در بارداری چگونه خانه داری کنم؟/ خم و راست شدن در بارداری/ کارهای ممنوعه در دوران بارداری

دوران بارداری برای یک خانم شرایط ویژه ای به حساب می آید و خانم ها باید در این دوران بیشتر از همیشه مراقب خودشان باشند. خانم باردار برای خانه داری در این دوران باید به نکته هایی توجه کند تا هم خودشان آسیب نبیند و هم کارهای خانه روی هم انباشته نشود و سررشته کارها از دست بانوی خانه خارج نشود.

به عبارت دیگر ماه های اول بارداری فصلی هیجان انگیز و گاه توام با نگرانی های گوناگون است. سه ماه اول بارداری زمانی است که باید احتیاط زیادی به خرج دهید زیرا اغلب سقط جنین ها در این سه ماه رخ می دهد.اگر شما هم در این دوران شیرین به سر می برید برای یاد گرفتن این مهارت ها با ما همراه باشید.

لطفا بنشینید

اگر در دوران بارداری به سر می برید بدانید که ایستادن زیاد به شما آسیب می زند و کمردردهای زیادی را برای تان به دنبال خواهد داشت. سعی کنید تا آنجا که ممکن است کارهای تان را به صورت نشسته انجام دهید.

مسئولیت پذیر کردن فرزند اول

اگر برای بار دوم قرار است موهبت مادرشدن را تجربه کنید، باید تفاوت های این حاملگی را با بارداری دفعه اول درنظر بگیرید. این بار شما فرزند کوچک تر دیگری دارید که خودش احتیاجات مخصوص به خود را دارد. مراقب باشید که دلمشغولی های حاملگی شما را از توجه به او غافل نکند. می توانید برای انجام برخی کارهای سبک خانه از کودک خود کمک بگیرید. با این کار او را برای ورود فرزند دوم خانه آماده می کنید.

کارهای ممنوعه در دوران بارداری

در دوران بارداری سعی کنید از مواد شوینده شیمیایی کمتر استفاده کنید. خم شدن ها و سابیدن سرامیک ها و کاشی ها در این روزها برای شما مضر است. با همسرتان صحبت کنید و از ایشان بخواهید در این ایام، شست وشوی سرویس بهداشتی و حمام را به عهده بگیرد.

کارها را کوچک تر کنید

بسیاری از خانم های باردار این روزها مشغول تحصیل و درس خواندن هم هستند. اگر شما هم از این دسته هستید سعی کنید در این ایام منظم تر از قبل شوید و کارهای تان را به قسمت های کوچک تر خرد کنید و در تعداد دفعات بیشتر و با زمان کمتر انجام دهید تا هم به خانه داری تان برسید و هم به درس ها و پروژه های تان.

برای خانه داری در دوران بارداری به نکات زیر توجه کنید:

– برای بلند کردن شیئی از روز زمین دولا نشوید بلکه بنشینید و آن را بردارید.

– شما باید از ایستادن ممتد و نشستن پیوسته در یک وضعیت بپرهیزید.

– در بلند کردن وسایل و جابه جا کردن آنها حتی المقدور از شیوه های ایمن برای ستون فقرات استفاده کنید.

– استفاده از ابرهای فشرده ای که قادرند بدون استفاده از مواد شیمیایی سطوح را تمیز کنند نیز گزینه مناسبی است.

– اطمینان حاصل کنید منطقه ای از خانه را که تمیز می کنید، تهویه مناسب دارد. در صورت امکان پنجره را باز بگذارید یا هواکش را روشن کنید.

-با پوشیدن پیراهن های آستین بلند و شلوارهای بلند پوست تان را در برابر مواد شیمیایی محافظت کنید. همیشه برچسب فرآورده ها را وارسی کنید، تا مطمئن شوید که هشداری در مورد ممنوعیت استفاده از این فرآورده بوسیله زنان باردار وجود ندارد.

– از حرکات جهشی و چرخشی دوری کنید و مراقب هوایی که تنفس می کنید نیز باشید.

– در منزل نیز کفش بپوشد. البته کفش هایی که راحت بوده و کمی پاشنه داشته باشند. 

منبع خبر : تبیان

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *