درصد موفقیت حاملگی با “ای وی اف” در هر دوره چقدر است؟!

خانمهایی که بالاترین شانس باروری با روش لقاح مصنوعی را دارند نیز در هر دوره ۴۰% شانس موفقیت دارند، در حالی که میانگین موفقیت لقاح مصنوعی برای زنان حدود ۳۵-۲۰ درصد است…

درصد حاملگی با ای وی اف، درصد موفقیت ای وی اف، جدیدترین روش ای وی اف، راههای افزایش موفقیت ای وی اف، درصد موفقیت ای وی اف با تخمک اهدایی، قبل از آی وی اف چی بخوریم، مامانهای موفق ای وی اف، مراقبتهای بعد از ای وی اف

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که درصد موفقیت لقاح مصنوعی در صورتی که فرآیند به طور حرفه‌ای انجام شود، بیش از ۸۰% خواهد بود و شانس کمتر از ۵۰% را عملا به عنوان شکست در فرآیند تلقی می‌کنند.

اما لازم است بدانید که حتی برای یک زوج جوان و سالم نیز در حالت طبیعی در هر ماه تنها ۲۰-۱۵ درصد شانس باردار شدن وجود دارد.

بارداری به روش آی وی اف In Vitro Fertilization) IVF) یا لقاح خارج رحمی (لقاح در آزمایشگاه) یک فناوری کمک کننده بارداری است که با استخراج تخمک (ها) و اسپرم از بدن زن و مرد و انجام لقاح در لوله آزمایشگاه و ایجاد تخم صورت می‌گیرد. بعد از چند سری تقسیم سلولی، جنین (های) ایجاد شده به رحم منتقل می‌شود.

بارداری به روش آی وی اف (IVF) می‌تواند برای درمان ناباروری در افراد زیر استفاده شود:

• اندومتریوز

• تعداد کم اسپرم

• مشکلات رحم یا لوله های فالوپ

• مشکلات تخمک گذاری

• مشکلات آنتی بادی که موجب آسیب به اسپرم یا تخمک می شود

• ناتوانی نفوذ اسپرم یا زنده ماندن آن در مخاط دهانه رحم

• یک مشکل باروری نا مشخص

خانمهایی که بالاترین شانس باروری با روش لقاح مصنوعی را دارند نیز در هر دوره ۴۰% شانس موفقیت دارند، در حالی که میانگین موفقیت لقاح مصنوعی برای زنان حدود ۳۵-۲۰ درصد است.

دانستن این اطلاعات به شما کمک خواهد کرد تا انگیزه کافی برای تکرار دوره‌های درمانی را بدست آورده و در صورت عدم موفقیت لقاح مصنوعی در دوره اول ناامید نشوید.

در هر یک از جداول زیر درصد موفقیت بارداری کلینیکی (موفقیت انتقال جنین به رحم) در لندن در سال ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۶ در حالات مختلف آورده شده است که نشان دهنده شانس موفقیت لقاح مصنوعی در بهترین مراکز درمانی است:

درصد موفقیت لقاح مصنوعی یا IVF‌ (انتقال جنین به رحم در حالتی که از جنینی استفاده شود که قبلا فریز شده باشد):

سن بیمار/ درصد موفقیت

کمتر از ۳۵ سال/ %۵۲

۳۵-۳۷ سال/ %۳۴
۳۸-۳۹ سال/ %۳۰
۴۰-۴۲ سال/ %۱۹
بیشتر از ۴۲ سال %۸
پس از تکمیل سه دوره آی وی اف (برای هر سنی) %۶۱

درصد موفقیت لقاح مصنوعی یا IVF‌ (انتقال جنین تازه به رحم – در واقع جنین بلافاصله پس از لقاح به رحم منتقل شود به عبارت دیگر فریز نشده باشد):

سن بیمار/ درصد موفقیت

کمتر از ۳۵ سال/ %۴۲
۳۵-۳۷ سال/ %۳۷
۳۸-۳۹ سال/ %۳۱
۴۰-۴۲ سال/ %۳۲
بیشتر از ۴۲ سال %۲۶

ررویان هایی که در اولین سیکل IVF تولید شده ولی استفاده نمی شوند را می توان فریز کرد و برای استفاده در مراحل بعدی از آن ها استفاده نمود. در صورت نیاز به تکرار سیکل IVF، استفاده از جنین های فریز شده هزینه درمان را کاهش می دهد. اگر شما علاقه یا نیازی به استفاده از رویان های باقی مانده ندارید، می توانید آن ها را به زوج نابارور دیگری اهدا کنید. در غیر این صورت می توانید رویان ها را از بین ببرید. اهدا کردن یا از بین بردن رویان های باقی مانده نیازمند رضایت زن و مرد است.
سن مادر فاکتور بسیار مهمی در میزان موفقت روش IVF است. 

درصد موفقیت بر حسب دفعات تکرار لقاح مصنوعی یا IVF‌ بوسیله سلول تخمک فریز شده:

دفعات تکرار/ درصد موفقیت

یک دوره %۴۶
چندین دوره %۵۸

اشتراک‌گذاری
3 نظر
 1. میزان موفقیت این روش ها حداکثر در هر نوبت فقط ۲۵ درصد است، لذا در هر بار که انتقال انجام میدهید ۷۵ درصد احتمال شکست را در نظر داشته باشید. حتما شانس خود را امتحان کنید و در عین حال خودتان هم اقدام به بارداری را داشته باشید چون داروهای محرکی که تجویز میشوند شانس بارداری خود به خود را هم تا حدودی افزایش میدهند.

 2. برای زنان زیر ۴۰ سال، توصیه پزشکان آن است که قبل از رفتن به سمت آی وی اف ۳ بار آی یو آی انجام دهند. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد نرخ موفقیت آی یو آی برای در سه دفعه اول برای هر سیکل ۱۶٫۴ و برای سه بار با هم ۳۹٫۲ درصد است.
  اما از سیکل ۴ تا ۶ نرخ موفقیت آی یو آی به ۵٫۶ درصد کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل، اگر بار سوم جواب نداد سراغ آی وی اف برویم. برای سنین بالای ۴۰ سال بعد از ۱ بار امتحان اگر نتیجه نداد بهتر است سراغ آی وی اف برویم. زنان مبتلا به آندومتریوز متوسط تا شدید یا زنان ۳۵ سال و بالاتر نیز می‌توانند مستقیما سراغ آی وی اف بروند. توصیه می‌شود قبل از انتخاب هر روش وضعیت خاص خود را با پزشک مطرح نمایید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

 3. ناباروری در زنان و مردان سیگاری، دو برابر افراد غیر سیگاری است.
  شانس موفقیت استفاده از این روش ها در زنان سیگاری کمتر می شود. به طوری که شانس موفقیت استفاده از IVF در زنان سیگاری، به ۳۰ درصد می رسد.
  مصرف سیگار بر روی ژنتیک، تخمک و اسپرم تاثیر گذار است و DNA تحت تاثیر قرار می گیرد. ضمن اینکه احتمال سقط جنین در زنان سیگاری بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *