درمان تخمدان پلی کیستیک با متفورمین/ گرسنه نمانید و مصرف شیرینی را محدود کنید!

رییس مرکز تحقیقات سلولی صارم گفت: یافته‌های یک پژوهش حاکی از آن است که ۷۰ درصد زنان نابارور با عامل تخمدانی دچار مشکلات مقاومت به انسولین بوده که همین امر سبب اختلال در تخمک گذاری و چاقی در آنها شده است.

دکتر ابوطالب صارمی با اعلام این خبر گفت: این تحقیق روی ۸۷ زن مراجعه کننده از سراسر کشور به بیمارستان صارم با میانگین سنی ۲۹ سال و با هدف بررسی شیوع مقاومت به انسولین در بیماران دچار سندروم تخمدان پلی‌کیستیک انجام شده است.

وی ادامه داد: ۶۹ درصد این زنان دچار ناباروری اولیه و ۳۱ درصد آنان ناباروری ثانویه داشتند که مقاومت به انسولین در ۷۰ درصد آنان مشاهده شد.

رییس مرکز تحقیقات سلولی صارم اظهار کرد: با درمان‌های دارویی می‌توان این بیماری را درمان کرد و فرد پس از تکمیل مراحل درمان قادر به باروری خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در مواردی که بدن قادر به جذب قند دریافتی نیست، این مشکل بروز می‌کند، گفت: هرچند این اتفاق بیشتر در کسانی رخ می‌دهد که در خانواده آنها سابقه ابتلا به دیابت وجود دارد، اما این بیماری دلیلی بر ابتلای فرد به دیابت نیست.

به گفته صارمی در بیماری مقاومت به انسولین به دلیل نرسیدن قند به سلول‌ها فرد دائما دچار گرسنگی است و سعی می‌کند با خوردن، این مشکل را برطرف کند. این درحالیست که افزایش دریافت انرژی سبب چاقی شده که این امر نیز بر فعالیت باروری فرد تاثیر منفی می‌گذارد.

وی یادآور شد: زمانی که سلول‌ها گرسنه بمانند و سیستم بیوشیمیایی بدن مختل شود، تخمدان‌ها که مسئول تولیدمثل بوده و به گرسنگی حساس‌ترند به دلیل دریافت نکردن انرژی زودتر از بقیه سلول‌ها صدمه دیده و به دنبال آن قاعدگی نامنظم می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات سلولی صارم ادامه داد: از سوی دیگر چون قند کافی به تخمک‌ها نمی‌رسد، فرایند رشد ۲۸ روزه تخمک‌ها در تخمدان‌ها تکمیل نشده، فولیکول‌هایی که ناقص رشد کرده‌اند به هنگام قاعدگی آزاد نمی‌شوند که در نتیجه تخمدان‌ها پر از کیست می‌شوند و این امر نیز تاثیر منفی بر فرایند باروری دارد.

بنابر اعلام مرکز تحقیقات سلولی صارم، وی گفت: میزان بالای انسولین در این افراد تاثیر منفی بر عملکرد طبیعی تخمدان‌ها داشته و از سوی دیگر سبب افزایش هورمون مردانه، پرمویی، جوش صورت و چاقی می‌شود.

صارمی، پرهیز از مصرف زیاد مواد نشاسته‌ای و قندی و تغذیه مناسب زیر نظر متخصصان تغذیه را در مبتلایان به بیماری مقاومت به انسولین که سبب تولید چربی و پیدایش تخمدان‌های پلی‌کیستیک و در نهایت مانع باروری می‌شود به عنوان راه‌های پیشگیری از ابتلا به این بیماری و نیز تجویز داروی "متفورمین" را که برای مهار قند در بیماران دیابتی تجویز می‌شود به عنوان درمان‌های دارویی این بیماران نام برد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *