در چه سنی پریود میشویم؟/ آیا قاعدگی در ۱۰ سالگی طبیعی است؟

پریود در چه سنی شروع می شود؟

آیا  پریود در ۱۰ سالگی زود است؟!

سن شروع پریود یا اولین دوره قاعدگی، معمولا در سن ۱۲ سالگی اتفاق می افتد، ولی قاعدگی ممکن است در سن ۱۰ سالگی نیز حادث شود یا تا سن ۱۶ سالگی به تأخیر بیفتد. بدون آنکه غیر طبیعی محسوب شود.

عوامل متعددی در این امر دخیل اند که مهم ترین آنها عبارت اند از : خصوصیات ارثی، نژاد، وضعیت عمومی و سلامت فرد، تغذیه و بزرگی اندام هر دختر.

در چه سنی پریود میشویم

اگر پریود پیش از  سالگی شروع شود، «قاعدگی زودرس» نام دارد و اگر تا بعد از ۱۶ سالگی به تأخیر افتد، «قاعدگی دیررس» یا «آمنوره اولیه» نامیده می شود.

– تناوب قاعدگی : فاصله بين دو پریودی، به طور متوسط ۲۸ روز است، اما این زمان در اشخاص مختلف متفاوت است و بین ۳۵-۲۱ روز متغیر می باشد. حتی در یک فرد نیز ممكن است فاصله یک قاعدگی با قاعدگی بعدی اندکی تفاوت داشته باشد که طبیعی تلقی می شود. با این حال دوره های کمتر از ۲۱ روز یا بیش از ۳۵ روز غیر طبیعی است و نشانه وجود اختلال در تخمک گذاری می باشد.

– طول مدت خونریزی پریود: طول مدت خونریزی، در اشخاص مختلف متفاوت است ولی به طور متوسط ۷-۳ روز می باشد. دوره های کوتاه تر یا بلندتر از این مدت غیر طبیعی تلقی می شود.

– مشخصات خونریزی پریودی: ترشحات قاعدگی شامل خون، ترشحات مخاطی، ذرات کنده شده از آندومتر می باشد. رنگ آن معمولا قرمز تیره و بوی مشخص کپک می دهد. از خصوصیات خون قاعدگی آن است که تحت شرایط طبیعی لخته نمی شود.

شکایات همراه قاعدگی: از چند روز قبل از قاعدگی، اکثر زنان علایمی نظیر افزایش وزن، احساس سنگینی و ناراحتی پستان های سنگینی پاها و تحریک پذیری یا افسردگی را تجربه می کنند .
در هنگام خونریزی نیز ناراحتی هایی نظیر سنگینی در ناحیه لگنی، کمردرد خفیف و گرفتگی عضلات به وجود می آید. چنان که درد شدت یابد، می گویند فرد گرفتار دیسمنوره شده است.

دیسمنوره (قاعدگی دردناک) دیسمنوره، قاعدگی دردناکی است که به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود :

دیسمنوره اولیه معمولا در چند سال اول شروع قاعدگی بروز می کند و عارضه شایعی است که تقریبا در ۳۰٪ تمام دختران نوجوان دیده می شود. 
علایم این عارضه، شامل کرامپ های خفیفی است که ممکن است ۲۴-۱۲ ساعت پیش از شروع خونریزی ایجاد شود، با خونریزی شدت بیشتری یابد و ۲۴- ۱۲ ساعت دیگر نیز ادامه داشته باشد. درد، به شکل کرامپ در قسمت پایین وسط شکم ایجاد می شود که ممکن است به قسمت تحتانی پشت و بالای ران ها انتشار پیدا کند و در مواردی نیز با لرز، تهوع، استفراغ، سردرد، تحریک پذیری همراه است.

در دیسمنوره اولیه، معمولا علت مرضی خاصی یافت نمی شود و به نظر می رسد عوامل روانی مثل اضطراب، تنش های عصبی و حالات وابستگی فردی در این امر دخیل باشند.
در دیسمنوره ثانویه، فرد در سال های ابتدای قاعدگی مشکلی ندارد و پس از چند سال که فرد قاعدگی طبیعی داشته دچار قاعدگی دردناک می شود.
دیسمنوره ثانویه، عللی مانند بیماری های التهابی لگن، تومورها یا بیماریهای دیگر دارد و به علاوه در دیسمنوره ثانویه معمولا سن بیمار بالاست و درد به زمان قاعدگی و روز اول قاعدگی محدود نمی شود.

مراقبت های لازم در مورد فرد مبتلا به دیسمنوره (اولیه): درک صحیح از فیزیولوژی و روند قاعدگی و برطرف کردن نگرانی های فرد مبتلا در این مورد تا حد زیادی می تواند به برطرف شدن این عارضه کمک کند. در این موارد، باید به فرد تذکر داده شود که قاعدگی، بخشی از روند رشد و تکامل فرد است و باید طبیعی تلقی شود.
برای تسکین درد، فرد نباید فعالیت های عادی خود را متوقف کند زیرا مشغله ذهنی و ورزش بدنی، زمینه فیزیولوژیک عصبی را برای تسکین درد فراهم می کند. در صورت لزوم داروهای مسکن توسط پزشک تجویز می گردد که لازم است قبل از شروع کرامپ ها و زمان احتمالی دردها استفاده شوند. با گذشت زمان و بعد از ازدواج در صورت حاملگی و زایمان امکان دارد دردهای قاعدگی برطرف شود.
در مورد دیسمنوره ثانویه لازم است علت زمینه ای که سبب عارضه شده است برطرف گردد.

دگرگونی های طبیعی بلوغ جنسی
در دختران طبیعی یک پستان ممکن است قدری سریع تر از پستان دیگر رشد کند که معمولا منجر به عدم تقارن خفیفی در اندازه پستان ها می شود. در این صورت باید به فرد اطمینان داد که با پیشرفت بلوغ، این عدم تقارن خفیف تر خواهد شد . اغلب قاعدگی هایی که طی سال اول پس از شروع قاعدگی رخ می دهد نامنظم است. در این مدت، فواصل بین دو قاعدگی و نیز مدت و میزان خونریزی متغیر است و با پیشرفت بلوغ این مشکل نیز بتدریج حل خواهد شد.

بهداشت دوران قاعدگی
در این دوران، رعایت بهداشت فردی بی نهایت مهم است زیرا در سلامت زن تأثیر بسزایی دارد.
خون، به مرور زمان متعفن می شود، لذا رعایت نظافت و استحمام و تعویض نوار بهداشتی ضروری است. شستشوی بدن (دوش گرفتن در دوران قاعدگی امری است لازم و بر خلاف اعتقاد عوام که حمام کردن و شستشو در این دوران را خطرناک می دانند نه تنها ضرری ندارد بلکه برای از بین بردن آلودگی بسیار مؤثر است، باید توجه داشت که در این ایام، استفاده از وان حمام صحیح نیست.

هیچ نوع رژیم غذایی خاصی در این دوره توصیه نمی شود جز اینکه مانند همیشه مواد غذایی باید دارای مقدار کافی پروتئین، مواد قندی، چربی، املاح معدنی و ویتامین ها باشد.

در این دوران، استراحت مطلق ضروری نیست و فرد می تواند به فعالیت های روزانه و اجتماعی خود ادامه دهد و حتی به ورزش های سبک بپردازد. و در صورت وجود بوی غیرعادی یا ترشحات غیر معمول، فرد باید توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرد تا وجود یا عدم وجود عفونت مشخص گردد.

اشتراک‌گذاری
7 نظر
 1. ?اختلالات عادت ماهیانه :
  باید به این نکته توجه داشت که سیستم بدن تمام انسان ها با هم متفاوت بوده و ممکن است در هر شرایطی واکنش های متفاوتی از خود داشته باشد. در مورد عادت ماهیانه هم باید گفت که در بدن هر خانمی ممکن است که اثرات متفاوتی داشته باشد . اما در صورت مشاهده مواردی مانند عدم شروع قاعدگی تا سن ۱۶ سالگی ، متوقف شدن بی دلیل عادت ماهیانه ، خونریزی بیش از ۷ روز و حجم زیاده از حد خونریزی ، وجود خونریزی میان ۲ پریود و درد شدید هنگام قاعدگی حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید.

 2. علائم غیر طبیعی بودن پریود:

  اگر به طور ناگهانی خونریزی شدید وجود داشته باشد یا در فاصله بین قاعدگی ها لکه بینی وجود داشته باشد.
  همانطوریکه می دانیم قاعدگی مرتب ماهیانه دلیل بر علامت سلامتی بدن در ناحیه دستگاه تناسلی است. پس اگر بدانیم دستگاه تناسلی در چه مواقعی دچار مشکل شده است و به وقتش به پزشک برویم در زمینه بارداری در آینده و مشکلات دیگر بسیار به ما کمک میکند اینک برخی از این نشانه هایی که دلیل بر مشکل دستگاه تناسلی است می خوانیم.

  ۱- اگر تا سن ۱۵ سالگی این سیکل شروع نشده باشد و یا عدم وجود قاعدگی علی رغم گذشت سه سال از رشد سینه ها

  ۲- عدم وجود پریود بیش از ۹۰ روز

  ۳- پیدایش ناگهانی بی نظمی در قاعدگی بعد از داشتن دوره های منظم

  ۴- اگر قاعدگی بیش ? از ۷- ۱۰ روز طولانی گردد

  ۵- اگر دوره سیکل ?کمتر از ۲۱ روز و یا بیشتر از ۴۵ روز باشد

  ۶- اگر به طور ناگهانی خونریزی شدید وجود داشته باشد یا در فاصله بین قاعدگی ها لکه بینی وجود داشته باشد.

  ۷- اگر علائمی مثل تب و درد شدید در طول مدت قاعدگی یا بعد از استفاده از تامپون(پنبه هایی که به صورت داخلی استفاده میگردد) وجود داشته باشد.

 3. اگر پریود نشیم چه معنی داره

 4. خیلی عالی بود خسته نباشید

 5. سلام .من در۹ سالگی پریودشدم والان ۱۲ سالمه وازاین بابت خیلی ناراحت شدم چون این موضوع روازهمه پنهان میکنم وبه نظرم پریودشدن در۹ سالگی خیلی زود است و۱۵ سالگی بهترین وقت پریودشدنه.

 6. سلام
  کسایی که پریود نشن
  در آینده باردار یا همان حامله نمیشن
  و کسایی که پریود زود رس و دیررس شدن نگران نشن
  این قانون دخترا
  و کسایی که سینه درآورد حتما سوتین یا نیم تنه بزنن و گرنه افتادگی سینه ایجاد میشه و سینه ها تون زشت دیده میشه
  دکتر تینا مطلبی
  متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *