خروج تکه گوشت همراه خون قاعدگی

علت خروج تکه گوشت از واژن در پریودی

سلام من در روز سوم پریودیم یه تیکه گوشت سفت و قرمز اندازه ی بند انگشت دفع کردم. اولین باره این اتفاق برام میفته مشکلی ایجاد می کنه برای پرده بکارتم؟ آیا بکارتم سالمه؟ آیا خروج تکه گوشت همراه خون قاعدگی موجب آسیب دیدن پرده بکارت میشود؟، دفع گوشت از واژن خطرناکه؟

خروج تکه گوشت همراه خون قاعدگی

پاسخ مشاور نی نی نما:

سلام دفع تکه گوشت از واژن در پریود مشکلی برای پرده بکارت ایجاد نمی کند. این اتفاق در شما ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی باشد. یک بار می تواند طبیعی باشد اما اگر تکرار شود نیاز به بررسی دارد.

دفع تکه گوشت از واژن

تغییرات هورمونی ممکن است کوتاه مدت و بلند مدت باشد:

کوتاه مدت: تولید هورمون به دلایل مختلف ممکن است متفاوت باشد. برخی از این موارد عبارتند از: شکست در تخمک گذاری، کیست تخمدان و دارو. برای هر زن لخته شدن غیرعادی نیست. اکثریت این وقایع کوتاه مدت هستند و به دنبال پریودی های عادی پیش می آیند.

مزمن و طولانی: سایر عواملی که می توانند تغییرات هورمون را به طور مداوم تغییر دهند، شامل تغییرات دوره یائسگی، بیماری مزمن، افزایش وزن یا از دست دادن وزن و استفاده از داروهای طولانی مدت مانند استروئیدها و یا شکست طولانی مدت در تخمک گذاری است.

مطلب پیشنهادی: لخته خون گوشتی در پریود نشانه چیست؟!

آیا لخته های خون در پریود همیشه طبیعی هستند؟

بله بسیاری از زنان به طور معمول لخته در طول زمان مشاهده می کنند. عواملي كه لخته شدن را تشخيص مي دهند عبارتند از:

 • اندازه رحم
 • توانایی میومورتیوم رحم (عضله) برای انقباض
 • فیبروئیدها
 •  آدنوئیدوز
 •  قطر کانال دهانه رحم که از طریق آن خون باید جریان یابد
 • هر گونه انسداد در خروجی محصولات قاعدگی مانند پولیپ ها،
 • چسبندگی (تشخیص و درمان چسبندگی رحم) و غیره

آیا لخته های خون بزرگ شبیه تکه گوشت در طول قاعدگی طبیعی است؟

لخته شدن خون در طول قاعدگی می تواند طبیعی باشد. مقدار، طول و فرکانس خونریزی قاعدگی از ماه به ماه و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با این حال، خروج لخته های خون بزرگ نشانه ای از وجود مشکل است. اگر پریود شما سنگین تر از معمول است – به عنوان مثال، خیس شدن پد یا تامپون هر ساعت برای چند ساعت یا لخته شدن خون- با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می تواند تعیین کند که آیا یک مشکل اساسی باعث پریودی شما شده است یا خیر. پزشک ممکن است آزمایش خون برای بررسی کم خونی، بیماری خونی که می تواند موجب احساس ضعف یا خستگی شود، توصیه کند. پزشک ممکن است سونوگرافی از لگن را نیز توصیه کند. گاهی اوقات داروهای هورمونی برای تنظیم خونریزی شدید تجویز می شوند.

آیا دفع تکه گوشت از واژن منجر به ناباروری میشود؟

بطور کلی دفع لخته های خونی و یا دفع تکه گوشت از واژن زمانی به بررسی نیاز پیدا می کند که اندازه آنها زیاد باشد (بیشتر از اندازه مشت) و همچنین در همه عادات ماهانه  همراه با درد تکرار شود. در چنین شرایطی فرد باید به پزشک متخصص مراجعه کند.

برخی از دلایل دفع تکه گوشت در پریودی

 1. سندروم تخمدان پلی کیستیک : این بیماری موجب بر هم ریختگی هورمونی در زنان میشود و موجب میشود که خونریزی عادات ماهانه بصورت غیر عادی صورت گیرد.
 2. آندرومتریوز : در این بیماری لایه داخلی رحم در خارج از بخش داخلی رحم رشد می کند که موجب دفع لکه های خونی بزرگ در پریودی میشود.
 3. فیبروم رحم: رشد این غده های خوش خیم در داخل رحم می تواند دلیلی برای پریود شدن همراه با دفع لخته های خونی بزرگ شود.
 4. کم خونی: خود بیماری کم خونی می تواند یکی از دلایل لخته شدن خون در زمان پریودی باشد.
 5. کمبود مواد معدنی: کمبود ویتامین Cو  K باعث لخته شدن خون میشود.
 6. پولیپ

دفع تکه گوشت از واژن در پریود

دفع تکه گوشت از واژن

۱- برای بررسی دفع تکه گوشت در پریود چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنید؟

اگر لخته های غلیظ و بزرگ را مشاهده کنید، می تواند به علت یک مشکل سلامتی باشد. مراجعه به دکتر کمک خواهد کرد که هر گونه مشکلات بیشتر برطرف شود. گاهی اوقات علل دیگری برای لخته شدن خون مانند تغییرات هورمونی، سقط جنین، یائسگی یا اندومتریوز وجود دارد. اگر نگران هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

۲- آیا خونریزی تیره تر و غلیظ تر در قاعدگی طبیعی است؟

گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که خون قاعدگی قهوه ای تیره و یا تقریبا سیاه است. این تغییر رنگ طبیعی است. این اتفاق در زمانی دیده می شود که خون قدیمی تر شده است و به سرعت از بدن خارج نمی شود. جریان موقت غلیظ و تیره لزوما علت نگرانی نیست. با این حال، پریودی سنگین ( برای کاهش خونریزی قاعدگی چه بخوریم؟) و منظم نیاز به مراجعه به دکتر را نشان میدهد. در طول ماه، از دست دادن خون اضافی ماهانه منجر به کم خونی (اکسیژن حمل شده کم به وسیله سلول های خون)، ضعف و یا خستگی می شود. اگر احساس می کنید پریود شما مشکلی دارد، به پزشک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: برای جبران خونریزی قاعدگی چه بخوریم؟!

۳- لخته ها چطور باید بررسی شوند؟

مهمترین شاخص ها عبارتند از: شمارش خون (هماتوکریت) و مدت لخته شدن. اگر یک زن بتواند بدون کم خونی، تعداد عادی سلول خون داشته باشد و لخته شدن بیش از طول دوره طبیعی طول نکشد، محدودیت در حد قابل قبول در نظر گرفته می شود.

۴- آیا خون تیره تر و غلیظ تر در قاعدگی طبیعی است؟

ممکن است متوجه شوید که با نزدیک شدن به انتهای پریود، خون قاعدگی تیره تر می شود (این رنگ می تواند از قهوه ای تیره تا تقریبا سیاه باشد). این مسئله اغلب در انتهای آن اتفاق می افتد، زمانی که جریان قاعدگی سنگین نیست. این خون قدیمی است و به سرعت از بدن خارج نمی شود.

 ۵- آیا آندومتریوز باعث دفع تکه گوشتی در پریود می شود؟

در تجربه من حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به آندومتریوز خونریزی غیرطبیعی دارند که ممکن است شامل لخته شدن باشد. به طور کلی، احساس می کنم یک اثر غیر مستقیم نیز وجود داشته باشد. به عنوان مثال، یک زن که یک اندومتریوم بزرگ را تولید می کند ممکن است دریابید که این مسئله با تخمک گذاری طبیعی تداخل ایجاد میکند. این امر می تواند به طور غیر مستقیم منجر به خونریزی غیرطبیعی و احتمالا تشکیل لخته شود.

۶- درمان لخته خون گوشتی در پریود چگونه است؟

همانطور که در بالا ذکر شد، لخته شدن قاعدگی رایج است و معمولا نیازی به درمان بیشتر نیست. بهترین راه برای کنترل لخته شدن خون این است که از یک محصول قاعدگی استفاده کنید که به شما کمک می کند تا قوام خون قاعدگی خود را نظارت کنید، به عنوان مثال، فنجان قاعدگی. تامپون ها و پدها جریان خون را جذب می کنند اما نمی توانند خون غلیظ یا لخته های خون را جذب کنند. فنجان قاعدگی متفاوت است، آنها جریان و لخته های قاعدگی را در هنگام خروج طبیعی آن ها از بدن جمع می کنند.

برای تشخیص اختلالات خونریزی چه آزمایشاتی تجویز میشود؟

معمولا برای بررسی بیشتر و تشخیص مشکل، آزمایش های زیر بکار گرفته میشود:

 • سونوگرافی وازینال
 • MRI
 • آزمایش خون
 • دیلاتاسیون و کورتاژ تشخیصی

منبع خبر : ooma

اشتراک‌گذاری
3 نظر
 1. سلام،چند وقتیه که هنگام پریود شدن یه بافت سفید خاکستری که ضخیم هم هست از رحمم خارج میشه،لخته خونی هم دارم اما خیلی بزرگـ نیست دلیلش چی میتونه باشه؟

 2. سلام خسته نباشید من پارسال ازدواج کردم وماه پیش ۱۵ پریودشدم واین ماه ۱۰ شدم من روزاول پریودم یه ماده دفع کردم سفت سفید وقرمز بود ووقتی فشارش دادم ریش ریش شد وشکل جنین بود میخواستم بدونم ممکنه واقعا جنین بوده باشه خیلی نگرانم میشه لطفا زود جواب بدید م متشکرم

 3. سلام من هیجده سالمه و دختر هستم
  توی روز اول و گاها دوم پریودیم تکه های گوشتی ازم خارج میشه .
  آیا این موضوع طبیعیه و پرده بکارت من آسیبی ندیده ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *