خونریزی بعد از رابطه زناشویی را جدی بگیرید!!!

علت خونریزی حین رابطه زناشویی چیست؟ آیا خطرناک است؟

خونریزی بعد از رابطه زناشویی ممکن است به دلیل اثرات یائسگی یا مشکلات جدی تری باشد که حتما به بررسی پزشکی نیاز دارد.

خونریزی بعد از رابطه ممکن است به دلایل زیر به وجود بیاید:

التهاب رحمی یا عفونت دهانه رحم
این عفونت می تواند کاملا طبیعی و بی ضرر باشد یا می تواند به دلیل عفونت های منتقل شونده جنسی باشد؛ که حتما باید درمان شود مانند کلامیدیا و سوزاک.
خشکی واژن
در دوران یائسگی، هورمون های بدنتان تغییر می کند. سطح هورمون های استروژن کاهش پیدا کرده و باعث کاهش ترشحات واژینال می شود. هنگام رابطه، این کاهش باعث خشکی واژن و اصطکاک شده که می تواند موجب آسیب رسیدن به بافت های داخل واژن و احساس درد شود. این مشکل می تواند به وسیله مصرف برخی از روان کننده های محلول در آب برطرف شود.
پلیپ رحمی
پلیپ هایی که رشد می کنند، معمولا کوچک هستند و سایزی بین ۱ تا ۲ سانتی متر دارند و در محل اتصال واژن به رحم به وجود می آیند.
خونریزی طبیعی رحم
این اتفاق ممکن دقیقا قبل یا بعد از قاعدگی رخ دهد. در زمان کمی قبل یا بعد از قاعدگی، داشتن خونریزی سبک پس از رابطه، خیلی غیر طبیعی نیست. این اتفاق ممکن است به صورت لکه بینی نیز باشد.
سرطان
سرطان ممکن است در واژن یا دهانه رحم رخ دهد. حتما هرچند وقت یک بار به متخصص زنان مراجعه کنید تا چکاپ های لازم را انجام دهید.
در حالیکه بسیاری از موارد بالا ممکن است بی ضرر باشند و به درمان خاصی نیاز نداشته باشند، اما بعضی اوقات، خونریزی بعد از رابطه زناشویی ممکن است از علائم مشکل جدی باشد.

دلایل خونریزی واژن هنگام رابطه زناشویی
خونریزی هنگام رابطه ممکن است به همان دلایل خونریزی بعد از رابطه رخ دهد. این دلایل شامل عفونت، خشکی واژن، پلیپ رحمی، دوران یائسگی و سرطان باشد. اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است باعث خونریزی هنگام رابطه شوند. این دلایل عبارتند از:
اندومتریوز
در این شرایط بافت های رحمی در جایی رشد می کنند که نباید باشند. (خارج از رحم) به همین دلیل بسیاری از بانوان سیکل های نامنظم، خونریزی و لکه بینی بین پریود ها را گزارش می کنند. اندومتریوز می تواند خونریزی هنگام رابطه و خونریزی بعد از رابطه زناشویی را به وجود بیاورد.
جلوگیری از بارداری
هر زمانی که شروع به تعویض نوع روش جلوگیری می کنید، خونریزی بین دو پریود می تواند رخ دهد. در هر صورت اگر خونریزی سنگین هنگام رابطه رخ داد، حتما به پزشک مراجعه کنید.
بارداری
بارداری نیز می تواند یکی از عوامل خونریزی هنگام رابطه باشد. معمولا هنگامیکه انتظار پریودی ندارید، ممکن است لکه بینی سبکی را تجربه کنید که حتما لازم است تست بارداری را انجام دهید.
دوران بعد از زایمان
واژن و رحم ۴ – 6 هفته پس از زایمان به طور کامل بهبود می یابند. در این هنگام، خونریزی کاهش پیدا می کند و حتی برای چند روزی نیز متوقف می شود. متاسفانه این خونریزی در برخی از موارد ممکن است دوباره شروع شود. که یکی از آن ها خونریزی هنگام رابطه می تواند باشد.

خونریزی بعد از رابطه مقعدی: دلایل آن چیست؟
بافتی که رکتوم را تشکیل می دهد، بسیار حساس است و ممکن است به راحتی پاره شود. بنابراین خونریزی پس از رابطه مقعدی ممکن به همین دلیل اتفاق بیفتد. خونریزی پس از رابطه مقعدی ممکن است به دلیل اصطکاک یا رابطه جنسی خشن و درنتیجه آسیب رسیدن به رکتوم رخ دهد.
اگر پس از رابطه مقعدی، خونریزی رخ داد باید از روان کننده هایی که محلول در آب هستند، استفاده کنید. خونریزی پس از رابطه زناشویی برای سلامتیتان مفید نیست و ممکن است مشکلات دیگری را به وجود بیاورد.

چقدر پس از رابطه، خونریزی لانه گزینی رخ می دهد؟
این سوال بسیار سختی است و عدد دقیقی را نمی توان ارائه داد. در هر سیکل قاعدگی زمانی وجود دارد که می توانید بارور شوید، این زمان معمولا ۱۲ تا ۲۴ ساعت است. در هر صورت اسپرم تا ۵ روز می تواند در اندام تناسلی بانوان زنده بماند. این به معنی این است که تا ۵ روز قبل از این زمان، فرصت اقدام برای بارداری دارید.
زمانی که تخمک بارور شد، چند مرحله تقسیم را انجام می دهد. هنگامیکه به روز پنجم یا ششم می رسد، از غشای خود بیرون آمده و آماده فرایند لانه گزینی می شود. این لانه گزینی ممکن است باعث خونریزی سبک یا لکه بینی شود، اما خونریزی لانه گزینی یک روز پس از رابطه زناشویی یا حتی دو روز پس از آن رخ نمی دهد. معمولا خونریزی لانه گزینی تقریبا ده روز پس از رابطه زناشویی رخ می دهد.

خونریزی هنگام رابطه زناشویی در زمان بارداری: آیا جای نگرانی وجود دارد؟
اگر خونریزی سبک در ۱۲ هفته اول بارداری رخ ندهد، غیر طبیعی است! یکی از دلایل لکه بینی ممکن است لانه گزینی تخمک در دیواره رحم باشد. در این مورد، خونریزی بعد از رابطه نباید نگران کننده باشد.
در این زمان، بسیار مستعد سقط هستید (سه ماهه اول) و اگر هرگونه خونریزی همراه با درد را تجربه کردید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
هنگامیکه به سه ماهه دوم رسیدید (پس از هفته دوازدهم)، سقط بسیار غیر محتمل است و خونریزی یا لکه بینی بعد از رابطه زناشویی، طبیعی است. این نکته به این دلیل است که رحم و دهانه رحم در این زمان ذخایر خونی زیادی را در این مناطق دارند. به همین دلیل عروق خونی کوچک راحت تر به وسیله دخول، آسیب می بینند.
اگر خونریزی سبک بعد از رابطه را تجربه کردید و هیچگونه دردی نداشتید، احتمالا به خاطر برخورد آلت همسرتان با دهانه رحم است. برای جلوگیری از این مشکل، سعی کنید پوزیشن دیگری را انتخاب کنید.

خونریزی مکرر و سنگین پس از هر رابطه: آیا باید به پزشک مراجعه کنید؟
خونریزی بعد از رابطه زناشویی می تواند برای هر خانمی که در سن بارداری قرار دارد، طبیعی باشد. معمولا هنگامیکه این خونریزی در زمان بارداری یا دوران یائسگی رخ دهد، نگران کننده است. در هر صورت، خونریزی شدید پس از رابطه زناشویی، نرمال نیست.
خونریزی شدید پس از رابطه جنسی تا زمانیکه به پریودتان ربطی نداشته باشد، نرمال نیست. مهم ترین نکته در رابطه با این مورد این است که کنترل کنید که لخته های خونی چه اندازه ای هستند و وسایل بهداشتی خود را هر چند وقت یک بار تعویض می کنید. اگر تامپون یا نوار بهداشتی خود را هر ساعت تعویض می کنید و یا لخته های خونیتان بزرگ تر از ۲٫۵ سانتی متر باشد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

منبع خبر : برگرفته از mintapp

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *