“جوانه غلات” بهترین جایگزین “شربتهای اشتها آور” برای کودکان!

این روزها در بیشتر فروشگاه‌ها و مغازه‌های سطح شهر بسته‌های حاوی انواع جوانه‌ ها همچون جوانه ماش، گندم، شبدر، یونجه و حتی جوانه حبوباتی چون عدس و نخود هم دیده می‌شود.

این جوانه ها آماده مصرف با ماست، انواع سالاد کاهو، کلم یا سالاد شیرازی بوده یا به همراه ساندویچ و برگرها استفاده می شود. برخی خانواده ها این جوانه ها را به صورت خام می خورند و برخی هم به مدت کوتاهی در روغن تفت می دهند، اما آیا این درست است که می گویند جوانه از خود دانه غنی تر است؟ آیا جوانه ها از نظر ارزش تغذیه ای بر یکدیگر برتری دارد؟ مزیت اصلی هر جوانه در چیست؟ پودر جوانه در مقایسه با جوانه تازه مزیتی هم دارد؟ 

دانه جوانه زده غنی تر است
اما چرا می گوییم غلات یا حبوبات جوانه زده مفیدتر است؟ طی جوانه زدن، نشاسته، پروتئین و چربی های موجود در دانه به واحدهای کوچک تری تجزیه می شود و قابلیت هضم و جذب بهتری پیدا می کند.

در این فرآیند میزان ویتامین و املاح معدنی دانه همچون کلسیم، فسفر، منیزیم، ویتامین های گروه B و پروتئین آن دو تا سه برابر و حتی بیشتر افزایش می یابد، اما از کالری و کربوهیدرات آن دو برابر کاسته می شود.

البته لازم است بدانید کاهش کالری به معنای حذف کالری نیست.

اگر در صد گرم گندم ۴۰۰ کالری انرژی نهفته باشد در همین میزان جوانه آن ۲۰۰ کالری انرژی وجود دارد و مصرف یک فنجان جوانه می تواند تامین کننده بخش عمده ای از نیاز روزانه بدن ما باشد.

جوانه غلات یک غذا برای کودک نیست ولی میتوانید در اکثر غذاها و سوپها ازش استفاده کنید و ایست وزنی کودک را برطرف کنید!!

مادران بهتر است به جای شربت های اشتها آور حاوی سیپروهپتادین که کودک را خواب آلود و عصبی میکند، غذای کودک را مقوی کنند.

نحوه آماده سازی جوانه غلات:

براي درست كردن جوانه غلات، همانطور كه براي عيد سبزه سبز ميكنيد، مقداری از غلات یا حبوبات (گندم یا جو یا ماش یا عدس یا شبدر…) را پاك کنید. سپس خوب با آب بشویید و بگذارید تا خيس بخورد. يكي دو روز اجازه بدهید خيس بخورد و طي اين مدت چندين مرتبه آب غلات را عوض کنید تا بو نگيرد و خراب نشود. زمانیكه غلات نوک زد آن را از آب خارج کنید و داخل ظرفی بریزید و يک پارچه تميز نمدار رويآن بکشید و مرتبا پارچه را نمدار کنید تا غلات زير پارچه خشك نشود. سرعت رشد غلات کاملا به دماي محیطی كه غلات در آن قرار دارد بستگي دارد. غلات بین یک روز بیشتر یا کمتر ممکن است جوانه بزند. به جوانه زدن غلات اصطلاحا نقره زدن گفته میشود.

همين كه غلات ما یک جوانه کوچک بزند موقع استفاده كردنش رسیده. بعد از اين، ميتوانید غلات را داخل يخچال نگهداری کنید و براي غذاهاي ني ني استفاده كنين. جوانه غلات را معمولا تا ۱ هفته در یخچال قابل نگهداری است ولي خاصیت جوانه تازه تازه طبیعتا بیشتر است. حالا ميتوانید مقداری از اين جوانه را با غله ساقه و.. بدون جدا کردن بخش های جوانه بگذارید کمی خشك شود و سپس آردش کنید و بصورت پودر داخل غذاهاي کودک بريزید. ازجوانه غلات میتوان برای مغذی و مقوی کردن غذای کودک استفاده کرد و باعث وزن گیری نوزادان و کودکان عزیز شد. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *