درمان تهوع بارداری با بوییدن روغن نعناع فلفلی!

بوییدن عصاره‌ی نعناع فلفلی حالت تهوع بارداری را رفع می‌کند…

درمان تهوع بارداری با طب سنتی، درمان تهوع بارداری با گیاهان دارویی،  درمان سریع تهوع بارداری،  درمان تهوع در بارداری با نعناع فلفلی

نعناع فلفلی گونه‌ای دو رگه از نعناع دشتی و نعنای آبی است… 

 با اضافه کردن یک قطره روغن نعناع فلفلی به آب، یا مالش ۱تا ۲ قطره از این روغن در پشت گوش‌تان، یا حتی پخش کردن بوی آن در فضا می‌توانید به کاهش حالت تهوع کمک کنید.

مصرف عصاره‌ی خوراکی برای خانم‌های باردار و شیرده و همچنین کودکان زیر دو سال مورد منع مصرف دارد.

عرق نعناع فلفلی یک حس خنکی در بدن ایجاد می‌کند و دارای اثر آرام بخش بر روی بدن است، به طوری که اگر به صورت موضعی استفاده شود می‌تواند درد عضلات را تسکین بدهد. این گیاه همچنین دارای خواص ضد میکروبی است بنابراین می‌تواند بوی بد دهان را از بین ببرد و مشکلات گوارشی را تسکین دهد.

تهوع بارداری چیست؟

در ۵۰ تا ۹۰ درصد از همه بارداری‌ها، درجاتی از حالت تهوع همراه یا بدون استفراغ اتفاق می‌افتد و این اختلال در کشورهای غربی و مناطق شهری نسبت به کشورهای آفریقایی و آسیایی شایع‌تر است. اگرچه روند به وجود آمدن این عارضه دقیقا مشخص نشده؛ ولی عوامل روان‌شناختی، تغییرات هورمونی، تغییرات حرکتی دستگاه گوارش و «هلیکوباکتر پیلوری»، فرضیه‌های اصلی احتمالی به وجود آمدن تهوع در بارداری هستند.

مطالعات نشان داده‌اند که تهوع و استفراغ بارداری، تأثیر قابل‌توجهی بر زندگی خانوادگی، توانایی انجام فعالیت‌های روزمره معمول، عملکرد اجتماعی و سطح استرس دارد. برای تهوع و استفراغ درمان‌های مختلفی ازجمله تغییرات غذایی، خوردن دارو و تزریق سرم وجود دارد.

آروماتراپی یا رایحه‌درمانی، نوعی پزشکی مکمل است که در آن درمان‌گر از اسانس روغنی گیاهان به صورت استنشاقی یا ماساژ برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کند.

زنان باردار، به علت ترس از اثرات تراتوژنیک که باعث ایجاد ناهنجاری در جنین می‌شود، تمایلی به استفاده از دارو در زمان بارداری ندارند. به همین دلیل استفاده از پزشکی مکمل و جایگزین در میان زنان به‌ویژه در سنین باروری رایج است. امروزه در سراسر جهان، ماماها اغلب از پزشکی مکمل در حرفه خود استفاده می‌کنند. رایحه‌درمانی یکی از انواع درمان‌های رایج توصیه‌شده توسط ماماهاست.

ویژگی‌های درمانی نعناع‌فلفلی

نعناع‌فلفلی با نام علمی Mentha piperita گیاهی چندساله و معطر است و درمانگرهای گیاهی از آن به عنوان ضد اسپاسم، ضد درد، ضدافسردگی، تقویت‌کننده شیردهی، آرام‌بخش و برای درمان عفونت‌های دستگاه تنفسی و دستگاه ادراری، اسهال، دیابت، ویار و قاعدگی دردناک استفاده می‌کنند.

اسانس روغنی نعناع‌فلفلی از تقطیر بخش‌های هوایی گیاه به دست می‌آید. استنشاق این اسانس می‌تواند برای کاهش تب، تسکین تهوع و استفراغ و بهبود گوارش استفاده شود.

اسانس نعناع‌فلفلی دارای اثرات ضدتشنجی در برابر کانال گیرنده HT3-5 است که می‌تواند بر تهوع و استفراغ تأثیر مثبت داشته باشد.

نعناع‌فلفلی در رده‌بندی مصرف داروها در دوران بارداری، در گروه B2 قرار می‌گیرد. داروهای گروه B داروهایی هستند که مطالعات روی حیوانات، خطری را برای جنین نشان نداده یا بیانگر ایجاد عارضه جانبی در جنین حیوانات بوده است، ولی مطالعات کافی در انسان انجام نشده و شواهدی از خطر در مورد مصرف دارو در دوران حاملگی وجود ندارد.

اسانس نعناع‌فلفلی در لیست FDA به‌طورکلی به عنوان امن (GRAS) شناخته شده است. استفاده گسترده از روش‌های طب مکمل، به‌ویژه درمان‌های گیاهی و شواهد ناکافی در مورد اثربخشی و ایمنی گیاهان دارویی در دوران بارداری، مواردی هستند که نیاز به توجه خاصی دارند و به نظر می‌رسد انجام تحقیقات برای تعیین شیوع، ایمنی، اثربخشی و مزایای اقتصادی استفاده از این روش‌ها ضروری است. با توجه به فقدان مطالعات کافی در این زمینه، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تأثیر رایحه‌درمانی با اسانس نعناع‌فلفلی را بر تهوع بارداری بررسی کردند.

جزئیات پژوهش دانشمندان ایرانی

این مطالعه یک کارآزمایی بالینی یک‌سر کور بود که روی ۵۶ زن باردار با شدت خفیف تا متوسط تهوع و استفراغ (NVP) در هفته ۶ تا ۲۰ بارداری انجام شد. پس از تعیین سن بارداری و شدت ابتلا به تهوع و استفراغ، افراد به‌طور تصادفی به یکی از دو گروه روغن‌نعناع یا دارونما تقسیم شدند.

آروماتراپی استنشاقی برای چهار روز و در پایان هرروز انجام شد. داوطلبان هرروز به پرسشنامه تهوع و استفراغ (PUQE) پاسخ دادند و داده‌ها با استفاده از روش‌های آماری بررسی شد.

با وجود آن‌که شدت تهوع و استفراغ در هر دو گروه به‌طور معنی‌داری کاهش یافته بود، مقایسه شدت تهوع و استفراغ در طول دوره مطالعه و در پایان آن، بین گروه دارونما و گروه اسانس نعناع معنی‌دار نبود.

بررسی‌ها نشان داد با توجه به امکان مکانیسم‌های عصبی‌ای که باعث تهوع و استفراغ می‌شود، در این مطالعه اثر آروماتراپی با اسانس نعناع و دارونما مشابه بود. به نظر می‌رسد که این شباهت ممکن است به علت مکانیسم‌های نورولوژیکی ناشی از تهوع و استفراغ در بارداری باشد.

عوامل روان‌شناختی ازجمله حفظ آرامش روانی در دوران بارداری باعث کاهش شدت تهوع و استفراغ می‌شود.

برای توانمندسازی زنان در حفظ آرامش روانی، توصیه می‌شود روش تنفس صحیح و تکنیک‌های ریلکسیشن یا تن‌آرامی در برنامه‌های آموزشی دوران بارداری مدنظر قرار گیرد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *