جدیدترین درمان ناباروری مردان!/ تولید اسپرم از سلولهای بنیادی

محققان کشورمان افق جدیدی را فراروی درمان ناباروری مردان گشوده‌اند که به وسیله آن امکان تبدیل سلول‌های بنیادی پرتوان القایی حاصل از بیضه مردان آزواسپرمی را به سلول‌های زایا و نهایتاً اسپرم بالغ را در آینده فراهم خواهد کرد.

به دلیل تعداد کروموزوم‌های اسپرم و تفاوت آنها با سایر اعضای بدن انسان، ساخت اسپرم از سلول‌های بنیادین بسیار مشکل‌تر از ساخت سایر اعضای بدن است اما باید بگویم که ساخت اسپرم از سلول‌های بنیادین در نمونه‌های آزمایشگاهی و حیوانات با موفقیت انجام شده است.

یکی دیگر از مشکلات ناباروری مردان مربوط به این مسئله می‌شود که تکامل اسپرم در بدن آنها به صورت کامل انجام نمی‌شود به همین منظور تحقیقاتی در حال انجام است تا تکامل اسپرم را در محیط آزمایشگاهی انجام شود.

در روش کنونی می‌توان سلول‌ها را از بیضه مردان نابارور گرفته، تکثیر و تمایز آن‌ها را در محیط آزمایشگاه انجام داد.

در مرحله اول تنها تعداد محدودی سلول بنیادی در اختیار داریم که با روش تکثیر تعداد آن‌ها افزایش خواهد یافت؛ سلو‌ل‌های تکثیر یافته را می‌توان با روش‌های انجمادی مناسب به مدت زیادی در محیط آزمایشگاه ذخیره کرد.

 در این پژوهش، گامت‌های حاصل از تمایز سلول‌های جنینی و سلول‌های بنیادی پرتوان القایی موش به صورت موفقیت آمیزی باعث لقاح تخمک و تولد نوزادان سالم و زایا در موش گردیده است. نتایج این تحقیق که در اولین کنگره بین المللی تولیدمثل ارائه خواهد شد، پنجره جدیدی را در زمینه تحقیقات سلول‌های زایا و درمان ناباروری در آینده خواهد گشود.

گفتنی است، گروه‌های هدف که در این کنگره به آنها امتیاز بازآموزی تعلق خواهد گرفت متخصصین زنان، مامایی، اورولوژی، جنین شناسی، پزشکان عمومی، دامپزشکان، کلیه گرایش‌های علوم پایه پزشکی، زیست شناسی، علوم آزمایشگاهی و پاتولوژی و… می‌باشند.

اشتراک‌گذاری
11 نظر
 1. زمان كنگره كي هست؟

 2. سلام من الان ۱۰ساله درحسرت بچم و ازنعمت پدر شدم محروم ازبس فکریم تمام ارزوهام نقشه بر اب شد
  وای اگه این روش بتونم پدر بشم چی میشه واسم دعا کنید

 3. سلام.من سال ۷۹ میکرواینجکشن کردم ۱۲ تا جنین تشکیل شد ولی طی سه مرحله بچه دارنشدیم.دیگه ادامه ندادم.حالا میشه باروشی صددرصد نتیجه بگیریم

  1. سلام باید پروسه درمانی خود را زیر نظر مراکز فوق تخصصی ناباروری ادامه دهید .

 4. با سلام.آیا کسی جدیدا در بیمارستان مادروکودک عمل آی وی اف انجام داده؟هزینه کامل دقیقا چند میشه؟

  1. آی وی اف در مراکزی مثل رویان حدود ۹ میلیون هزینه دارد.

 5. با سلام . همسرم آزو اسپرمیه. توی مرکز رویان عمل میکروتسه براش انجام دادن اما بازهم اسپرم پیدانکردن.
  بنظرشمااین روش کی انجام میشه. کی میتونیم ماهم بچه دار بشیم

 6. ازواسپرم صفرنمونه برداری ازبیضه صفردرابن سینا

 7. سلام.دوستان ما هم ۱ ماهه فهمیدیم که همسرم آزواسپرمیه از نوع بیضوی.کسی هست که این روش سلول بنیادی رو انجام داده باشه؟میکروتسه چيه؟

 8. سید احسان میرشریفی پاسخ

  سلام
  آیا درمانی غیر از اسپرم اهدایی برای آزو اسپرم غیر انسدادی ناشی از شیمی درمانی وجود داره؟
  نمونه برداری هم کردم سلول های تولید کننده اسپرم از بین رفته
  ممنون

 9. سلام دوستان. من هم تو مرکز رویان میکرو تسه انجام دادم اما صفر بود خواهشا اگه کسی اطلاعات یا تجربه ای در مورد روش سلولهای بنیادی داره ارائه بده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *