تنبلی تخمدان و افزایش حملات میگرنی!/ میگرن و چاقی

آیا ارتباطی بین سردردهای میگرنی و سندروم تخمدان پلی کیستیک وجود دارد؟ در بسیاری از خانمها اختلال هورمونی نقش مهمی در بروز سردردهای میگرنی دارد و اختلال در سیستم هورمونی بدن خانمها عاملی برای بروز این نوع سردردها به شمار می آید. ابتدا به معرفی مختصری در رابطه با سردردهای میگرنی می پردازیم.

سردردهای میگرنی چه نوع سردردهایی هستند؟

بیماری میگرن ششمین بیماری ناتوان کننده در دنیا به شمار می آید. بیماری میگرن یک اختلال ژنتیکی عصبی است. در حقیقت میگرن یک سردرد تپش‌دار است که می‌تواند در یکسو یا هر دو سوی سر ایجاد شود. علائم این بیماری در افراد مختلف متفاوت است.

علائم سردردهای میگرنی

علائم سردردهای میگرنی عبارتند از: حساسیت به نور و صدا، تهوع، استفراغ، درد گردن، سرگیجه، ضعف، اختلالات بینایی، درد صورت و لکنت زبان. این علائم می توانند از چند ساعت تا چند روز ادامه داشته باشند.

تئوری های مختلفی وجود دارد که علت سردردهای میگرنی را تفسیر می کند ولی هنوز علت این بیماری صد در صد شناخته نشده است. تصور می شود در بیماری میگرن یک سوء عملکرد در قسمتهای مختلف مغز باعث ایجاد امواج الکترومغناطیسی می شود که این امواج کل قسمتهای مغز را در بر می گیرد و باعث ترشح مواد شیمیایی شده و این مواد جریان خون را در رگهای مغز تغییر داده و منجر به بروز علائم این بیماری می شوند.

آیا ارتباطی بین میگرن و چاقی وجود دارد؟

ارتباط بین میگرن و چاقی

یکی از عوامل خطر برای بروز سردرهای میگرنی مزمن مشکل اضافه وزن و چاقی است (منظور از سردردهای میگرنی مزمن سردردی است که بیش از ۱۵ روز در ماه فرد را درگیر کند). اما تغییرات و کاهش وزن تاثیری در بهبود علائم این نوع سردرد ندارد. ولی دیده شده است که تغییرات در برنامه غذایی و جایگزین کردن عادتهای غذایی خوب، شدت و دفعات بروز حملات میگرنی را کاهش می دهد.

عوامل غذایی تشدید کننده حملات میگرنی کدامند؟

مبتلایان به سردردهای میگرنی باید همواره این موضوع را مد نظر داشته باشند که برخی عوامل غذایی در بروز حملات میگرنی موثر هستند، در زیر لیستی از عوامل غذایی که در بروز این بیماری موثر هستند آورده شده است. ممکن است هر بیمار علاوه بر لیست زیر مواد غذایی دیگری را هم استفاده کرده باشد و نسبت به آن حساس بوده و حملات میگرنی او پس از مصرف آن ماده آغاز شده باشد. بنابراین افراد مبتلا به سردردهای میگرنی باید عوامل تشدید کننده این بیماری را شناسایی کنند و آنها را از برنامه زندگی خود حذف نمایند.

• نوشیدنی های الکلی
• پنیرهای کهنه
• مرکبات
• پیاز
• شیرین کننده های مصنوعی
• پودرهای پروتئینی
• آجیل
• مواد افزودنی مانند مونو سدیم گلوتامات
• غذاهای کنسروی
• سوسیس و کالباس
• شکلات
• مواد غذایی حاوی کافئین

ارتباط بین سندروم تخمدان پلی کیستیک و سردردهای میگرنی

به جز عوامل غذایی، عوامل هورمونی نیز در تشدید سردردهای میگرنی موثرند. بنابراین مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک در معرض ابتلا به سردردهای میگرنی نیز هستند. به نظر می رسد ترشح بیش از حد هورمون تستوسترون در مبتلایان به این سندروم در بروز سردردهای میگرنی موثر باشد البته اثبات این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز دارد. اگر همزمان با سندروم تخمدان پلی کیستیک از میگرن نیز رنج می برید به نکات زیر توجه کنید.

• اگر ۱ الی ۲ بار در ماه دچار سردردهای میگرنی می شوید لیستی از مواد غذایی که از ۴۸ ساعت قبل از شروع سردردتان مصرف کرده اید را یاداشت نمایید، با این کار به تدریج متوجه می شوید که به کدام ماده غذایی حساس هستید و کدام ماده غذایی در تشدید سردردتان موثر است. ولی اگر سردردهای میگرنی شما مزمن است و بیش از ۱۵ روز در ماه دچار سردرد می شوید باید هر روز به مواد غذایی که می خورید توجه داشته باشید تا بتوانید عوامل تشدید کننده میگرنتان را شناسایی کنید و آنها را از برنامه غذایی خود حذف نمایید.

• همواره به این نکته توجه داشته باشید که از داروهای مسکن بیش از از دو بار در هفته استفاده نکنید زیرا مصرف زیاد داروهای مسکن و کاهنده دردهای میگرنی نه تنها در بهبودی سردردهای میگرنی موثر نیست بلکه باعث مزمن شدن این نوع سردردها می شود.

• افراد مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک برای کاهش تعداد دفعات و شدت سردردهای میگرنی خود باید سطح هورمون های جنسی خود را متعادل نگه دارند و از داروهایی که به متعادل نگه داشتن هورمونها کمک می کند استفاده کنند تا کمتر دچار حملات میگرنی شوند. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *