دلایل عقب ماندگی ذهنی جنین/ نارضایتی در رابطه زناشویی و اختلالات کروموزومی جنین!

بر اساس تحقیقات انجام شده مادرانی که داروهای مختلف بویژه ضدبارداری را مصرف کرده و به یکباره آن را قطع می کنند بیش از سایر افراد مستعد تولد فرزندان مبتلا به عقب مانده ذهنی (سندرم داون) هستند.

دکتر غلامعلی افروز درباره نتایج تحقیق خود با عنوان “بررسی ویژگیهای زیستی، شناختی، روانی و اجتماعی بچه های داون” که در نشست سازمان جهانی بهداشت ارایه شد، اظهارداشت:

این تحقیق نشان می دهد احتمال تولد فرزند مبتلا به عقب مانده ذهنی در والدینی که RH هر دو منفی است، وجود دارد که البته بررسیها در این زمینه همچنان وجود دارد .

وی اظهار داشت: همچنین نتایج این تحقیقات حاکیست که شرایط روانشناختی پدر و مادر در زمینه برقراری ارتباط زناشویی قوی از عوامل بسیار مهم در پیشگیری از تولد این فرزندان است زیرا سردمزاجی و نارضایتی در برقراری ارتباط زناشویی می تواند زمینه ساز اختلالات کروموزومی و تولد کودکان مبتلا به عقب مانده ذهنی شود.

به گفته افروز، از دیگر نتایج بدست آمده، این است که با توجه به اینکه در سه ماهه دوم بارداری به دلیل آنکه در ۱۶هفتگی روح در جنین دمیده می شود، شنوایی و رشد هوشی او آغاز شده و بیش از سه برابر بزرگسالان نیاز به اکسیژن دارد و اگر این دوره با فصل زمستان تداخل کند (کمبود اکسیژن، انرژی خورشید، درصد یتامین e, k کاهش یافته)، میزان افسردگی مادر، خستگی روانی افزایش می یابد در صورتی که در تابستان که وفور ویتامین هاست امکان بروز چنین مشکلاتی در جنین و ابتلای وی به این بیماری کمتر می شود.

وی افزود: کودکان عقب مانده ذهنی بزرگترین گروه کودکان استثنایی با علایم بالینی شامل چشمهای مورب و گردن کوتاه هستند که مجامع مختلف علمی برای کسب اطلاعات بیشتر و یافته های جدید در مورد این گروه، جوایزی را به دانشمندان اهدا می کنند.

افروز ادامه داد: کودکان داون که تحت عنوان منگول نامیده می شوند به جای ۴۶ کروموزوم دارای ۴۷ کروموزوم هستند این بیماران در گذشته بیش از ۱۰تا ۱۲سال عمر نمی کردند اما در حال حاضر با افزایش دامنه عمرشان از ۵۰ تا ۶۰ سال، میزان سقط جنین پیش از تولد آنها نیز کم شده است.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *