داروخانه‌های گیاهی راه اندازی می شود/ عطاریها همچنان می مانند!

 مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی و اسلامی گفت: با راه اندازی داروخانه‌های گیاهی، اقبال مردم در استفاده از این نوع داروها سامان می‌یابد.

دکتر محمود خدادوست ضمن اشاره به درخواست‌های روز افزون مردم و اقبال آنها در استفاده از داروها و فراورده‌های طبیعی و گیاهی اظهار داشت: بر این اساس وزارت بهداشت اقدام به تدوین دستورالعمل راه اندازی داروخانه‌های گیاهی کرد.

وی با بیان این که ممکن است برخی داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی و یا بیماری‌ها تداخل داشته باشد، تاکید کرد: به همین دلیل این داروخانه‌های گیاهی با حضور یک مسئول فنی داروساز که دوره آموزشی کوتاه مدت داروسازی طبیعی گذرانده است اداره می‌شود و طبیعی است که یک فرد داروساز توانمند، خبره و آگاه به منظور مشاوره درست به مردم برای استفاده از داروهای گیاهی باید در این داروخانه‌های طبیعی حضور داشته باشد.

به گفته مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی و اسلامی، حضور مسئول فنی داروساز در این داروخانه‌ها باعث می‌شود تا دسترسی مردم به خدمات ایمن و مؤثر تسهیل شود.

دکتر خدادوست حضور داروسازان متخصص در داروخانه‌های طبیعی را برنامه‌های وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: اگر داروسازان و انجمن داروسازان که افراد بسیار معقول و منطقی هستند دغدغه سلامت مردم را داشته باشند باید از این حرکت وزارت بهداشت استقبال کنند. چرا که در این حرکت متولی و مسئول فنی داروخانه‌های طبیعی، خود داروسازها که افرادی متخصص و فنی هستند می‌باشند.

وی یکی دیگر از فواید راه اندازی داروخانه‌های طبیعی را ایجاد اشتغال برای داروسازان جوانی که هنوز شرایط لازم برای راه اندازی داروخانه‌های رایج را ندارند بیان کرد و افزود: این تصمیم باعث شد تا به نوعی برای داروسازان شغل ایجاد شود.

دکتر خدادوست با اشاره به این که برخی از داروخانه‌های رایج فکر می‌کنند که با راه اندازی این داروخانه‌ها، فروششان کم می‌شود، افزود: این اتفاق نمی‌افتد چرا که با راه اندازی داروخانه‌های طبیعی، اقبال مردم به داروهای گیاهی سامان می‌یابد و به سمت استفاده از ظرفیت‌های داروسازها پیش می‌رویم.

وی در خصوص صنف عطاری‌ها گفت: عطارها که دوره آموزشی لازم را دیده‌اند همچنان فعالیت خود را خواهند داشت و می‌توانند به صورت مفرده داروهای گیاهی را زیر نظر صنف عطاری‌ها عرضه کنند.

منبع خبر : سلامانه

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *