حمام کردن بچه ۳ ساله بدون لباس توسط مادر اشکالی دارد؟!

دخترم ۳ ساله هست آیا اشکالی دارد با او لخت و بدون لباس حمام بروم؟؟

پاسخ:

کودکان در حدود ۳ سالگی به سن تشخیص می رسند. از ابتدای سه سالگی، به جای به حمام رفتن با فرزندتان، او را جداگانه به حمام ببرید و در حالی که لباس به تن دارید بشویید. از این سن به بعد توصیه می شود کودکان با والد همجنس خود به حمام بروند و حتماً عورت خود را بپوشانند.

آموزش شست وشوی خود در حمام و توالت را هم می توانید از بعد از چهار سالگی شروع کنید. در این سن فرزندتان با اعضای خصوصی بدنش آشناست و می تواند اهمیت اي شست وشوی شخصی بدنش را هم درک کند

رازهای خوب و بد

با فرزندتان در مورد راز خوب و راز بد صحبت کنید. بگویید که او می تواند رازهای خوب را از والدینش پنهان کند. مثلا این را که برایشان یک کاردستی درست کرده، به آنها نگوید تا در روز تولدشان آنها را غافلگیر کند. اما تاکید کنید که حتما باید رازهای بد را با آنها در میان بگذارد.

برایش توضیح دهید که رازهای بد، رازهایی هستند که نگه داشتن شان حال آدم راناخوش می کند و احساس بدی در ما ایجاد می کند. به فرزندتان بگویید که مهم نیست این راز بد میان او و چه کسی اتفاق افتاده باشد و هر چیزی را که احساس ناخوشایندی را در او ایجاد کرده، باید بدون ترس از واکنش والدینش با آنها در میان بگذارد و مطمئن باشد که در هر شرایطی از حمایت آنها بهره مند می شود.

تولد و رابطه والدین

فرزندتان از حدود پنج سالگی، نسبت به تولد خود و تفاوت رابطه والدین با روابط دیگر، از سوالاتی را مطرح خواهد کرد. در این شرایط به سوالات فرزندتان پاسخ های عجیب ندهید.

خودتان خوب می دانید که بچه ها را لک لک ها نیاورده اند و از طرف دیگر می دانید که نمی توانید واقعیت را با کودک پنج و حتی هفت ساله تان هم در میان بگذارید.

نمی توانید این نکته مهم را نادیده بگیرید که کودکتان ممکن است بیرون از خانه و در فضای همسالان، چیزهایی در این مورد شنیده باشد و در صورت دریافت پاسخ های بی ربط و اشتباه، ممکن است اعتمادش را نسبت به شما از دست بدهد. پس قبل از آن که هر جوابی را به او بدهید،

این سوال را مطرح کنید «تو چی فکر می کنی؟» بگذارید اول کودک تان اطلاعاتش را با شما در میان بگذارد و بعد در سطح همان اطلاعات او را تصحیح کنید. کوتاه، سربسته اما خالی از دروغ به فرزندتان پاسخ دهید و او را درگیر بحثی نکنید که ممکن است به افزایش کنجکاوی و درگیری بیشتر ذهنش منجر شود. یادتان نرود که اطلاعاتی که به فرزندتان می دهید، باید با سن وسطح آگاهی پیشین او همخوانی داشته باشد.

معرفی اعضای خصوصی بدن

 آموزش جنسی کودک از دو سالگی شروع می شود. از دو سالگی شما دیگر در مقابل فرزندتان لباس هایتان را عوض نخواهید کرد و به او با عمل تان یاد خواهید داد که نباید برهنه در خانه راه برود. از حدود سه سالگی به فرزندتان اعضای خصوصی بدنش را معرفی کنید و بگویید که هیچ کس جز والدین و پزشک، آن هم فقط در صورت ضرورت، اجازه نگاه کردن به این اعضای بدن با لمس کردن آنها را ندارد. به فرزندتان اعضای خصوصی بدنش را با نام علمی آنها معرفی کنید و از به کار بردن نام های مستعاری خودداری کنید که ممکن است به کار بردن شان در مطب پزشک یا موقعیت های دیگر، مایه تمسخر او شود.

منبع خبر : برگرفته از همشهری تندرستی

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *