در اولین فرصت باردار شوید!/ درصد نازایی در حال افزایش است!

استادیار بخش نازایی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه ۱۰ درصد زوج‌ها در جهان، در معرض خطر نازایی قرار دارند، گفت: تاخیر در اولین بارداری و آندومتریوز از دلایل شایع ناباروری است.

 دکتر فاطمه سروری در حاشیه پانزدهیمن کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران گفت: بیماری‌های نازایی طیف گسترده ای را به خود اختصاص داده ولی خوشبختانه با سیاست‌های کشور برنامه‌های زیادی برای درمان نازایی در حال انجام گرفتن است.

مسئول برنامه ریزی نازایی پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران افزود: متخصصان زنان ممکن است به دلیل ماهیت کارشان زمان زیادی برای مطالعه نداشته باشند ولی شرکت در این کنگره‌ها که تازه‌های علمی و مباحث مورد توجه را ارائه کرده و به روز رسانی می‌کند از اهمیت زیادی برخوردار است.

استادیار بخش نازایی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه بر اساس گزارش‌ها ۱۰ درصد زوج‌ها در معرض خطر نازایی قرار دارند، یادآور شد: آمار جدیدی در ارتباط با میزان نازایی در کشور نداریم ولی بر اساس مراجعات می‌توان گفت: درصد نازایی در حال افزایش است.

سروی با تاکید بر اینکه تاخیر در اولین بارداری عملکرد تخمدان را کاهش داده و یکی از دلائل نازایی محسوب می‌شود، تصریح کرد : با توجه به اینکه امروزه زوج‌ها می‌خواهند با برنامه ریزی اقدام به بارداری نمایند سن اولین بارداری را به تاخیر می‌اندازند که می‌تواند مشکل آفرین باشد.

وی در ادامه آندومتریوز را از دیگر عوامل ناباروری دانست که امروزه بیشتر شده است و گفت : نازایی مردان شیوع جهانی داشته که کاهش عملکرد اسپرم از جمله دلایل آن است.

استادیار بخش نازایی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه این مساله چند بعدی بوده و برخی از تحقیقات نشان از آلاینده‌های محیطی در این زمنیه دارد، اظهار کرد :

ivf از جمله روش‌های درمانی ناباروری است که ۳۵ درصد موارد با موفقیت همراه بوده است و در مواردی که درمان ناباروری با هیچ یک از روش‌های رایج ممکن نباشد موضوع رحم اجاره ای، اهدای جنین و تخمک مطرح می‌شود.

سروی در در رابطه با فریز تخمک نیز خاطر نشان کرد: این مسئله اکنون در ایران انجام می‌شود ولی باید توجه داشت که میزان حاملگی در تخمک فریز شده کمتر از تخمک تازه است.

منبع خبر : مهر

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *