خونریزی بعد از سقط کی تموم میشه

خونریزی سقط چند روز است؟ | بعد از سقط تا چند روز خونریزی طبیعی است؟

شایع‌‌ترین حالت خونریزی در دوران بارداری سقط جنین است. سقط جنین یعنی‌ خاتمه بارداری در هر زمان تا قبل از هفته ۲۴ بارداری. سقط جنین بعد از هفته ۲۴ بارداری را جنین مرده به دنیا آمده می‌‌نامند. از هر ۱۰ سقط جنین، ۸ سقط قبل از هفته ۱۳ بارداری اتفاق می‌‌افتد. یکی‌ از علامت‌­های معمول سقط داشتن خونریزی و دردهای زیرشکمی هستند.  بیشتر مواقع این خونریزی‌‌ها به تدریج از بین می‌روند که البته زمان و شدت از بین رفتن آن برای افراد مختلف متفاوت است. و سوالی که خانم معمولا در این رابطه می پرسند این است که خونریزی بعد از سقط کی تموم میشه؟،بعد از سقط چند روزخونریزی داریم؟، تا چند روز بعد از سقط خونریزی طبیعی است؟

خونریزی بعد از سقط کی تموم میشه؟

معمولاً خونریزی سقط جنین چند روز است، اما ممکن است تا ۲ هفته هم به طول بی‌انجامد. ممكن است تا ۲ هفته خونريزي خفيف يا درد شكمي داشته باشيد. مي‌توانيد از نوار بهداشتي استفاده كنيد اما استفاده از تامپون در اين دوره ممنوع است و براي درد مي‌توانيد از استامينوفن استفاده كنيد. اگر در حال سقط جنین هستيد، خونريزي و درد شكمي كمي قبل از گذراندن مرحله‌ي «محصول لقاح» (يعني تشكيل جفت جنين و بافت جنيني يا نطفه‌اي كه متمايل به خاكستري است و لخته‌هاي خون دارد) بدتر مي‌شود.

ممکن است مقداری بافت دفع کنید که بیشتر شبیه به لخته‌ خون هستند. اگر مي‌توانيد، اين بافت را در ظرفي تميز نگه داريد چون ممكن است مراقب شما براي بررسي و آزمايشات جهت يافتن علت سقط جنين شما به آن احتياج داشته باشد. در هر حال، شايد بخواهد در اين مرحله شما را دوباره معاينه كند پس با او تماس بگيريد و بگوييد چه اتفاقي افتاده است.

مطلب پیشنهادی: خونریزی بعد از سقط جنین چگونه است؟!

سقط جنین بدون درد و خونریزی

بعضی‌ مواقع ممکن است متوجه سقط جنین خود نشوید. رشد جنین شما متوقف می‌شود، اما در رحم باقی‌ می­‌ماند. ممکن است هیچ درد و خونریزی نداشته باشید و بعضی‌ از علائم بارداری مانند حالت تهوع و یا تورم و درد سینه‌ها هم از بین بروند. در این نوع سقط، تا زمان سونوگرافی متوجه نخواهید شد که رشد جنین متوقف شده و بارداری خاتمه یافته است. بعضی‌ از خانم­‌ها ممکن است مقدار کمی‌ خونریزی بدون درد و یا کمی‌ درد داشته باشند و بعد از آن بارداری به صورت نرمال ادامه پیدا ‌کند که به این حالت تهدید به سقط گفته می‌شود.

مطلب پیشنهادی: آیا سقط جنین عمدی منجر به ایجاد افسردگی در زنان می شود؟

خونریزی سقط چند روز است

خطرات ناشی از سقط جنین

در هنگام سقط، دردهای شدیدی در زیر شکم خود احساس می‌‌کنید. اما اگر دردهای شما خیلی‌ شدید بود و یا فقط در یک سمت از شکم درد داشتید، ممکن است از علائم حاملگی خارج از رحم باشد. حاملگی خارج از رحم، بارداری است که جنین خارج از رحم قرار گرفته است. ممکن است مقداری خونریزی داشته باشید که رنگ آن تیره‌تر یا سیاه باشد. پاره شدن حاملگی خارج از رحم امکان به خطر انداختن زندگی‌ مادر را دارد و باید به صورت اورژانس مورد جراحی قرار بگیرد.

خونریزی در بارداری خارج از رحم

در ۱۲ هفته اول بارداری، خونریزی کم خیلی‌ شایع است. این خونریزی‌‌ها همیشه به این معنا نیست که جنین شما در معرض سقط است. اغلب این خونریزی‌ها پایان می‌‌پذیرد و جنین به رشد خود ادامه خواهد داد. در این مواقع اگر بارداری ادامه پیدا کند، هیچ صدمه­‌ای‌ به جنین نخواهد زد. یکی‌ از عوامل کمتر شایع، خونریزی به علت حاملگی خارج رحم است. در این حالت حاملگی در خارج از رحم اتفاق می‌‌افتد، که از هر ۱۰۰ حاملگی برای ۱ نفر رخ می­‌دهد.

مادران باردار برای جلوگیری از سقط چه مواردی را باید رعایت کنند؟

مادران باید تمام آزمایش‌های گفته شده را انجام دهند. (اگر قبلا سقط داشته‌اند) استراحت کنند و فعالیت‌های بدنی خود را کمتر کنند. از رفت و آمد در محیط‌های آلوده و همچنین مهدکودک‌ها خودداری کنند. از افراد سرماخورده دوری کنند و مصرف قرص اسید فولیک ۵ میلی‌گرم و آسپرین بچه با صلاحدید پزشک‌شان می‌تواند به پیشگیری از سقط کمک کند.

بعد از سقط چه باید کرد؟

بعد از سقط باید به دنبال علت آن باشیم. انجام آزمایش اسپرم برای همسر ممکن است ناهنجاری اسپرم باشد که منجر به سقط شده است. در مادر هم مشکلات انعقادی، سیستم ایمنی و در نهایت مشکل رحم مادر ممکن است علت آن باشد. لازم است عکس رنگی از رحم مادر گرفته شود تا شکل رحم مادر مشخص شود. (معمولا این آزمایش‌ها بعد از ۲ یا ۳ بار سقط انجام می‌شود.) برحسب جواب آزمایش درمان لازم انجام می‌شود. لازم به ذکر است در حدود کمتر از ۱۰ درصد موارد نمی‌توان به علت واقعی سقط پی برد.

چه مدت بعد از سقط می‌توان اقدام به بارداری کرد؟

اگر سقط اتفاقی بوده باشد بعد از ۳ ماه می‌توان برای بارداری مجدد اقدام کرد که باید روزهای مناسبی را برای نزدیکی در نظر گرفت. این روزها روزهای تخمک‌گذاری است که اسپرم تازه است معمولا ۱۴ روز قبل از عادت ماهانه (روز ۱۲ تا ۱۸) اگر نزدیکی یک روز در میان انجام شود، احتمال این‌که جنین سالم تشکیل شود، زیاد است.

اشتراک‌گذاری
2 نظر
  1. سلام ببخشید واسه کاشت بچه سن ۱۸ سال می شود کاشت بچه انجام دهد خطر ندارد

    1. سلام شما شرح حال کاملی از خودتان نداده اید اگر تمایل داشتید با شماره مشاوره مامایی داخل سایت تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *