توانایی کودک سه ساله/ کودک در ۳ سالگی چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

توانایی های کودک سه ساله 

– کودک ۳ ساله شما تا به حال به هنگام بالا رفتن از پله هر دو پایش را روی یکایک پله ها می گذاشت، ولی از این پس با هر با یک پله را بالا می رود. هم چنین قادر است پاهایش را جفت کند و به جلو بیرد.

در سه سالگی، کودک نسبت به چند ماه قبل تحرک و بی پروایی بیشتری دارد. هنگام دویدن و راه رفتن کنترل بیشتری بر مسیر حرکتش دارد. و ممکن است بتواند روی انگشت یک پا راه برود و یا لی لی کند. او می تواند در هر گام به کمک یک پا از راه پله بالا برود و حتی ممکن است چنان به خود مطمئن باشد که بتواند بدون گرفتن جایی از راه پله استفاده کند. اغلب اوقات او می تواند توپ را از پایین به بالا پرتاب کند و یک توپ بزرگ را در بین دست های کشیده اش نگه دارد. کودک می تواند توپ را به سمت جلو شوت کند.

– او در سه سالگی تعادل پیدا کرده است و مثل بزرگسالان راه می رود و به هنگام پایین آمدن از پله ها نرده ها را می گیرد، ولی هنوز موقع پایین آمدن روی هر پله هر دو پا را می گذارد.

– در این سن کودک زیاد می گرید، زیرا هنوز به حرکات خود کاملا مسلط نشده است و بسیار اتفاق می افتد که به در و دیوار یا زمین می خورد.

– بی کمک، کفش هایش را می پوشد، ولی اغلب آنها را چپ و راست به پا می کند.

 در سه سالگی کودک باید این توانایی را داشته باشد که غذایش را با قاشق بخورد بدون اینکه غذا بریزد و نیز باید بتواند دست هایش را خودش بشوید و خشک کند و لباس هایش را به تنهایی و تنها با کمی کمک از جانب شما بپوشد.

کودک می تواند مداد شمعی را به شکل صحیح تر و محکم در دستانش نگه دارد و آنچه که ترسیم می کند نسبت به قبل قابل تشخیص تر است. او می تواند از تیزی اسباب بازی‌هایش برای بریدن اشیا استفاده کند.

هر چیزی که این فرصت را در اختیار کودک بگذارد تا مهارت هایش را تقویت وتمرین کند بسیار با ارزش است. وقتی کاغذ و مدادشمعی و مداد دراختیار کودک قرار می دهید موجب تقویت چالاکی کودک می شوید که این چالاکی هنگامی که او می خواهد مهارت نوشتن را بیاموزد به او کمک می کند.

– دلیل دیگری که او مهارت کامل را در حرکاتش پیدا کرده، این است که می تواند آب در لیوانی بریزد بی آن که سر برود.

– همچنین کودک در ۳ سالگی می تواند روی کاغذ علامت به علاوه (+) را  بکشد .

– و از مسواک کردن دندان هایش احساس غرور می کند !

کودک در این سن، مهارت سخن گفتن و تفکر در کودک به سرعت پیشرفت می کند. او می تواند تعدادی از رنگ ها را بر هم منطبق کند و نیز نام برخی از آنها را بداند. او داستان را دوست دارد و اکنون همان زمانیست که ممکن است مجبور شوید یک داستان را بارها برای کودک بخوانید. دایره لغات او هر روز وسیع تر می شود، با اینکه ممکن است از خیلی از این لغات جدیدی که یاد گرفته استفاده نکند.

گفتگو با کودک بسیار مهم است زیرا به او کمک می کند چیز هایی مثل ساختارجمله، ضمیر و زمان ها را یادبگیرد.

واجب است کودک فرصت بازی با سایر بچه ها را داشته باشد تا بتواند مهارت های اجتماعی را در خود تقویت کند. این مهارت ها او را توانمند می کند تا برای قرار گرفتن در محیط مدزسه آماده شود. سه سالگی بهترین زمان برای ایجاد بستری مناسب جهت کسب مهارت های اجتماعی، شناختی و فیزیکی است که او هنگام شروع مدرسه به آنها نیاز دارد.

اشتراک‌گذاری
5 نظر
  1. ✅در مرحله سه سالگی کودک وارد مرحله Addiction یا اعتیاد می شویم. یعنی کودک به مادر یا Primary Care Taker معتاد می شود و حالت آدم معتاد را دارد یعنی حاضر است همه چیز را زیرپا بگذارد تا او را به دست بیاورد ولی آن زمانی که محتاج است. یعنی یک کودک سه ساله می تواند سه ساعت با دوستانش بازی کند و اصلا فراموش کند مادر دارد اما لحظه ای که احتیاج به مادر داشت همان زمان باید او را دور و بر خود داشته باشد واگرنه کاملا می تواند اذیت بشود. و این درست مثل حالت یک فرد معتاد هست که اگر نیازی به ماده مخدر داشته باشد و نباشد گرفتار می شود.

  2. سلام نی نی نما:
    از ویژگیهای نابغه های سه ساله هم گزارش تهیه کنید … ممنون

  3. خیلی از والدین بچه هاشون رو به مراکز تست هوش کودکان و مشاوره می برند اما به نظرم این برچسب زدن چیزی رو مشخص نمیکنه . شرایط محیطی آدما متفاوته. بچه ای که تو عمرش گربه ندیده یا زیاد آشنایی نداره . از گربه ازش بپرسند و اطلاعات و محفوظات رو به حساب هوش بذارند که درست نیست. اول باید آموزش داده بشه در آخر تعیین ضریب هوشی کنند.آخه تازه مناطق مغز انسان ها وقتی زیاده مگه میشه با یک سنجش فهمید کدوم منطقه آبادتره؟ کدوم خرابه، کدوم قابل تعمیر؟?

  4. برای نقاشی کردن تنها نیاز به بوم و رنگ نیست بلکه مهم تر از آن ها نقاش باید استعداد فراوانی داشته باشد. اگر فردی استعداد نداشته باشد ده ها سال نقاشی کند بازهم پیشرفت نمی کند اما یک کودک سه ساله اگر استعداد داشته باشد می تواند به بزرگترین نقاش دنیا تبدیل شود.

  5. ولی همین ابزار ساده در اختیارش نباشه. چیزی به بار نخواهد نشست. هر دو لارم و ملزومند. هم ابزار و هم استعداد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *