حرکات اصلاحی کجی گردن نوزاد/ درمان کج شدن گردن نوزاد

کجی گردن نوزاد با حرکات اصلاحی قابل درمان است. بهترین روش برای درمان کج گرفتن گردن نوزاد این است که سر نوزاد را در هر دو جهت بچرخانید. بدین ترتیب کمک می‌کنید تا عضلات سفت، نرمتر و عضلات نرم، سفت‌تر شوند…

اگر نوزاد شما از هنگام تولد دچار کج گرفتن گردن باشد، بیماری او تورتیکولی مادرزادی نامیده می‌شود. کجی گردن مادرزادی ازبدو تولد وجود دارد و یا مدت کوتاهی پس ازتولد بوجود می آید. این مشکل در ۶ تا ۸ هفته اول زندگی نوزاد یعنی زمانی که نوزاد کنترل بیشتری برای کنترل سرخود دارد، تشخیص داده می شود. 

در این موارد، معمولا به دلیل نحوه قرار گیری جنین در رحم این مشکل بروز کرده است. در برخی موارد، نوزادان پس از زایمان، دچار کج گرفتن گردن می‌شوند. معمولا ضربه یا عفونت عامل بروزتورتیکولی در نوزاد پس از تولد است. آگاهی از نشانه های کج گرفتن گردن نوزاد، موجب می‌شود در سریع‌ترین زمان ممکن برای درمان نوزاد اقدام کنید.

حرکات اصلاحی کجی گردن نوزاد

علت اصلی بروز این بیماری انقباض غیر طبیعی عضلات گردن است که اغلب بطور مادرزادی رخ می دهد اگرچه ممکن است اکتسابی و پس از تولد نیز رخ دهد.

در مواردی که تورتیکولی بطور اکتسابی رخ می دهد عواملی مانند آسیب‌ ها و حوادث ناگهانی، ابتلا به برخی عفونت و سایر مشکلاتی سبب وارد شدن فشار به اعصاب سر و گردن می شوند در بروز آن دخیل هستند.

انقباض و یا کوتاهی بیش‌ از حد عضله‌ ای در ناحیه‌ی گردن موجب کج شدن سر به طرفین شده و سبب بروز مشکلاتی همچون کاهش دامنه حرکتی و محدودیت حرکات گردن می شود.

در برخی نوزادان مبتلا به این بیماری ممکن است مشکلات مفصل لگن نیز دیده شود و از این نظر نیز باید بررسی شوند.

کجی گردن در مواردی ممکن است به علت رشد غیر طبیعی استخوان‌ ها نیز رخ بدهد.

علائم تورتیکولی مادرزادی
اگر نوزاد شما باتورتیکولی متولد شده باشد، نشانه‌های آن ۶ تا ۸ هفته پس از تولد، قابل مشاهده است. در این سن بیشتر نوزادان شروع به کنترل سر و گردن خود می‌کنند. در این مرحله ممکن است متوجه علائم زیر شوید:

کج کردن سر یا چرخش سر به یک سمت
ترجیح نگاه نوزاد به یک سمت
طیف محدودی از حرکات در سر و گردن
عدم تقارن در شکل سر و صورت نوزاد (مسطح شدن یک سمت سر)
نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، ممکن است تغذیه از یک سمت را ترجیح دهند.
وجود مشکلات اسکلتی یا عضلانی (مانند دیسپلازی هیپ)
وجود توده‌ای کوچک و نرم در گردن نوزاد
نشانه‌ای که بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، پلاژیو اسیفالی یا ایجاد یک نقطه صاف در پشت یکی از گوش‌هاست.

علائم تورتیکولی در اثر ضربه یا بیماری
نشانه‌های کج گرفتن گردن نوزاد بر اثر ضربه یا بیماری به شرح زیر است:

چرخش سر به یک سمت
طیف محدودی از حرکات سر و گردن
حرکات تکراری چرخش سر. در این حالت، نوزاد احساس خواب آلودگی، کج خلقی یا استفراغ می‌کند.

علت کج گرفتن گردن نوزاد
کج گرفتن گردن نوزاد هنگامی اتفاق می‌افتد که عضلاتی که قفسه سینه و استخوان ترقوه را به جمجمه متصل می‌کنند (ماهیچه سنتونوکلیدوماستوئید) کوتاه می‌شوند. از آنجایی که عضله گردن نوزاد در یک طرف کوتاه می‌شود، نوزاد سر خود را به یک سمت می‌چرخاند. اغلب این عضلات به دلیل موقعیت‌های غیر طبیعی جنین در رحم، آسیب در هنگام تولد، اختلالات یا مشکلات استخوانی در قسمت گردن و در موارد نادر، بیماری‌های ارثی که می‌توانند به سیستم عصبی یا عضلات آسیب برسانند، کوتاه می‌شوند.

درمان کج گرفتن گردن نوزاد
بهترین روش برای درمان کج گرفتن گردن نوزاد این است که سر نوزاد را در هر دو جهت بچرخانید. بدین ترتیب کمک می‌کنید تا عضلات سفت، نرمتر و عضلات نرم، سفت‌تر شوند.

مادر در طول روز باید اسباب بازی های بچه را در سمتی بگذارد که بچه سرش را به طرفی که مشکل دارد بچرخاند. در حین جابجا کردن بچه وی را باید طوری این طرف و آنطرف برد که مجبور شود سرش را به طرفی که مشکل دارد بچرخاند. وقتی بچه را در تخت میگذاریم باید او را رو به دیوار بخوابانیم تا مجبور شود سرش را برای دیدن اطراف به طرفی که مشکل دارد بچرخاند و در موقع شیر دادن هم بچه را در جهتی قرار دهیم که مجبور شود سرش را به طرف دیگر بچرخاند.

درمان دیگری که در این بیماران مفید است نرمش های کششی گردن است. این نرمش ها با حرکت دادن سر انجام میشود به نحوی که چانه بچه و گوش بچه شانه او را لمس کند. نرمش ها را پزشک یا فیزیوتراپ به مادر آموزش داده و مادر روزی چند بار آنها را برای بچه انجام میدهد. این عارضه در ۹۰ درصد موارد با اقدامات و نرمش های ذکر شده خوب میشود.

معمولا این درمان ها تا سن یکسالگی ادامه میابد. اگر تا این سن بچه خوب نشد نیاز به درمان جراحی وجود دارد. در حین جراحی پزشک ارتوپد طول عضله کوتاه شده را با انجام برش هایی در آن بلند میکند. بعد از جراحی بچه باید تا مدتی بریس های گردنی مخصوصر را بپوشد و فیزیوتراپی را ادامه بدهد.

حرکات اصلاحی کجی گردن نوزاد

نوزاد خود را هنگامی که بیدار است برای مدتی روی شکم (tummy time) قرار دهید. این تمرین برای تقویت عضلات گردن و شانه بسیار مهم است و شروعی برای حرکت سینه خیز نوزاد محسوب می‌شود.
این تمرین هم چنین برای نوزادان مبتلا بهتورتیکولی و نوزادان دارای سر تخت نیز مفید است و به درمان آنها کمک می‌کند.

روش کار بدین گونه است:

نوزاد خود را بر روی شکم و سینه خود روی زمین قرار دهید.
محل قرار گرفتن نوزاد را به گونه‌ای تنظیم کنید تا سرش از شما فاصله داشته باشد.
سپس با نوزاد صحبت کنید یا آواز بخوانید و او را تشویق کنید که به شما نگاه کند.
این تمرین را برای مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه چندین بار در روز انجام دهید.
هنگامی که نوزاد سر خود را به مدت ۱۰-۱۵ ثانیه روی زمین قرار می‌دهد، خسته شده و نیاز به استراحت دارد.
تمرینات کششی برای درمان کج گرفتن گردن نوزاد بسیار مناسب است و اگر این تمرین بین ۲ تا ۶ ماهگی نوزاد انجام شود، به درمان آن کمک بسیاری می‌کند. اگر نوزاد با انجام تمرینات کششی بهبود نیافت، با پزشک یا فیزیوتراپ خود صحبت کنید.

علاوه بر زمان روی شکم قرار دادن نوزاد (tummy time)، در موقعیت های روزانه نیز می‌توانيد نوزاد را تشويق کنید که به سمت مبتلا بهتورتیکولی خود بچرخد. برای نمونه، اگر نوزاد شما به طور معمول سر خود را به سمت چپ برمی‌گرداند، وقتی پوشک او را عوض می‌کنید، در سمت راست او قرار بگیرید. همین کار را هنگامی که او در گهواره قرار دارد نیز می‌توانید انجام دهید. هنگام شیردهی نوزاد را تشویق کنید از سمتی که کمتر شیر می‌خورد، تغذیه کند. همه این حرکات، موجب تقویت عضلات گردن نوزاد می‌شود.

در اینجا به چند تمرین دیگر برای بهبود کج گرفتن گردن نوزاد اشاره می‌کنیم:

هنگامی که نوزاد شیر می‌خورد، بطری یا پستان خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که نوزاد تشویق شود تا به سمت مبتلا بهتورتیکولی بچرخد (از میل فرزندتان برای خوردن استفاده کنید تا او را تشویق کنید!)
هنگامی که نوزاد را در تخت می‌خوابانید، سر او را به سمت دیوار قرار دهید. از آنجا که نوزادان ترجیح می‌دهند که به اتاق، اشیا و افراد موجود در آن نگاه کنند، نوزاد شما فعالانه تلاش می‌کند که بچرخد و در این حین، عضلات گردنش دچار کشش می‌شوند. همواره به یاد داشته باشید نوزاد خود را به پشت بخوابانید تا خطر ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را کاهش دهید.
در طول بازی، توجه نوزاد را با استفاده از اسباب‌بازی‌ها و صداها جلب کنید تا او سرش را در هر دو جهت بچرخاند.

در صورتی که انجام این حرکات موجب درمان کج گرفتن گردن نوزاد نشد، یا نشانه‌های جدیدی از بیماری مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، اگر نوزاد در اثر ضربه یا عفونت دچارتورتیکولی شد، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. 

منبع خبر : setare،iranorthoped

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. ببخشید ممکنه وقتی از مقعد نزدیکی کنیم حامله شیم؟اگه ببرنمون دکتر معلومه که از پشت رابطه داشتیم ؟آیا باسنمون هم بزرگ میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *