تشکیل نشدن قلب جنین در هفته هفتم بارداری/ آیا مادر متوجه تشکیل قلب جنین می شود؟

سلام من هفته هفتم بارداری ام رفتم سونو گفتن قلب جنین تشکیل نشده و الان یه روزه هم لک بینی دارم دکترم شیاف پروژسترون تجویز کرده به مدت یه هفته استفاده کنم و بعد یه هفته دوباره برم سونو. آیا امکان داره قلب جنین تشکیل بشه؟ آیا خودم میتونم با علایمی متوجه تشکیل شدن قلب جنین بشم؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

سلام نگران نباشید شما یک هفته دیگر وقت دارید و فقط از راه سونوگرافی می توانید متوجه تشکیل شدن قلب جنین و ضربان آن شوید.

قلب در اولین مراحل رشد جنین تشکیل می‌شود. قلب از اولین اعضای بدن جنین است که رشد می‌کند. قلب جنین از اولین روزهای تشکیل خود ضربان دارد و از اولین هفته حاملگی خون را به بدن جنین در حال رشد پمپاژ می‌کند. سرعت رشد اولیه جنین به سیستم تغذیه‌ای وابسته است که عملکردی فراتر از انتقال ساده مواد مغذی از یک سلول به سلول دیگر را دارد. از این رو رشد اولیه قلب و عروق خونی، مرحله اصلی و مهمی در رشد جنین محسوب می‌شود.

قلب جنین ابتدا به شکل یک لوله ساده است که طی چند هفته رشد کرده و به یک عضو چهار حفره‌ای و دارای مسیرهای خروجی و مجرای بازگشت سیاهرگی تبدیل می‌شود. قلب از سلول‌های اختصاصی واقع در حداقل دو قسمت از بدن جنین رشد می‌کند. این سلول‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا قلب لوله‌ای شکل اولیه را تشکیل دهند. با گذشت زمان برخی از قسمت‌های آن رشد کرده و تحت فرآیندی بنام حلقه‌زنی قلب قرار می‌گیرند تا ساختار نهایی قلب را تشکیل دهند. رشد قلب در هر مرحله از این فرآیند می‌تواند تحت تأثیر عواملی قرار گیرد که بر چگونگی سیگنال‌دهی سلول‌ها به یکدیگر، چگونگی جا به جا شدن سلول‌ها در طول فرآیند رشد و همچنین رشد و تقسیم شدن آنها اثر می‌گذارد.

در چه مرحله‌ای از بارداری برای اولین بار صدای قلب جنین را می‌شنویم؟

معمولاً پس از ۶ هفته قلب جنین ۸۰ بار در دقیقه می‌زند و دارای چهار حفره عمیق است که هر حفره دارای مسیر ورودی و خروجی مختص خود برای داخل و خارج شدن خون است. پس از دو هفته تعداد ضربان قلب جنین به ۱۵۰ بار در دقیقه می‌رسد که حدود دو برابر ضربان قلب شما است.

با ادامه روند رشد به احتمال زیاد شما می‌توانید بعد از ماه نهم یا دهم حاملگی صدای ضربان قلب فرزندتان را بشنوید. در این زمان ضربان قلب جنین در حدود ۱۷۰ بار در دقیقه است که با گذشت زمان کاهش می‌یابد. زمانی که در این مرحله از بارداری هستید، پزشک یا ماما با قرار دادن یک گوشی سونوگرافی به نام داپلر روی شکم شما شدت صدای ضربان قلب جنین را تقویت و قابل شنیدن می‌کند.

چه عواملی رشد قلب جنین را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

عوامل زیر می‌تواند روند رشد قلب را با مشکل مواجه سازد:

ناهنجاری‌های کروموزومى: برخی از این ناهنجاری‌ها مانند تریزومی ۲۱ (یک ناهنجاری کروموزومى که به بروز سندرم داون منجر می‌شود) در ۵۰ درصد از نوزادان باعث ابتلاء آنها به ناهنجاری‌های قلبی می‌شود.
انواع ناهنجاری‌های ژنتیکی: در طول جریان رشد جنین این احتمال وجود دارد که تنها یک ژن معیوب باعث بروز عوارض مادرزادی قلبی شود.
بیماری‌های مادرزادی مانند دیابت: کنترل نامناسب قند خون مادر مبتلا به دیابت، خطر ابتلای نوزاد به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.
عفونت در بارداری مانند عفونت روبلا (سرخجه آلمانی): خوشبختانه در حال حاضر خطر ابتلا به سرخجه آلمانی تا حد زیادی کاهش یافته و نادر است. با وجود این متخصصین زنان و زایمان مادر را معاینه می‌کنند تا از خطر ابتلای مادر به عفونت در دوران اولیه بارداری جلوگیری کنند.
مصرف دارو یا مواد گوناگون توسط مادر: مصرف دیلانتین (برای درمان صرع)، کوکائین، الکل و اکوتان (برای رفع آکنه) توسط مادر می‌تواند روند تشکیل قلب را در دوران جنینی تحت تأثیر قرار دهد.
قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی در محیط: رنگ‌ها، حلال‌ها، مواد پاک کننده روغن، آفت‌کش‌ها، آلاینده‌های هوا نظیر تری کلرواتیلن و تابش اشعه‌های مضر از جمله عواملی هستند که زنان حامله نباید هرگز در معرض آنها قرار گیرند.

مشکلات شایع و خطرناک قلب در دوران رشد جنین

خوشبختانه میزان ابتلاء نوزادان به عوارض قلبی نسبتاً نادر است. به طوری که از هر ۱۰۰۰ نوزاد تقریباً هشت نفر از با ناهنجاری‌های قلبی متولد می‌شوند. ناهنجاری‌ها یا نواقص قلبی به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند: رشد ناقص قلب، رشد معیوب قلب، قرارگیری قلب در محل نامناسب و عملکرد نادرست عروق قلب یا وضعیت نامناسب ساختارهای قلب در دوران رشد جنین.

چگونه می‌توان از بروز نقائص قلبی پیش از تولد جلوگیری کرد؟

ابتلاء جنین به برخی از عوارض قلبی غیر قابل پیشگیری است. با وجود این شما می‌توانید با مراقبت کردن از خود و همچنین خوردن غذاهای سالم خطر بروز عوارض قلبی را در جنین کاهش دهید. بهترین توصیه برای زنان باردار این است که ویتامین‌های قبل از زایمان خود را به‌ طور منظم مصرف کنند و از مصرف الکل و مواد مخدر و همچنین استعمال تنباکو خودداری کنند. اگر تصمیم دارید در آینده نزدیک باردار شوید، باید برای انجام معاینات قبل از دوره بارداری برای مراجعه به پزشک یا ماما برنامه‌ریزی کنید. شما می‌توانید در این جلسات در مورد نحوه آماده شدن برای بارداری و همچنین موادی که نباید مصرف کنید با پزشک خود مشورت نمایید.

متخصص زنان و زایمان، مادر را برای باردار شدن معاینه کرده و نتایج حاصل را برای او شرح می‌دهد. زنان باید در طول دوران بارداری از مصرف الکل و برخی از داروها و همچنین استعمال کوکائین و سیگار خودداری کنند. زنان باردار قبل از مصرف هر نوع دارو باید با متخصص زنان و زایمان مشورت کنند. علاوه بر موارد فوق، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و انجام مراقبت‌های مناسب پیش از زایمان که شامل مصرف ویتامین‌های قبل از بارداری و اسید فولیک است نیز می‌تواند بیشترین اثرگذاری را در بهبود سلامت کلی و قلب جنین به همراه داشته باشد.

اگر صدای قلب جنین شنیده نشد چه باید کرد؟

اگر پزشک در خصوص مواردی مانند سقط جنین، حاملگی پوچ و حاملگی خارج از رحم نگران باشد، ساک حاملگی و قطب جنینی (در صورت قابل رؤیت بودن) را اندازه‌گیری می‌کند تا مشخص کند که کدام مرحله پیشرفت رشد جنین باید تحت نظارت قرار گیرد. اگر ساک حاملگی بزرگ‌تر از ۱۶-۱۸ میلی‌متر باشد، اما قطب جنینی دیده نشود و یا در صورتی که اندازه قطب جنینی ۵ میلی‌متر باشد ولی هیچگونه ضربان قلب (با استفاده از گوشی اولتراسوند واژنی) شنیده نشود، تشخیص پزشک، سقط جنین یا حاملگی پوچ خواهد بود.

در صورتی‌که قطب جنینی بسیار کوچک باشد و پزشک نتواند آن را به‌طور دقیق اندازه بگیرد باید بعد از ۳ تا ۵ روز دوباره سونوگرافی انجام شود. اگر فقدان قطب جنین تشخیص داده شود، آزمایش‌های دیگری نیز باید به منظور رد احتمال حاملگی خارج از رحم انجام شود. بیشتر پزشکان در صورتی که تشخیص دهند که بارداری پایدار نیست، ترجیحاً منتظر می‌مانند تا ببینند آیا بدن مادر جنین را به‌طور طبیعی سقط می‌کند و یا این که می‌توانند یک فرآیند کورتاژ تشخیصی را دنبال کنند. سقط طبیعی جنین توسط بدن به این امر وابسته است که سلامتی مادر هیچ مشکلی نداشته باشد. در حدود ۵۰ درصد از زنان هنگامی که جنین در دوران اولیه بارداری سقط می‌شود، تحت کورتاژ تشخیصی قرار نمی‌گیرند.

اشتراک‌گذاری
16 نظر
 1. سلام ببخشین من نمیتونستم حامله شم ولی الان از طریق ای وی اف هفته ششممه ولی به سونوگرافی رفتم و دکترم گفت قلب جنین دیده نشد ولی بقیه مشخصاتش نرماله اندازه جنین ساک حاملگی اینا .ب نظرتون باید نگران باشم

  1. سلام نگران نباشید برای رویت ضربان قلب جنین ۲ هفته دیگر سونوگرافی انجام بدهید.

 2. من امروز سونو واژینال انجام دادم دکترسونو گفت باید هشت هفته باشه ولی شش هفته نشون میده وقلب جنین قبلا میزده ولی الان نه .ایا سقت انجام بدم یا دوباره سونو تکرار کنم؟؟

  1. باید یک هفته دیگر مجدد سونوگرافی انجام بدهید.

 3. سلام‌من ۸ هفته شد صدای قلب بچه را نشنیدن گفتن باید سقط کنید!!!
  بنظر شما یه هفته ی دیگه صبر نکنم؟؟؟؟؟

  1. سلام مجدد یک هفته دیگر سونوگرافی انجام بدهید.

 4. سلام هفته هشتم بارداری هستم و چند ساعتی هست خونریزی دارم سونو هم دادم قلب جنین هنوز تشکیل نشده لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام با توجه به رویت نشدن ضربان قلب جنین احتمال سقط وجود دارد.

 5. سلام من در هفته ی هشتم سنو دادم گفتن ک قلب جنین نمیزنه و در هفت هفته هستم بعد ده روز دوباره رفتم و جواب بازم همون بود الان ده روز گذشته و لکه بینی دارم آیا احتمال سقط هست یا بازم سنو بدم؟

  1. سلام بله احتمال سقط است اگر به خون ریزی نیافتادید آن وقت باید دارو مصرف کنید تا سقط شود.

 6. سلام من یک بارداری پوچ داشتم …و الان بعد یک سال با مشاوره پزشکم بار دار شدم هفته هفت رفتم سنو واژینال فقط ساک دیده شد ایا ممکنه دوباره پوچ‌باشه

  1. سلام باید مجدد سونوگرافی انجام بدهید.

 7. سلام عرب هستم‌ …تروخدا کمکم کنید خیلی نگرانم‌ سوال اولم هنوز جواب ندادین من تروییٔد کم کار هم دارم ولی سه ماه قبل باردار شدنم تهت نظر دکتر بود …ربطی داره….

 8. سلام من هفته هفتم هستم خودم شیاف سقط استفاده کردم تاسقط بشه یک روز خونریزی داشتم ولی سقط نشده .رفتن سونوگرافی گفته سقط نشده ولی قلب جنین هم تشکیل نشده حالا نگرانم

  1. سلام باید ۱۰ روز سونوگرافی انجام بدهید.

 9. تا ضربان قلب جنین و بافت پل جنینی در کیسه قابل رویت و اندازه گیری نباشد نمی توانیم بگوییم چه زمانی لقاح رخ داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *