توصیه های تغذیه ای با نزدیکتر شدن زمان زایمان طبیعی!

مادران در حین دردهای زایمانی مقادیر کمی از مواد سریع الهضم را بخورند تا کمتر احساس ناراحتی داشته باشند …

 هر فعالیتی نیاز به انرژی دارد. کار سخت زایمان و به دنیا آوردن نوزاد نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین خوردن و آشامیدن در هنگام زایمان نه تنها منع نمی‌شود که ضروری هم هست؛ اما باید سعی نمود از موادی استفاده کرد که به آسانی هضم شده و در حجم کم، انرژی بیشتری داشته باشد.

لازم به یادآوری است، در مراحل اولیه شروع دردها غذا بخورید تا انرژی مورد نیاز برای زایمان را فراهم کنید . وقتی به مراحل دردهای شدیدتر و طولانی‌تر می‌‌رسید، معده شما ممکن است پذیرای دریافت مواد غذایی نباشد. مواد غذایی کربوهیدراتی (مانند ماکارونی و مواد قندی) سرشار از انرژی بوده و طی ساعت‌‌هایی که دردهای زایمان طول می‌‌کشد، انرژی مورد نیاز را فراهم می‌‌کنند.
اجتناب از پرخوری
مواد غذایی باید با مقادیر کمتر و در فواصل زمانی کوتاه استفاده و از پرخوری در یک وعده اجتناب شود. بهتر است از غذاهای سهل‌الهضم استفاده نمود؛ مثل ژله، سوپ‌‌های سبک یا چند عدد نان شیرینی ساده . مواد قندی بهترین تأمین کننده انرژی بوده و به آسانی هضم می‌‌شوند. میوه‌‌ها و آب میوه‌‌ها سریعاً انرژی تولید می‌‌کنند. خرما، عسل، غلات و شیرینی‌‌های بدون کرم و چربی نیز بهترین انتخاب هستند.
لازم به یادآوری است، در مراحل اولیه شروع دردها غذا بخورید تا انرژی مورد نیاز برای زایمان را فراهم کنید . وقتی به مراحل دردهای شدیدتر و طولانی‌تر می‌‌رسید، معده شما ممکن است پذیرای دریافت مواد غذایی نباشد
حالت تهوع
بعضی از مادران در حین دردهای زایمان احساس تهوع داشته و تمایلی به خوردن و آشامیدن ندارند. در این موارد باید از خوردنی‌‌ها و نوشیدنی‌‌هایی که در زمان تهوع و استفراغ‌‌های اوایل حاملگی برایشان مطلوب و قابل تحمل بوده، استفاده کنند ولی از غذاهای نفّاخ، چرب، سرخ کرده و نوشابه‌‌های گازدار باید پرهیز نمایند.

نوشیدن معایعات
سعی کنید که آب لازم را به بدن خود برسانید چون اگر بدنتان دچار کم آبی شود فیزیولوژی آن به هم خورده، انرژی شما تخلیه و سیر زایمان آهسته‌تر می‌‌شود و عضلاتی که آب و غذای کافی دریافت نکرده باشند کار خود را خوب انجام نمی‌دهند. در مراحل اولیه دردهای زایمانی با نوشیدن حداقل یک لیوان (۲۴۰ میلی‌لیتر) آب در ساعت مایعات را در بدن خود ذخیره کنید. در فواصل بین دردها نیز جرعه جرعه بنوشید (حداقل دو بطری آب)، به علاوه مایعاتی که دوست دارید را با خود به بیمارستان برده و در جایی در دسترس خود نگه دارید.

مایعات مصرفی باید کربوهیدرات‌‌ها، الکترولیت‌‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای حفظ تعادل بیوشیمیایی مادر را داشته باشند.

شامل:
یک سوم فنجان آب لیموترش تازه
یک سوم فنجان عسل
نصف تا یک چهارم قاشق چایخوری نمک
یک تا دو قرص کلسیم خرد شده


مصرف مایعات زیاد تکرر در دفع ادرار ایجاد می‌‌کند که به علت راه رفتن و فشاری که عضلات شکم برای دفع ادرار ایجاد می‌‌کنند، خود محرکی برای پیشرفت سیر زایمان محسوب می‌‌شود.
در شرایطی که شما خیلی حالت تهوع داشته باشید و یا پزشکتان احساس کند که دچار کمبود آب بدن شده‌اید، ممکن است مایعات وریدی را برایتان تجویز کند. البته این کار سیر زایمان را آهسته می‌‌کند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *