرباهنگ آرام و یکنواختی دارند.
۸ – گریه کودک‌تان را ضبط کنید و بعد در هنگام گریه کردن او برایش پخش کنید. این مسئله باعث تعجب کودک می‌شود و برای لحظاتی او را در سکوت فرو می‌برد. مطمئن باشید بعد از آن هم، آنچنان تحت‌تأثیر شوک تشخیص صدای خودش قرار گرفته که یادش می‌رود باید گریه و ناآرامی را شروع کند! 

۲-چراغ ها را خاموش کنید

نوزاد شما ۹ ماه را در فضای امن، آرام و تاریک رحم زندگی کرده و به آن فضا عادت دارد. قرار گرفتن در فضایی مشابه رحم می تواند به او کمک کند تا دوباره به آرامش برسد. زمانی که نوزادتان گریه می کند، محرک هایی مانند نور و صدا را از محیط حذف کرده و او را در گهواره یا آغوش خود به آرامی تکان دهید تا فضای امن رحم مادر برایش تداعی شود.

۳-با سر و صدا حواس نوزاد را پرت کنید

احتمالأ تعجب می کنید اما به جز صدای شناخته شده جقجقه، صداهایی مانند صدای جاروبرقی و یا حتی صدای ماشین هم می توانند باعث جلب توجه نوزاد شده و او را به آرامش برسانند. دلیل مؤثر بودن این کار در این است که چنین صداهایی علاوه بر منحرف کردن تمرکز نوزاد از عاملی که باعث بی تابی اش شده، تداعی کننده صداهایی هستند که نوزاد هنگام عبور خون از جفت در رحم مادر می شنیده است. البته در میزان بلندی صدا دقت کنید که شنوایی نوزادتان آسیبی نبیند.

۴-چشم انداز و تصویر مقابل نوزاد را تغییر دهید

بنابراین تغییر فضا و چشم انداز مقابل نوزاد می تواند موجب آرام شدن و قطع گریه اش شود. چرا که کوچولوی شما دقت زیادی به محیط اطرافش دارد و قرارگیری در یک مکان جدید می تواند روحیه او را عوض کند.

۵-نوازش‌های آرامش بخش

نوازش‌های پدرانه: یکی از روش‌های نوازش که پدران به راحتی می‌توانند آن را اجرا کنند، این است که پدر روی زمین یا تخت دراز بکشد، به حالتی که گوش‌های کودک مقابل قلبش قرار بگیرد. در این حالت متوجه خواهید شد که آرامش عجیبی به کودک دست می‌دهد و حتی تنفس او هماهنگ با صدای قلب شما خواهد شد. در این هنگام به خاطر سکوت و آرامش شگرفی که کودک دارد، به‌تدریج مچ دست او رها و عضلات بدنش شل می‌شود. این روش برای نوزادان ۴، ۳ماهه بسیار مفید است.

نوازش سر کودک: طی تحقیقات به عمل آمده، مشخص شده است که بسیاری از کودکان، هنگامی که تحت نوازش ناحیه سر خود قرار می‌گیرند، به‌طوری باور نکردنی دچار آرامش می‌شوند. البته مطمئنا اگر این حالت نوازش را همراه با جملات مثبت و قربان صدقه رفتن همراه کنید، تأثیر آن چند برابر خواهد شد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *