دگزامتازون در هفته ۳۳ بارداری/ آمپول دگزامتازون برای تکمیل ریه جنین

دگزامتازون از نظر مصرف در حاملگی جزو گروه c است. یعنی نه جزو داروهای بی‌خطر است و نه جزو داروهای خطرناک …

سلام من از دیشب شکمم منقبض میشد اومدم بیمارستان آمپول دگزا بهم زدند دوقلو هم دارم ۳۳ هفته و ۵ روزم هست دهانه رحمم ۱ سانت باز شده احتمال اینکه زایمان زودرس هست یا نه این آمپول برای چی هست؟!

پاسخ مشاور نی نی نما:

سلام نگران نباشید آمپول دگزامتازون برای رسیده شدن ریه های جنین تجویز می شود اگر استراحت مطلق باشید وزیر نظر پزشک دارو مصرف کنید مشکلی به وجود نمی آید.

***

مصرف کورتون بویژه کورتون خوراکی و تزریقی (مثل آمپول دگزامتازون و بتامتازون) در سه ماهه اول بارداری احتمال لب شکری و شکاف کام را افزایش می‌دهد.

همین طور بر شکل‌گیری اندام تناسلی جنین مونث اثر می‌گذارد و به همین دلیل باید از مصرف بی‌رویه این داروها بویژه در سه ماهه اول بارداری خودداری کرد.

از موارد مهم دیگر مصرف کورتون در بارداری مواردی است که احتمال زایمان زودتر از موعد وجود دارد مثل کسانی که قبل از ۹ ماهگی (۳۷ هفتگی) کیسه آبشان پاره می‌شود، دچار دردهای زودرس زایمانی می‌شوند یا در مورد حاملگی قبلی‌شان دچار این مشکلات شده‌اند.

همین طور در کسانی که دچار فشارخون ناگهانی در انتهای بارداری شده‌اند نیاز به استفاده از کورتون‌ها برای کمک به ریه جنین وجود دارد تا ریه جنین زودتر بالغ شود و در نتیجه جنین زودرس کمتر به دستگاه کمک تنفسی و بخش مراقبت‌های نوزادان زودرس نیاز خواهد داشت.

در چنین نوزادانی اگر تزریق دوز مناسب کورتون، طی ۲۴ ساعت قبل از زایمان انجام شود، جنین کمتر دچار مشکلات تنفسی یا خونریزی مغزی خواهد شد، اما باید دانست از این داروها نباید بی‌جا و بیش از حد استفاده شود، زیرا نه‌تنها اثری ندارد، بلکه احتمال ابتلا به عفونت در مادر و همین‌طور قند خون مادر را افزایش می‌دهد،‌ بویژه در مادران دیابتی این مسأله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

از استفاده‌های دیگر کورتون‌ در بارداری مواردی است که مادر دچار بیماری خارش‌دار پوستی در سراسر بدن می‌شود که علت آن بارداری است این داروها، گاهی تنها داروی تسکین‌دهنده خارش محسوب می‌شود که می‌توان استفاده کرد.

اشتراک‌گذاری
3 نظر
  1. سلام خواهر من تو هفته ۳۴ و دو روزه اما اب رحمش کم شده بهش میگن ختم بارداری بده ایا بچش سالم میمونه

    1. سلام بله با مصرف دارو احتمال آن وجود دارد اما بهتر است زیر نظر پزشک هر روز سرم تزریق نماید تا جنین روزهای بیشتری داخل رحم باقی بماند.

  2. سلام من دوهفته تا زایمانم مونده ازشدت دندون درد دارم دیوونه میشم رفتم داروخانه دکتر بهم امپول دگزامتازون داد.اگه تزریق کنم مشکلی پیش نمیاد خیلی دارم اذیت میشم????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *