رانندگی در سه ماهه اول بارداری/ ۱۳نکته مهم درباره رانندگی در دوران بارداری!

در دوران بارداری انجام فعالیت های عادی و روزمره ممکن است برای شما مشکلاتی ایجاد کند. ممکن است دائم از خود بپرسید آیا انجام دادن این کار خطر دارد؟ آیا می تواند به جنین من آسیب برساند؟ آیا می توانم به کار خود ادامه بدهم؟ می توانم رانندگی کنم؟ و سوالات بسیاری که احتمالا پیش از بارداری هیچ گاه فکرش هم به ذهنتان خطور نکرده بوده است…

واقعیت این است که یک خانم باردار می تواند بسیاری از فعالیت های قبلی خود را با کمی تغییر و احتیاط ادامه بدهد. یکی از این کارهای روزمره، رانندگی کردن است. اگر مطمئن نیستید که می توانید این کار را انجام بدهید یا خیر، حتما با پزشک خود مشورت کنید. تا زمانی که هیچ گونه محدودیتی از نظر پزشکتان نداشته باشید، منعی برای رانندگی ندارید. در این مقاله سعی شده است هر آنچه یک خانم باردار باید در طی رانندگی به آنها توجه کند، گنجانده شود.

۱) هرگز قبل از بستن کمربند ایمنی رانندگی نکنید. بعضی از خانم ها نگرانند که نکند بستن کمربند ایمنی، جنین آنها را تحت فشار قرار دهد اما چه بسا نبستن کمربند شما را در معرض حوادث بدتر و خطرناک تری قرار دهد. برای آنکه هم کمربندتان را ببندید و هم نگران آسیب به جنین تان نباشید، آن را درست زیر شکمتان ببندید. این کار باعث می شود در ترمزهای ناگهانی یا در دست اندازهای تند در امان بمانید و به سمت جلو پرت نشوید. از کشیدن کمربند و شل کردن آن خودداری کنید زیرا در این صورت بستن یا نبستن آن تفاوتی به حالتان نخواهد داشت.

۲) در حال حاضر بسیاری از خودروها کیسه هوا ندارند، حتی المقدور از این خودروها استفاده نکنید یا ترجیحا خودتان رانندگی را بر عهده نگیرید. در صندلی عقب خودرو بنشینید و کمربند ایمنی تان را ببندید.

۳) صندلی خود را طوری تنظیم کنید که شکمتان به فرمان نزدیک نباشد یا به آن نچسبد.

۴) هرگز هنگام رانندگی کار دیگری انجام ندهید. از صحبت با تلفن همراه حتی با هندزفری و سر و کله زدن با ضبط صوت یا خوردن و نوشیدن حین رانندگی خودداری کنید.

۵) از رانندگی طولانی مدت و سفرهای طولانی اجتناب کنید. به خصوص اگر در ماه های آخر بارداری هستید زیرا پاها در دوران بارداری بیشتر در معرض ابتلا به اسپاسم و گرفتگی عضلانی هستند و ممکن است این گرفتگی تعادل شما را برای کار با پدال ها به هم بزند.

۶) اگر هنگام رانندگی دچار انقباض های رحمی شدید یا خدای ناکرده کیسه آبتان پاره شد، هر چه سریع تر خودرو را در کناری متوقف کنید و کمک بخواهید. توصیه می شود به دلیل مشکلاتی که ممکن است در ماه های آخر بارداری برای شما پیش بیاید، حتی المقدور هنگام رانندگی با خود یک نفر همراه داشته باشید.

۷) اگر در طول رانندگی، لاستیک خودرویتان پنجر شد، هرگز خودتان برای پنچرگیری اقدام نکنید. بلکه از پلیس راهنمایی و رانندگی یا از تعمیرکاران سیاری که در خیابان ها تردد می کنند و مجوز این کار را دارند، کمک بخواهید.

۸) وقتی خسته هستید، رانندگی نکنید. این کار می تواند به یک حادثه و تصادف جدی منجر شود.

۹) اگر احیانا دچار تصادف یا هر نوع سانحه رانندگی خفیف شدید، ساعاتی پس از تصادف استراحت کنید و هرگونه انقباض، خونریزی، درد و …. را به پزشک خود اطلاع دهید ولی اگر تصادف شدید کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است در اثر تکان های شدید حین تصادف، جفت از رحم جدا شده باشد و شما مجبور به زایمان زودرس شوید.

۱۰) هرگاه در طول رانندگی احساس خستگی کردید، با روشن کردن چراغ راهنما، اتومبیل را به سمت راست خیابان هدایت و برای دقایقی توقف کنید، پیاده شوید، قدم بزنید و دوباره به رانندگی خود ادامه دهید.

۱۱) اگر در ۳ ماهه اول بارداری هستید و دچار تهوع و استفراغ بارداری می شوید، از رانندگی خودداری کنید زیرا ممکن است این حالت در پشت فرمان به شما دست دهد و مجبور باشید یک مرتبه سر خود را به سمت پایین بیاورید. این کار بسیار خطرناک است و گاهی به تصادف می انجامد.

۱۲) از آنجا که ممکن است در یک سفر کوتاه شهری مدت زمان طولانی در ترافیک بمانید، شیشه های خودرویتان را به طور کامل ببندید تا در معرض دود دیگر خودروها و سرب ناشی از آنها قرار نگیرید.

۱۳) هنگام رانندگی به سمت جلو متمایل نشوید و کاملا صاف به صندلی تکیه دهید. برای راحتی بیشتر می توانید از کوسن های طبی مخصوص خودرو که در فروشگاه ها عرضه می شوند، استفاده کنید.
 

منبع خبر : salamat

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *