درمان گیاهی و خانگی کیست شکلاتی تخمدان!

کیست شکلاتی تخمدان با درمانهای خانگی و گیاهی مثل روغن کرچک، چای بابونه، سرکه سیب، مصرف مایعات و … قابل درمان است…

درمان گیاهی کیست شکلاتی تخمدان

کیست شکلاتی تخمدان زمانی شکل می گیرد که بافت اندومتری (بافت از داخل رحم) به طور غیر طبیعی به تخمدان ها متصل می شود و در تخمدان ها رشد می کند. این تکه های سلول های اندومتر کیست های کوچک را ایجاد می کند که در هنگام تحریک توسط هورمون های قاعدگی به کیست های بیشتر تبدیل می شوند. در صورت عدم بارداری، بافت اندومتری در هنگام خونریزی قاعدگی از بدن دفع می شود. با این حال، در مورد آندومتریوز، این اتفاق نمی افتد و در عوض، خون جمع می شود و بافت اطراف را تحریک می کند.

چرا این کیست را کیست شکلاتی نامیده اند؟
بافت اندومتری داخل کیست تخمدان به هورمون های ماهانه پاسخ می دهد. این بافت خونریزی می کند و داخل این کیست ها را با خون غیر لخته شده پر می کند. کیست های شکلاتی نام خود را از خون قدیمی تیره گرفته اند که مانند شکلات سیاه و غلیظ و تیره است. نامهای دیگر کیست شکلاتی کیست اندومتر، کیست اندومتریوم و کیست شکلاتی تخمدان است.

نشانه های کیست شکلاتی

علائم کیست شکلاتی شبیه به آندومتریوز است. برخی از خانم ها علائم شدید دارند ولی برخی دیگر علائمی مشاهده نمی کنند. بنابراین، میزان و شدت علائم همیشه با روند پیشرفت اندومتریوم ارتباط ندارد. برخی از شایعترین نشانه های اندومتریوم عبارتند از:

 گرفتگی شکم / تورم در طی چرخه قاعدگی
 خونریزی غیرطبیعی / لکه بینی
 پریودی های دردناك
 خونریزی بیش از حد واژن
 ترشحات تیره رنگ واژن
 درد هنگام رفتن به توالت – در هنگام ادرار و مدفوع
درد در طی رابطه جنسی و
درد هنگام ورزش، مانند هنگام خم شدن و حرکات کششی
درد شدید و تیز نشان می دهد که کیست به تخمدان فشار وارد می کند و این امر موجب چرخش و قطع جریان خون می شود.

پارگی کیست شکلاتی
پارگی کیست های شکلاتی نیز می تواند منبع درد باشد. اگر کیست شکلاتی پاره شود، محتویات خارج شده و بر روی تخمدانها و سایر اندام های لگن می ریزد. این مسئله منجر به عوارضی مانند چسبندگی (زخم)، عفونت و درد شدید لگن می شود. کیست پاره شده تخمدان یک مسئله اورژانسی جدی است. اگر علائمی مانند خونریزی بیش از اندازه، تب، استفراغ یا درد شدید دارید باید بلافاصله به متخصص مراجعه کنید.

برخی از بیماری های دیگر که شبیه به این بیماری هستند عبارتند از: کیست تخمدان، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و حاملگی خارج از رحم. حاملگی خارج از رحم یا حاملگی لوله ای عارضه ای است که بارداری در خارج از رحم رشد می کند.

چگونه کیست شکلاتی بر باروری تاثیر می گذارد؟
بسیاری از زنان می خواهند بدانند چگونه کیست شکلاتی بر حاملگی تاثیر می گذارد. بدون برداشتن کیست هم خانم می تواند باردار شود. در صورتی که یک کیست شکلاتی وجود داشته باشد و کوچک باشد شانس بارداری بسیار زیاد است. در اینجا برخی از راه هایی که در آن اندومتریوم می تواند باروری را تحت تاثیر قرار دهد ذکر شده است:

 کیست شکلاتی در حال رشد بر روی تخمدان می تواند از تخمک گذاری تخمک ها جلوگیری کند.
 در برخی موارد، ممکن است تخمک ها از تخمدان یک خانم با کیست شکلاتی آزاد شود، اما اسپرم قادر به نفوذ به دیواره های این تخمک های آزاد شده نیست.
 به علت وجود کیست شکلاتی، ممکن است لوله های فالوپی زخم شوند. این مسئله، به نوبه خود با انتقال تخمک و اسپرم تداخل دارد.
 به غیر از این، کیست شکلاتی می تواند منجر به حاملگی خارج از رحم یا حاملگی لوله ای در خانم های تحت تاثیر کیست شود.
 علاوه بر این، ممکن است برخی مواد دیگر موجود در کیستهای شکلاتی باعث جلوگیری از لقاح تخمک شوند.
 کیست های شکلاتی تحت تاثیر هورمون های تولید مثل قرار می گیرند و بنابراین ممکن است عدم تعادل این هورمون های تولید مثل وجود داشته باشد. این، به نوبه خود، می تواند مانع از کاشت تخمک بارور بر روی دیواره رحم و باعث سقط جنین شود.

درمان های گیاهی و خانگی کیست شکلاتی
کیست های شکلاتی ناشی از عدم تعادل در سیستم ایمنی و تولید مثل هستند. درمان های طبیعی انتخاب خوبی برای کیست های کوچک هستند. در اینجا ده راه درمان طبیعی برای کیست تخمدان وجود دارد:

۱- حرارت
گفته می شود گرما باعث کاهش کیست های تخمدان یا درد شکمی در ناحیه کیست تخمدان می شود.

۲- روغن کرچک
بسته های روغن کرچک یک درمان قدیمی برای کیست تخمدان است. روغن کرچک بدن را از بافت ها و سموم اضافی نجات می دهد. همچنین سیستم های لنفاوی و گردش خون را تحریک می کند که به کاهش و رفع کیست تخمدان کمک می کند.

نکته: از بسته های روغن کرچک در طول قاعدگی استفاده نکنید. اگر سعی دارید باردار شوید، پس از تخمک گذاری از این دارو استفاده نکنید.

۳- حمام نمک اپسوم
حمام نمک اپسوم نیز به شدت به کاهش درد و سایر علائم مرتبط با کیست تخمدان کمک می کند. محتوای سولفات منیزیم بالا در نمک اپسوم به عنوان یک آرامبخش عضلانی عمل می کند که به نوبه خود درد را کاهش می دهد.

۴- چای بابونه
چای گیاهی مانند چای بابونه نیز به عنوان یک درمان مناسب برای درمان کیست تخمدان است. اثر آرام بخش چای بابونه باعث کاهش درد و کمک به آرامش می شود. همچنین ماهیت گرم این چای با تحریک جریان خون به ناحیه لگن و رحم، به منظم شدن پریودی های نامنظم کمک می کند.

۵- سرکه سیب
سرکه سیب می تواند به کاهش و رفع کیست تخمدان ناشی از کمبود پتاسیم کمک کند. سرکه سیب غنی از پتاسیم است و توسط بسیاری از متخصصان سلامت توصیه می شود. این درمان همچنین به رفع علائم خونریزی بیش از حد قاعدگی و همچنین نفخ و گرفتگی در طول پریودی کمک می کند.

۶- چغندرقند
چغندر قند حاوی ترکیباتی که به نام بتایسانیین می باشد که باعث افزایش توانایی کبد برای حذف سموم از سیستم بدن می شود. به علاوه، ماهیت قلیایی چغندرقند به حفظ تعادل اسیدی در بدن کمک می کند. این به نوبه خود، شدت بسیاری از نشانه های کیست تخمدان را کاهش می دهد.

۷- داروهای گیاهی ضد میکروبی را امتحان کنید
برخی از گیاهان می توانند به کاهش التهاب کمک کنند و از عملکرد طبیعی تولید مثل حمایت کنند. گلدانزال (Hydrastis canadensis)، تمشک قرمز (Rubus idaeus)، یام وحشی (Dioscorea villosa)، برخی از گیاهانی هستند که می توانند کمک کنند.

۸- تعادل استروژن با DIM
(DIM (diindolylmethane می تواند به بدن شما کمک کند استروژن اضافی را که باعث رشد اندومتریوز می شود حذف کند. دوز عمومی DIM: 100-400 میلی گرم روزانه با غذا.

۹- یوگا
یوگا و آروماتراپی به عنوان درمان های خانگی عالی برای کیست تخمدان استفاده می شود. این درمان های جایگزین برای بهبود ناهماهنگی هورمونی و کاهش درد ناشی از کیست شکلاتی مفید هستند.

۱۰- افزایش مصرف مایعات
هنگامی که از کیست تخمدان رنج می برید، بهتر است میزان مصرف مایعات را افزایش دهید. بهترین گزینه آب است. سعی کنید آب فیلتر شده را در فواصل منظم بنوشید. همچنین می توانید آب یک تکه لیمو را قبل از نوشیدن آب به آب اضافه کنید. آب سموم مضر را از سیستم بدن دفع می کند. این مسئله به نوبه خود باعث کاهش درد و تورم در شکم می شود. همراه با آب، می توانید آب نارگیل و آب سبزیجات سبز بنوشید. از مصرف قهوه، نوشابه و نوشیدنی های الکل دار بپرهیزید.

آندومتریوم یا کیست شکلاتی چگونه تشخیص داده می شود؟
اگر یکی از علائم اندومتریوم یا کیست شکلاتی را داشته باشید، متخصص زنان بیماری شما را با مشاهده پرونده پزشکی، بررسی علائم شما و انجام معاینه لگن تشخیص می دهد. برخی از کیست ها به اندازه کافی بزرگ هستند و در معاینه لگن احساس می شوند، اما بسیاری از آنها کوچک هستند و با معاینه بالینی نیز شناسایی نمی شوند. گاهی اوقات سونوگرافی، اشعه ایکس یا آزمایش خون مورد نیاز است.

اسکن سونوگرافی یک روش عالی برای تشخیص کیست های شکلاتی است زیرا می تواند کیست های بسیار کوچک را نیز تشخیص دهد. با این حال، امکان تشخیص قطعی اندومتریوز در اسکن اولتراسوند وجود ندارد، زیرا بسیاری از بیماری های دیگر نیز می توانند باعث ایجاد کیست در تخمدان شوند.

تشخیص می تواند با تایید کیست تحت هدایت سونوگرافی یا با انجام لاپاروسکوپی تایید شود. بعضی از خانم ها هیچ علامتی ندارند، بنابراین تشخیص می تواند توسط سایر معاینه ها انجام شود.

چرا تشخیص زودهنگام کیست شکلاتی مهم است؟
ناباروری بیشتر در زنان مبتلا به کیست شکلاتی در سنین ۲۵ تا ۴۰ سال رخ می دهد. هرچه زودتر درمان شروع شود، شانس بیشتری برای بارداری وجود خواهد داشت. حذف زودهنگام کیست توسط جراحی می تواند به کاهش خطر پیشرفت، تسکین علائم و کیفیت زندگی کمک کند. درمان اولیه در مرحله اولیه باعث کاهش آسیب به تخمدان می شود.

آیا تخمدان می تواند پس از جراحی به وظیفه خود عمل کند؟
پس از برداشتن کیست شکلاتی، آسیبی بزرگی به بافت تخمدان وارد می شود. جراحی می تواند با از بین بردن بافت سالم تخمدان و کاهش جریان خون به تخمدان، عملکرد تخمدان را بدتر کند. با استفاده از تکنیک هایی که از میکرو جراحی استفاده می کنند و از الکتریسیته در جراحی تخمدان استفاده نمی کنند، می توان کیست را به صورت دقیق از رگ های خونی تخمدان جدا کرد. این روش باعث می شود به تخمدان کمتر آسیب وارد شود.

آیا برداشتن تخمدانها برای درمان آندومتریوز ضروری است؟
به ندرت پیش می آید که در هنگام برداشتن کیست شکلاتی تخمدان، برداشتن تخمدانها (oopherectomy) لازم شود. برداشتن تخمدان تنها در صورت احتمال سرطان تخمدان یا تداوم بیماری انجام می شود.

درمان کیست شکلاتی چگونه است؟

همانطور که در بالا ذکر شد، انباشت خون قاعدگی منجر به رشد کیست و دیگر بیماری ها می شود. توقف قاعدگی می تواند اندازه کیست ها و نشانه های این نوع بیماری ها را کاهش دهد. هورمون های مختلف برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند. قرصهای ضد بارداری خوراکی (OCP)، پروژسترون تزریقی، آنالوگهای دانازول و GnRH برای متوقف کردن قاعدگی استفاده می شود. در میان همه OCP ارزان ترین و مناسب ترین دارو است. آنالوگهای GnRH مؤثرترین و گرانترین داروها هستند. استفاده طولانی مدت از آنالوگهای GnRH موجب علائم یائسگی می شود.

در مورد کیست بزرگ و علائم شدید، جراحی درمان مناسب است. جراحی توسط لاپراسکوپی یا لاپاروتومی انجام می شود. لاپروسکوپی درمان استاندارد برای اندومتریوز است و نیاز به تخصص دارد. در آندومتریوز شدید، حتی جراحی محافظتی نمی تواند این بیماری را درمان کند. بنابراین اگر خانم دیگر نمی خواهد باردار شود و سن بیمار بیش از ۳۵ است، برداشتن تخمدان و رحم می تواند این بیماری را به طور کامل درمان کند. از آنجا که منبع رشد کیست (تخمدان ها) برداشته می شود، تمام نشانه ها نیز برطرف می شوند.

منبع خبر : ooma

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. برای کیست و عفونت یه داروی گیاهی هست چند سالی اومده بازار به نام ساپوژکس. امیدوارم مشکلتون باهاش حل بشه. من pco بودم ۲۵ روز تا ۱ ماه مصرف کردم مشکلم رفع شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *