خوردن خاک گلدان توسط کودک؛ نشانه کم خونی است؟!

تمایل به خوردن خاک گلدان توسط کودکان ممکن است نشانه کم خونی فقر آهن باشد. با مراجعه به پزشک متخصص کودکان و معاینه جسمی و آزمایش خون به راحتی قابل تشخیص است…

دختر ۳ ساله ام تمایل به خوردن خاک گلدان داره و گاهی میره و خاک گلدون را تو دهنش میزاره. علتش چیه؟ ممکنه نشانه کم خونی باشه؟؟؟

تمایل به خوردن خاک گلدان توسط کودکان ممکن است نشانه کم خونی فقر آهن باشد. با مراجعه به پزشک متخصص کودکان و معاینه جسمی و آزمایش خون به راحتی قابل تشخیص است.

خوردن خاک گلدان توسط کودک

علائم کم خونی فقر آهن در کودکان
علائم کم خونی و نشانه‌ای فقر آهن در کودکان عبارتند از:
مشکلات رفتاری
تکرر عفونت
از دست دادن اشتها
رخوت و بی حالی
تنگی نفس
افزایش تعریق
تمایل به خوردن مواد عجیب مانند خاک یا گل
عدم رشد مناسب بر اساس سن کودک

علل بروز کمبود آهن در کودکان
عوامل خطرزا در بروز کمبود آهن در کودکان عبارتند از:
زودرسی و وزن پایین در زمان تولد
تغذیه فقط با شیر مادر بیش از شش ماه (عدم مصرف مواد غذایی دیگر)
مصرف زیاد شیر گاو در کودکان کمتر از دو سال
عدم مصرف گوشت
گیاه‌خواری
رژیم غذایی بد و نامناسب در دومین سال زندگی
بیماری‌های دستگاه گوارش
مسمومیت با سرب

از آنجایی که نوزادان، کودکان و نوجوانان دستخوش رشد سریع هستند، نیاز به آهن در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. علل اصلی کمبود آهن در کودکان بر اساس گروه سنی عبارتند از:

نوزادان کمتر از شش ماه: نوزادان ذخیره آهن خود را از رحم دریافت می‌کنند؛ از این رو رژیم غذایی مادر در دوران بارداری بسیار مهم است. نوزادان زودرس و نوزادانی که در زمان تولد، وزن پایینی دارند، بیشتر در معرض خطر کمبود آهن قرار می‌گیرند که در این حالت نیاز به مکمل‌های آهن خواهند داشت. (فقط تحت نظارت پزشک)

کودکان شش ماه تا یک سال: ذخیره آهن کودک در شش ماهگی کاهش پیدا می‌کند. اگر رژیم غذایی کودک شامل مواد غذایی جامد غنی از آهن نباشد، این امر می‌تواند منجر به کمبود آهن شود. از شش ماهگی می‌توان دو بار در روز به نوزاد، سرلاک ساده و غنی از آهن داد. زمانی که کودک به سرلاک عادت کرد می‌توانید به او پوره گوشت ساده هم بدهید. عدم استفاده از مواد جامد در رژیم غذایی کودک در این سنین، یکی از دلایل کمبود آهن است.

کودکان یک تا پنج سال: در شیر مادر مقدار کمی آهن وجود دارد، اما تغذیه طولانی مدت با شیر مادر می‌تواند به کمبود آهن منجر شود. به ویژه اگر شیر مادر جایگزین مواد غذایی جامد در رژیم کودک شود. شیر‌هایی که حاوی آهن کمی هستند مانند شیر گاو، شیر بز و شیر سویا را نباید به کودکان زیر ۱۲ ماه داد. کودکانی که شیر را به غذا‌های جامد ترجیح می‌دهند در معرض کمبود آهن قرار می‌گیرند.

نوجوانان: دختران نوجوان به خاطر عواملی مانند دوره بلوغ، کاهش آهن در دوره قاعدگی و گرفتن رژیم‌های زودگذر، در معرض کمبود آهن قرار می‌گیرند.
به طور کلی: اختلالات دستگاه گوارش مانند بیماری سلیاک ممکن است منجر به کم خونی در کودکان شود. البته این موضوع نادر است.

هشدار: آهن می‌تواند سمی باشد
آهن در دوز‌های زیاد و بالا سمی است. از تشخیص سرخود و دادن مکمل‌های آهن به کودک خودداری کنید. زیرا مصرف بیش از حد آهن می‌تواند باعث مرگ شود!
در نوزادان و کودکان خردسال، ۲۰ میلی گرم آهن در روز مناسب است. اکثر مکمل‌های آهن حاوی حدود ۱۰۰ میلی گرم آهن در هر قرص هستند!
توجه داشته باشید که مکمل‌های آهن را از دسترس کودکان دور نگه دارید. اگر کودک‌تان مبتلا به بیش‌مصرفی آهن شد، سریع به پزشک مراجعه کنید.

توصیه‌هایی برای والدین نوزادان
برای پیشگیری از بروز کمبود آهن در نوزادان کمتر از ۱۲ ماه، توصیه‌های زیر را مد نظر داشته باشید:

در زمان بارداری از مواد غذایی غنی از آهن استفاده کنید. گوشت قرمز بهترین منبع آهن است.
برای بررسی کم خونی در دوران بارداری حتما آزمایش دهید. اگر پزشک برای شما مکمل‌های آهن تجویز کرده است، تنها بر اساس دستورالعمل مصرف کنید.
از غذا‌های مخصوص بچه که غنی از آهن هستند به نوزاد بدهید.
تا قبل از ۱۲ ماهگی به کودکان شیر گاو ندهید.
دادن غذا‌های جامد به کودک را به تاخیر نیندازید.

توصیه‌های تغذیه ای برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن در کودکان
برای پیشگیری از بروز کمبود آهن در کودکان خردسال توصیه‌های زیر را مد نظر داشته باشید:
سه تا چهار بار در هفته، به کودکان گوشت قرمز کم چرب دهید. از غذا‌هایی مانند حبوبات خشک، عدس، نخود، کنسرو لوبیا، مرغ، ماهی، تخم مرغ و مقدار کمی آجیل می‌توانید به جای گوشت استفاده کنید.
از ویتامین C برای جذب بهتر آهن در بدن استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزندتان غذا‌های غنی از ویتامین C مانند پرتقال، لیمو، نارنگی، انواع توت، کیوی، گوجه فرنگی، کلم، فلفل دلمه‌ای و کلم بروکلی را مصرف کند.
مراقب باشید کودکان در حین غذا خوردن، نوشیدنی مصرف نکنند.
به یاد داشته باشید که اسهال مزمن می‌تواند ذخیره آهن کودک را کاهش دهد، در حالی که انگل‌های روده‌ای مانند کرم‌ها می‌توانند منجر به بروز کمبود آهن شوند. برای تشخیص سریع و درمان به پزشک مراجعه کنید.

کودکان بد غذا به علت عدم وجود تنوع غذایی در معرض ابتلا به کم خونی قرار می‌گیرند. در این شرایط با پزشک مشورت کنید.

تشخیص کمبود آهن در کودکان
اگر فکر می‌کنید کودک‌تان ممکن است کمبود آهن داشته باشد، باید حتما به پزشک مراجعه کنید. هدف از تشخیص کمبود آهن در کودکان این است که دیگر بیماری‌هایی که علائم آن‌ها مشابه با کم‌خونی است مانند بیماری سلیاک، از دور خارج شوند.

روش‌های تشخیص کمبود آهن عبارتند از:
معاینه جسمی و فیزیکی
سابقه پزشکی
آزمایش خون

درمان کمبود آهن در کودکان
درمان کمبود آهن شامل موارد زیر است:
تغییر در رژیم غذایی، مانند افزایش مصرف غذا‌های غنی از آهن
مصرف مکمل‌های آهن (قرص یا شربت برای نوزادان و کودکان) – فقط تحت نظارت پزشک
درمان عفونت، گاهی عفونت می‌تواند باعث بروز کم‌خونی خفیف در کودکان شود. 

منبع خبر : setare،nininama

اشتراک‌گذاری
یک نظر
 1. برای پیشگیری از بروز کمبود آهن در کودکان خردسال توصیه های زیر را مد نظر داشته باشید:
  سه تا چهار بار در هفته، به کودکان گوشت قرمز کم چرب دهید. از غذا هایی مانند حبوبات خشک، عدس، نخود، کنسرو لوبیا، مرغ، ماهی، تخم مرغ و مقدار کمی آجیل می توانید به جای گوشت استفاده کنید.
  از ویتامین C برای جذب بهتر آهن در بدن استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزندتان غذا های غنی از ویتامین C مانند پرتقال، لیمو، نارنگی، انواع توت، کیوی، گوجه فرنگی، کلم، فلفل دلمه ای و کلم بروکلی را مصرف کند.
  مراقب باشید کودکان در حین غذا خوردن، نوشیدنی مصرف نکنند.
  به یاد داشته باشید که اسهال مزمن می تواند ذخیره آهن کودک را کاهش دهد، در حالی که انگل های روده ای مانند کرم ها می توانند منجر به بروز کمبود آهن شوند. برای تشخیص سریع و درمان به پزشک مراجعه کنید.

  کودکان بد غذا به علت عدم وجود تنوع غذایی در معرض ابتلا به کم خونی قرار می گیرند. در این شرایط با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *