در حاملگی از چند ماهگی باید به پهلو خوابید؟!

بهترین روش خوابیدن در حاملگی خوابیدن به پهلو است که بهتر از آن خوابیدن به پهلوی چپ است. از هفته ۲۰ به بعد  یعنی اواسط پنج ماهگی ملزم هستید حتما به پهلو و بخصوص پهلوی چپ بخوابید.

در مواقع لزوم فقط به مدت ۱۰ دقیقه مجازید بر روی کمر بخوابید.

خوابیدن به پهلو چپ باعث افزایش خونرسانی و مواد مغذی بیشتر به جفت و بدن جنین شما میشود. پاها و زانو خود را خمیده کرده و یک بالش را در بین پاهای خود قرار دهید.

در حاملگی از چند ماهگی باید به پهلو خوابید

 – اگر شما درد پشت دارید، بهترین حالت برای شما همین حالت است اما بهتر است که بالش را زیر شکم خود قرار دهید.

– اگر شما سوزش سر دل در شب دارید. بالش را زیر سر خود قرار دهید و پاها را کاملا به حالت کشیده درآورید.

– در اواخر حاملگی که کوتاهی نفس دارید به پهلو خوابیدن شما را کمک خواهد کرد.

این پیشنهادات شاید به ظاهر خیلی راحت بنظر نرسند بویژه اگر شما عادت دارید که به پشت و یا سر معده بخوابید. در تمام طول شب به یک حالت نخوابید و مدل خوابیدن خود را در طول شب تغییر دهید.

چگونگی ارتباط بین نحوه خوابیدن در بارداری و احتمال مرده زایی
این احتمال وجود دارد که خوابیدن به پشت (خوابیدن روی کمر) می تواند آپنه خواب sleep apnea را تشدید کند در نتیجه در طول شب تنفس بارها متوقف شده و دوباره شروع می شود و اگر جنین آسیب پذیر باشد، کاهش جریان اکسیژن می تواند شانس مرگ جنین را افزایش دهد. البته باید توجه داشت که نحوه خوابیدن در بارداری تنها در صورتی می تواند در به دنیا آوردن جنین مرده موثر باشد که سایر فاکتورهای خطر مانند اختلال در رشد جنین نیز وجود داشته باشد.

علل مرده زایی چیست؟
مرده زایی یا به دنیا آوردن نوزاد مرده به از دست رفتن بارداری بعد از هفته بیستم بر می گردد. حدودا یک مورد از ۱۶۰ مورد بارداری به مرده زایی ختم می شود. دلایل احتمالی عبارتند از:

نقص در هنگام زایمان
رشد ناقص جنین
مشکلات مربوط به جفت
خانم های بارداری که سیگار می کشند و یا فشار خون بالایی دارند نیز بیشتر در معرض احتمال مرده زایی قرار دارند، اما برخی اوقات هیچ توضیحی برای به دنیا آوردن جنین مرده وجود ندارد.

تحقیق بالینی در مورد نحوه خوابیدن در بارداری و مرده زایی
تحقیق دانشمندان دانشگاه تگزاس در گالوستون نشان می دهد که تقریبا ۱۰ درصد از خانم هایی که جنین مرده به دنیا آورده بودند در طول بارداری از جمله ماه آخر، به پشت می خوابیدند. این تحقیق در ژورنال آنلاین زنان و زایمان منتشر شده است. روش و نتایج این تحقیق بطور خلاصه به شرح زیر است:

روش: تحقیق بر روی ۱۰۳ خانم که بعد از هفته سی و یکم بارداری جنین مرده به دنیا آورده بودند و ۱۹۲ خانم باردار دیگر که در سه ماهه سوم بارداری بودند.

نتایج: وقتی محققین سایر فاکتورهای موثر دیگر در مرده زایی از جمله سیگار کشیدن و افزایش وزن را در نظر داشتند، خوابیدن به پشت در بارداری همچنان با ریسک افزایش به دنیا آوردن جنین مرده مرتبط بود.هنگامی که یک خانم باردار به پشت خوابیده باشد، جریان خون جنین می تواند کاهش یابد. البته همچنان اختلال در رشد جنین فاکتور خطر مهمی برای مرده زایی محسوب می گردد.

نکته قابل توجه: خانم های باردار باید در موقعیتی که احساس راحتی در آن دارند بخوابند. اما اگر خانم بارداری درباره نحوه خوابیدن خود احساس نگرانی دارد، باید با پزشک متخصص زنان و زایمان در این باره مشورت نماید.

منبع خبر : مطلب تکمیلی از dorvana

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *