خوردن غذاهای فلفلی در دوران بارداری/ تاثیر فلفل بر جنین/ غذاهای تند و افزایش تهوع بارداری

ممکن است بخواهید بدانید که مصرف غذاهای تند در دوران بارداری ، برای شما و جنینتان چه خطراتی دارد.
توصیه می شود که همه غذاها دارای مقدار مناسبی از ادویه جات باشند، وجود ادویه در مواد غذایی باعث افزایش مواد معدنی و ویتامین ها در بدن می شود، بسیاری از ادویه جات نگهبان سلامتی و بهزیستی خانواده هستند، یک دریچه قدرتمند مستقر در مری، وظیفه پایین نگه داشتن اسید معده را بر عهده دارد، مصرف غذاهای تند در دوران بارداری مقدار اسید معده را افزایش می دهد، زیرا معده شما نیاز به فعالیت بیشتری برای هضم غذاهای تند دارد.

چرا مصرف غذاهای تند در دوران بارداری عوارض بیشتری دارد؟

۱٫ تغییرات هورمونی دوران بارداری:

جدا از بسیاری عوارض دیگر، تغییرات هورمونی، ماهیچه های شکم را بیش از حد تحت تاثیر قرار می دهد، در دوران بارداری عضلات شکم از جمله عضلاتی که مواد غذایی را از لوله ی معده به شکم انتقال می دهند و همچنین ماهیچه هایی که به هضم غذا کمک می کنند، ضغیف می شوند.

۲٫ رفلکس اسید در دوران بارداری:

رفلکس اسید باعث می شود هنگام انتقال غذا از معده به لوله مواد غذایی احساس سوزش به وجود آید، هنگامی که شما باردار می شوید، هورمونی به نام پروژسترون عضلات و رگ های بدن شما را شل می کند، هورمون، دریچه مستقر در مری (لوله غذایی) را شل می کند به طوری که اسید بیشتری در معده شما به وجود آید، اسید تولید شده به داخل لوله غذایی می رود. مصرف غذاهای تند در دوران بارداری این رفلکس اسید را بدتر می کنند. علاوه بر این، با پیشرفت بارداری، جنین و شکم شما بزرگ تر شده و اسید معده را تحت فشار قرار داده و باعث سوزش معده می شود.

۳٫ سوزش معده در بارداری:

سوزش معده به طور معمول از ماه چهارم بارداری شروع می شود، سوزش معده احساس سوزشی است که از قسمت پایین سینه شروع شده و تا قسمت پایین گلو ادامه می یابد، چندین عامل وجود دارد می تواند باعث سوزش معده در دوران بارداری شود:

• پیاز و سیر پخته و یا خام، که بوی تندی دارند و زمانی که مصرف می شوند، بوی خوبی به جای نمی گذارند.
• غذاهای چرب و چربی می تواند به راحتی قسمت بالای لوله مواد غذایی را تحت فشار قرار دهد.
• مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین باعث سوزش معده در دوران بارداری می شود.
• داروهایی که باعث اسیدی شدن معده می شوند.
• مواد غذایی که باعث سکسکه می شوند، مواد غذایی را به سمت بالا تحت فشار قرار داده و باعث ناراحتی بیشتری می شوند.

۴٫ حالت تهوع و یا بیماری صبحگاهی در بارداری:

مصرف غذاهای تند در دوران بارداری می توانند تهوع صبحگاهی را تشدید کنند، بوی ادویه جات تند در غذا موجب بیماری تهوع صبحگاهی در دوران بارداری می شود.

جایگزین های ممکن برای مصرف غذاهای تند در دوران بارداری:

همه مواد غذایی تند نیستند، غذاهای ادویه دار کمی به دلیل مزه تند شناخته شده اند، گزینه عاقلانه این است که برای جلوگیری از احساس سوزش معده، ادویه جات را به مقدار متوسطی مصرف کنید.
• بهترین گزینه خوردن وعده های غذایی است که در خانه پخته می شوند، که در این غذاها شما می-توانید مقدار و کیفیت ادویه جات استفاده شده برای تهیه مواد غذایی را تنظیم کنید.
• مصرف غذاهای تند در دوران بارداری را تنها به یک ظرف کوچک در هر وعده غذایی محدود کنید، اگر ادویه جات در غذاهای هندی به باعث احساس سوزش معده در شما می شوند، می توانید غذاهای دیگری را امتحان کنید.
غذاهای تایلندی و مکزیکی پر از فلفل گرم، تکه های فلفل قرمز و پونه هستند، اما این غذاها خفیف تر از فلفل سبز و پودر فلفل قرمز مورد استفاده در غذاهای هندی می باشند.
• شما همچنین می توانید غذاهای ایتالیایی با طعم خفیف را که شما را بیش از حد سیر می کند، انتخاب کنید و غذاهای مغذی ایرانی را فراموش نکنید.

به عنوان نکته آخر به یاد داشته باشید که مصرف ادویه جات خوب است، اما از استفاده بیش از حد آن ها خودداری کنید، استفاده از ادویه جات در غذاها به مادر و جنین آسیبی نمی رساند. همچنین، اجتناب از یک وعده غذایی بزرگ به هضم سریع تر غذا کمک می کند. 

منبع خبر : mamanam

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *