جنین فریز شده بهتره یا تازه؟!

منجمد کردن جنین و دوباره گرم کردن آن به همراه مواد شیمیایی که در این رویه استفاده می‌شوند، می‌تواند در بروز تغییرات ژنتیکی که بعدا به سرطان منجر می‌شوند، نقش داشته باشند؛ بنابراین جنین تازه بهتر از جنین فریز شده است….

کیفیت جنین های فریز شده چگونه است؟

نتایج یک مطالعه که به تازگی در دانمارک انجام شده است، نشان می‌دهد کودکانی که از جنین‌های فریز شده ناشی از لقاح خارج رحمی (IVF) به دنیا می‌آیند، نسبت به کودکانی که از جنین‌های طبیعی به دنیا می‌آیند، بیش از دو برابر بیشتر احتمال دارد که در دوران کودکی به سرطان مبتلا شوند. بنابراین جنین تازه بهتر از جنین فریز شده است.

این مطالعه که بر روی بیش از یک میلیون کودک در دانمارک انجام شد، نشان داد، کودکانی که از جنین‌های فریز شده ناشی از لقاح خارج رحمی به دنیا می‌آیند نسبت به کودکانی که از مادران بارور متولد می‌شوند، ۱۵۴بیش از دو برابر بیشتر احتمال دارد که در دوران کودکی به سرطان مبتلا شوند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، تمامی کودکانی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند، در فاصله زمانی میان سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۱۲ متولد شده بودند؛ از این کودکان سه هزار و ۳۵۶ نوزاد از طریق انتقال جنین فریز شده به رحم مادر به دنیا آمده بودند.

این مطالعه در میان کودکانی که مادرانشان به صورت طبیعی باردار شده بودند، نشان داد که از هر ۱۰۰ هزار کودک ۱۷.۵ مورد آنها در دوران کودکی به سرطان مبتلا شدند؛ درحالیکه این شمار در کودکان ناشی از جنین های فریز شده لقاح خارج رحمی ۴۴.۴ مورد در هر ۱۰۰ هزار کودک متولد شده بود.

با این حال محققان تاکید کردند این مطالعه نشان داد که لقاح خارج رحمی به خودی خود موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان -مانند سرطان خون، مغز و تومورهای نخاع- نمی‌شود و این ارتباط تنها برای جنین‌های یخ‌زده وجود داشت.

محققان این واقعیت را مطرح می‌کنند که منجمد کردن جنین و دوباره گرم کردن آن به همراه مواد شیمیایی که در این رویه استفاده می‌شوند، می‌تواند در بروز تغییرات ژنتیکی که بعدا به سرطان منجر می‌شوند، نقش داشته باشند.
نتایج این مطالعه در مجله American Medical Association منتشر شده است.

منبع خبر : برگرفته از ایرنا

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *