درد شکم بعد از گذاشتن ای یو دی طبیعی است؟!

ده روز بعد از گذاشتن آی یو دی درد شکم دارم!

سلام من ده روزه ای یو‌دی گذاشتم تقریبا ۳ ساعته شدید شکم درد دارم سمت چپ انگار یه چیزی میخوره به دیواره رحمم نمیتونم زیاد تکون بخورم.. کار سنگین انجام ندادم.. میترسم دلیلش چیه؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

سلام بهتر است سونوگرافی انجام بدهید، احتمال جا به جایی آیودی وجود دارد، آیودی در ماه اول نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارد. درد شکم در اوایل کارگذاشتن آیودی طبیعی است و به مرور از بین می رود اما در صورتی که همچنان ادامه داشت حتماً باید توسط پزشک بررسی و معاینه شود.

درد شکم بعد از گذاشتن ای یو دی

آی یو دی گاهی بطور خودبخود خارج می شود و اگر خانمی توجه کافی نداشته باشد و بطور منظم وجود نخ آی یو دی را بررسی نکند ممکن است بدون اینکه متوجه شود، آی یو دی خارج گشته و احتمال حاملگی ناخواسته را بسیار بالا ببرد بنابراین بر روی بررسی منظم نخ آی یو دی تأکید می گردد.

بعد از گذاشتن آی یو دی باید مراقب بود تا در صورت بروز هر یک از موارد زیر به مرکزی که در آن آی یو دی گذاشته شده است مراجعه شود:

عقب افتادن قاعدگی
بروز دردهای شکمی
ترشح غیرعادی و عفونت
احساس کسالت و تب و لرز
لمس نشدن نخ آی یو دی

عوارض آی یو دی چیست؟
از عوارض شایع استفاده از آی یو دی لکه‌بینی و درد زیرشکم است. در بسیاری از بانوان این دردها به‌مرور از بین می‌روند. این دردها، بصورت دردهای شکمی یا کمردرد می باشند که با مصرف داروهای مسکن مناسب براحتی قابل کنترل هستند. بسته‌ به نوع آی یو دی ممکن است تغییراتی در عادت ماهیانه ایجاد شود. برخی از بانوان نیز نخی را که به انتهای آی‌ یو دی متصل است و برای خروج آن استفاده می‌شود، احساس می‌کنند و ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشند. 

آی‌ یو دی‌ مسی در چند ماه اول باعث افزایش خون‌ریزی در دوران قاعدگی می‌شود و ممکن است به‌سبب افزایش خون‌ریزی، دردهای قاعدگی نیز افزایش پیدا کند. در بسیاری از افراد پس از سه ماه این تغییرات از بین می‌رود. با آگاهی از این موضوع می‌توان از نگرانی‌هایی که ممکن است به‌دلیل افزایش خونریزی به‌وجود بیاید جلوگیری کرد. 

وجود علایمی چون درد پایین شکم، ترشح واژینال چرکی و بد بو، تب و لرز، استفراغ و حرکت دردناک دهانه‌ی رحم نشانه‌های احتمال وجود بیماری‌های التهابی لگن هستند و در صورت مشاهده‌ی این علایم سریعاً باید به بیمارستان مراجعه کنید.

آیا با وجود آی یو دی لازم به استفاده از روش جلوگیری دیگری است؟
پس از جاگذاری آی یو دی مسی بلافاصلخ به عنوان روش جلوگیری قابل اطمینان است. اما آی یو دی هورمونی ۶ تا ۷ روز طول می کشد تا شروع به کار کند. با این حال پیشنهاد می شود برای اطمینان بیشتر در ماه اول پس از کارگزاری IUD از یک روشی دیگر برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

پس از جاگذاری IUD چه کار باید بکنید؟
یکی از اصلی‌ترین محاسن این وسیله آن است که نیاز به یادآوری روزانه ندارد و کنترل کردن ماهیانه و معاینه سالیانه نزد پزشک پس از کار گذاشتن آن کفایت می‌کند. شما در قاعدگی بعدی برای معاینه به پزشک خود مراجعه می‌کنید. این معاینه برای آن است که مطمئن شوید IUD در جای خود قرار دارد و باعث عوارضی مانند عفونت واژن نشده باشد. این معاینه هرساله تکرار می‌شود.

آیا امکان خارج شدن آی یو دی وجود دارد؟
پس از کارگزاری IUD و چک کردن آن توسط پزشکتان بعد از گذشت یک ماه، شما باید خودتان هر ماه حضور آن را در محل کنترل کنید. برای این کار ابتدا دستتان را بشئویید یا از دستکش استریل استفاده کنید. می‌توانید روی زمین چمباته زده و یا روی توالت فرنگی بنشینید. سپس انگشتتان را داخل واژن ببرید تا جایی که دهانه رحم را لمس کنید. در این حالت باید انتهای دو نخ را حس کنید. توجه داشته باشید که زیاد نخ‌ها را دستکاری نکنید.

اگر نتوانستید نخ‌ها را حس کنید و یا خود IUD را لمس کردید باید به پزشک خود مراجعه کنید. در این مدت نیز از یک روش دیگر برای پیش‌گیری از بارداری استفاده کنید. در ۲ تا ۸ درصد از افراد، IUD در طول سال اول خارج می‌شود. این احتمال در زنان با سن کمتر از ۲۰ سال، آن‌هایی که تا به حال باردار نشده‌اند، افراد با خونریزی قاعدگی زیاد و یا پریودهای دردناک (دیسمینوره) همراه با کرامپ شکمی بیشتر است.

پس از خارج شدن IUD از محلش امکان کارگزاری دوباره آن وجود دارد اما احتمال بیرون آمدن دوباره آن نیز تا ۳۰% افزایش می‌یابد.

از آن جهت که احتمال بیرون آمدن IUD پس از خونریزی قاعدگی بیشتر است، بهتر است هر ماه پس از این زمان حضور آن را در محل کنترل کنید. 

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. “مدت زمان دل درد ای یو دی”
    اندکی بعد از قرار دادن IUD ، گرفتگی شدید باید فروکش کند. بسیاری از افراد متوجه می شوند که با تخمک گذاری ، این گرفتگی بهبود یافته است.
    دل درد و لکه بینی ملایم گاهی اوقات ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها ادامه داشته باشد. با این حال ، طبق گفته های برنامه ریزی شده والدین ، گرفتگی معمولاً در طی ۳-۶ ماه از بین می رود . اگر دل درد بیش از این طول بکشد ، یا اگر دل درد شدید بیش از ۱-۲ روز پس از گذاشتن داشته باشید ، لازم است برای مشاوره با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *