تغییرات واژن بعد از زایمان طبیعی/ ۳ نکته مهم!

تغییراتی مثل باز شدن و به اصطلاح عامیانه گشادی واژن، خشکی واژن و احساس سوزش و درد بخیه پس از زایمان امری طبیعی است…

تغییرات واژن بعد از زایمان طبیعی

چه تغییراتی در واژن پس از زایمان طبیعی هستند؟
هنگام تولد، جنین از دهانه واژن عبور می کند و از واژن خارج می شود که به آن کانال زایمان می گویند. همزمان با ورود جنین به کانال زایمان، واژن کشیده می شود تا جنین بتواند از آن عبور کند.

گاهی اوقات پوست بین واژن و مقعد (پرینه) پاره شده یا توسط پزشک یا ماما بریده می شود تا جنین بتواند خارج شود. که به این کار« اپی زیاتومی» می گویند.

اگر مادر پس از زایمان احساس کند، واژن او بازتر و خشک تر از قبل شده و یا هنگام برقراری رابطه جنسی در قسمت پرینه دردی احساس کند، امری عادی است. در اینجا به چند تغییر که ممکن است شما آنها را تجربه کنید و چند نکته که به شما کمک می کند، اشاره می کنیم.

نکته اول: باز شدن واژن در زایمان طبیعی

ممکن است واژن شما نسبت به قبل از زایمان گشادتر شده باشد. دکتر سوزی النيل مشاور زنان در دانشکده  پزشکی لندن می گوید: ممکن است مادر در واژن خود شلی، نرمی، گشادی، کوفتگی و تورم احساس کند که کاملا طبیعی است، احساس گشادی و تورم باید چند روز پس از زایمان کمتر شود.

ممکن است واژن شما به طور کامل به شکل قبل از زایمان خود بر نگردد، ولی این مسئله مشکلی ایجاد نمی کند. اگر میزان ترشح هورمون استروژن مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند نسبت به بقیه مادران کمتر است بنابراین خشکی واژن را بیشتر احساس می کنند.

این مسئله باعث نگرانی شما شده می توانید با مشاور یا پزشک زنان و زایمان خود مشورت کنید. همچنین دکتر سوزی النيل می گوید: ما همیشه تمرینات ورزشی مخصوص کف لگن (تمرینات کگل) را توصیه می کنیم. این تمرینات به تقویت ماهیچه های واژن و کف لگن کمک می کند.

این تمرینات از بی اختیاری ادرار (چکه کردن ادرار) جلوگیری کرده و به سفت تر شدن ماهیچه های واژن کمک می کند. بی اختیاری ادرار پس از زایمان امری معمول و شایع است، اما تمرینات ورزشی کف لگن این مشکل را کمتر کرده و به شما کمک می کند از رابطه جنسی لذت بیشتری ببرید.

این تمرینات را می توان هرجا و هر زمان در حالت نشسته یا ایستاده انجام داد:
– مقعد خود را جمع کرده و همزمان به سمت داخل بکشید، و همچنین واژن خود را بسته و به سمت بالا بکشید.

– این کار را با سرعت انجام دهید. عضلات را سفت کرده و بلافاصله شل کنید.

– سپس این کار را به آرامی انجام دهید، تا جایی که می توانید عضلات را منقبض نگه دارید، ولی مدت زمان انقباض عضلات بیشتر از ده ثانیه نشود.

– هر روز این تمرین را چهار تا شش نوبت در روز و هر نوبت ده بار تکرار کنید. تصور کنید می خواهید جلوی دفع یا ادرار کردن خود را بگیرید یا یک تامپون را در واژن خود نگه دارید. می توانید این تمرین را هنگام شستشو، زمانی که در صف سوپر مارکت منتظر هستید یا هنگام تماشای تلویزیون انجام دهید.

نگته دوم: خشکی واژن پس از زایمان

احساس خشکی واژن پس از زایمان نسبت به قبل از زایمان امری کاملا طبیعی است. این مسئله با کاهش ترشح هورمون استروژن نسبت به قبل از زایمان ارتباط مستقیم دارد. میزان ترشح هورمون استروژن مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند نسبت به بقیه مادران کمتر است، بنابراین خشکی واژن را بیشتر احساس می کنند. دکتر سوزی النيل معتقد است، زمانی که شیردهی را قطع کنید و عادت ماهیانه روال قبل خود را پیدا کند، میزان استروژن خون به سطح قبل از بارداری بر می گردد و خشکی واژن بهبود می یابد.

اگر شما دوباره اقدام به برقراری رابطه جنسی کردید و خشکی واژن باعث بروز مشکل شد می توانید از مواد مخصوص روان کننده ( لوبریکانت) استفاده کنید. شما می توانید روان کننده ها را از سوپر مارکت ها، داروخانه ها یا به صورت اینترنتی خریداری کنید. اگر از لاتکس یا کاندوم های پلی ایزوپرن (کاندوم صناعی) استفاده می کنید، مطمئن شوید روان کننده ای که استفاده می کنید از پایه آبی ساخته شده باشد، زیرا اگر از نوع روغنی مانند نرم کننده یا لوسیون باشد باعث پارگی کاندوم می شود.

اگر این مسئله در رابطه جنسی شما و همسرتان مشکلی ایجاد کرده، سعی کنید درباره این موضوع با همسر خود صحبت کنید، با این کار بجای اینکه فقط شما نگران این موضوع باشید هر دو با هم برای رفع این مشکل اقدام می کنید. اگر خشکی واژن ادامه داشت و شرایط برای شما آزار دهنده شد با مشاور سلامت یا متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید.

نکته سوم: درد و بخیه در پرینه

احساس درد و سوزش در واژن بلافاصله پس از زایمان امری طبیعی است. معمولا هفته ششم تا دوازدهم پس از زایمان، درد و سوزش بهتر می شود. در هر شکل برای بهتر شدن درد و سوزش تمرینات ورزشی کف لگن توصیه می شود.

اگر پوست قسمت پرینه هنگام زایمان پاره یا بریده شده و قسمت آسیب دیده برای بهبودی نیاز به بخیه داشته یا اپی زیاتومی انجام گرفته، در این قسمت احساس درد یا سوزش می کنید. مسکن به کاهش درد کمک می کند در صورت تغذیه نوزاد با شیر مادر قبل از مصرف هر مسکن بدون نسخه با ماما، متخصص زنان یا پزشک داروساز مشورت کنید. تمیز نگه داشتن قسمت پرینه اهمیت بسیار زیادی دارد، بنابراین همیشه قبل و بعد از عوض کردن پد بهداشتی، دستان خود را بشوئید و هر وقت لازم بود حتی با فاصله زمانی کم، پد بهداشتی خود را عوض کنید.

برای تمیز نگه داشتن این قسمت هر روز حمام رفته یا دوش بگیرید. اگر نگران روند بهبودی بخیه ها هستید با مشاور خود یا پزشک زنان و زایمان صحبت کنید، بویژه زمانی که که احساس درد و ناراحتی زیادی می کنید یا متوجه بوی خاصی شده اید. بسته به وسعت زخم، زمانی که پارگی یا بریدگی به طور کامل بهبود یابد این امکان وجود دارد که جای زخم باقی بماند.

اشتراک‌گذاری
4 نظر
 1. از مزایای تمرینات کگل همینه بعد از زایمان واژن به حالت طبیعی بر میگرده

 2. اگه زایمان طبیعی مکرر باشه دیواره واژن به همون اندازه ضعیف میشه و حالتش رو نمیتونه حفظ کنه

 3. یه نسخه برای رفع خشکی واژن، بعد از زایمان
  :
  ?یک قاشق خاکشیر در یک لیوان آب جوش و کمی عسل صبح ناشتا میل کنید.

  ?یک مشت گل ختمی در آب جوش بریزید و پس از ولرم شدن در آن یک ربع هر روز بنشینید

 4. برای ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی چه کنیم؟
  بهترین راه برای بازگرداندن واژن به وضعیت اولیه انجام تمرینات کف لگن موسوم به کگل در دوران بارداری برای افزایش تونوس عضلانی است. تمرینات کگل مانع از پارگی هنگام زایمان شده و با انجام آنها مطمئناً بعد از زایمان تونوس عضلانی با سهولت بیشتر باز می گردد. برای حصول نتایج بهتر، تمرینات کگل را سه بار در روز و هر بار به مدت پنج دقیقه در دوران بارداری و بعد از زایمان انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *