خون در ادرار نوزاد تازه متولد شده!/ وجود کریستال در ادرار نوزاد

نوزادان در اولین ۲۴ ساعت زندگی شان تنها یک بار ادرار می کنند، اما بعد از گذشت یک هفته، تکرر ادرار تازه وارد به ۸ تا۱۰ مرتبه هم خواهد رسید.

ادرار یکی از مهم ترین دفعیات بدن است که ویژگی های آن نکات مهمی را درباره سلامت عمومی بدن نشان می دهد. به عنوان مثال رنگ ادرار، بوی ادرار و تکررش میتواند نشان دهد کودک چه مشکلات احتمالی دارد.

● روز های اول خیس شدن کهنه های پارچه ای راحت تر تشخیص داده می شود، اما اگر از پوشک برای فرزندتان استفاده می کنید، تشخیص این که آن را خیس کرده یا نه کمی سخت است. برای این که از ادرار فرزندتان با خبر شوید، دستمال کاغذی تمیزی را روی پوشک قرار دهید تا هر وقت خیس شد، پوشک را عوض کنید. گاهی والدین هنگام تعویض پوشک فرزندشان از رنگ ادرار او وحشت می کنند.

در روزهای ابتدای تولد ممکن است رنگ ادرار نارنجی باشد و شبیه ادرار خونی به نظر برسد، اما باید بدانید نارنجی شدن ادرار، نشانه نیاز فرزندتان به مایعات بیشتر است. در غیر صورت نگرانی با متخصص اطفال مشورت کنید.

در روز اول تولد: پوشک یک بار خیس می شود آن هم به رنگ نارنجی مایل به قرمز.

روز دوم: پوشک ۲ بار خیس می شود و نارنجی روشن می شود.

روز سوم: انتظار ۳ بار ادرار نارنجی مایل به زرد را داشته باشید.

روز چهارم: نوزاد ۴ بار ادرار به رنگ زرد روشن دارد.

روز پنجم: در این روز فرزندتان ۶ تا ۸ بار ادرار به رنگ لیمویی روشن دارد. نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند، مدفوعی روشن و به رنگ زرد مایل به قهوه ای دارند.

 کریستال های ادرار نوزاد

ممکن است هنگام تعویض پوشک نوزاد، روی سطح پوشک کریستال‌هایی را مشاهده کنید. نگران نباشید، دیدن کریستال در ادرار نوزادان مسئله ای عادی است، اما بهتر است فرزندتان توسط متخصص اطفال معاینه شود.

● رنگ کریستال ها: معمولا رنگ کریستال ها شدت بیماری کودک را نشان می دهد. کریستال های روشن مربوط به خود پوشک هستند. این کریستال ها به منظور جذب بیشتر پوشک در آن قرار دارند، اما گاهی به سطح پوشک می آیند.

کریستال های نارنجی یا صورتی معمولا متشکل از نمک های کلسیم و اوره هستند و از ادرار نوزاد به پوشک راه می یابند. این حالت در میان پزشکان به «لکه های خشتی» معروف است و نشان می دهد بدن کودک کم آب شده است.

● شیرتان کم است: کریستال های نارنجی اورات در نوزادان بزرگتر، نشان دهنده نرسیدن مقدار کافی شیر به بدن اوست. این حالت زمانی ایجاد می شود که مادر شیر کافی ندارد یا نوزاد نمی تواند درست سینه مادرش را بمکد و شیر کافی بخورد. در این حالت فرزندتان را نزد متخصص اطفال ببرید. او نوزادتان را وزن می کند و به شما میگوید خوب وزن می گیرد یا نه. اگر از الگوی رشدش جا مانده بود، بانظر متخصص اطفال ممکن است از شیر خشک هم میل کند تا به وزن مناسب برسد.  

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *