ترک های بارداری از چند ماهگی شروع میشود؟!

ترک های شکم و سینه در بارداری از ماه ششم کم کم شروع میشود. اولين ترك‌ها از سه ماهه دوم بارداری روي شكم ظاهر مي‌شوند به همين دليل بسيار مهم است كه مراقبت از پوست را جدي‌تر بگيريد. بزرگ‌تر شدن شكم و افزايش ترشح هورمون كورتيزول، دو عامل سستي بافت‌هاي زيرپوستي است. از آنجا كه نمي‌توان جلوي فعاليت هورمون‌ها را گرفت بايد روي توانايي كشساني پوست كار كرد؛ هر شب شكمتان را با كرم های ضد ترک ماساژ دهيد تا پوست نرم شود.

ترک های بارداری از چند ماهگی شروع میشود؟!

پیدایش استریا یک یافته شایع و مشخص در اکثر حاملگی‌هاست. این خطوط در ۹۰ درصد زنان باردار در ماههای ششم و هفتم حاملگی ابتدا در دیواره شکم ظاهر شده و بعدا به میزان کمتری بر روی سینه‌ها نیز نمایان می‌شوند و با شیوع و شدت کمتر ممکن است در سایر نواحی بدن نیز دیده شوند علت پیدایش این خطوط را به مجموعه‌ای از تغییرات هورمونی، کشش بیش از اندازه پوست و پارگی برخی الیاف بافت نگاهدارنده آن نسبت می‌دهند.

طول این خطوط چند سانتیمتر بوده و پهنای آنها از ۱ تا ۱۰ میلیمتر متغیر است و به رنگ صورتی تا ارغوانی و گاهی همراه با خارش مختصر ظاهر می‌شوند و رنگ این خطوط معمولا مدتی پس از خاتمه بارداری تبدیل به رنگ پوست شده، مختصری فرو رفته و سرانجام چروکیده می‌شوند.

استریا معمولاً یک مشکل ظاهری است ولیکن در برخی موارد مخصوصاً اگر وسیع باشد ممکن است زخمی شده و یا در جریان حوادث به سادگی پاره شود. باید به خاطر داشت که استریا در دوران بلوغ و در ارتباط با افزایش سریعتر حجم بدن نسبت به رشد پوست، در هر دو جنس و بطور عمده در نواحی ران‌ها، باسن، کمر و سینه ممکن است ایجاد شود. همچنین احتمال دارد ضایعات مشابهی در جریان برخی از بیماریها و یا مصرف انواعی از داروهای موضعی یا سیستمیک، خصوصاً ترکیبات کورتون دار، ایجاد شود که شامل آویزه های پوستی می گردد.

آیا ترک های پوست با گذشت زمان از بین می روند؟
خبر خوب در این رابطه این است که معمولاً ترک های پوست با گذشت شش تا دوازده ماه از به دنیا آوردن بچه تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده و محو می شوند. با گذشت زمان رنگ دانه های پوست کمی محو می شوند و معمولاً روشن تر از پوست اطراف خود خواهند شد، اما ساختار پوست پس از بر طرف شدن این شرایط تغییری نخواهد کرد (رنگ جای باقیمانده از ترک ها بر روی پوست بستگی به رنگ پوست فرد دارد).

راه ها و روش های درمان ترک های بارداری
با وجودی که ترک های پوست ممکن است یک مشکل زیبایی باشد، این ترک ها مضر نیستند و در اکثر مواقع با گذشت زمان محو می شوند. همچنین این ترک ها معمولاً نیازمند درمان خاص نیستند. اگر شما به دنبال روش مناسب برای درمان ترک شکم بعد از زایمان هستید، باید بدانید که این روش ها فقط تا حدودی می توانند در درمان ترک پوست موثر باشند و نمی توانند این ترک ها را بطور کامل از بین ببرند.

روش های زیر از اصلی ترین روش های از بین بردن ترک پوست هستند. به هر حال نتایج تحقیقات انجام شده بر روی این روش ها نمی تواند موفقیت آمیز تر بودن یکی از آنها در مقایسه با روش های دیگر را نشان دهد.

کرم ترتينوئين
بعضی از تحقیقات انجام شده در این حوزه نشان می دهد استفاده از کرم ترتينوئين (رتین، رنوا، آویتا) می تواند به بهبود ترک هایی که اخیراً بر روی پوست ایجاد شده، کمک موثر کند. از این کرم ها بطور خاص در مواردی استفاده می شود که ترک های پوست در چند ماه گذشته ایجاد شده و هنوز به رنگ صورتی یا قرمز باشند. در صورتی که شما باردار هستید یا به کودک شیر می دهید، پزشک ممکن است استفاده از این روش درمانی را به تاخیر انداخته یا از سایر روش های درمانی مناسب برای شما استفاده کند. به هر حال استفاده از کرم ترتینوئین می تواند به تولید مجدد کولاژن و شبیه تر کردن ظاهر ترک های ایجاد شده به پوست عادی کمک موثر کند. به هر حال باید توجه داشت که ترتینوئین می تواند به پوست شما آسیب وارد کند و به این ترتیب این روش برای درمان ترک های قدیمی پوست مناسب نیست.

لیزر درمانی
در لیزر درمانی از طول موج های قوی لیزر ترک پوست برای تحریک تولید کولاژن، الاستین یا ملامین در پوست استفاده می شود. در این هنگام پزشک می تواند به شما کمک کند نوع تکنولوژی لیزر مناسب برای خود را با توجه به سن و موقعیت ترک های ایجاد شده و نیز رنگ پوست انتخاب نمایید.

میکرودرم ابریژن
در این روش درمانی از یک ابزار مخصوص برای سایش کریستال ها به پوست استفاده می شود. این کریستال ها می توانند به آرامی پوست را خراش داده و سطح آن را صیقلی کنند. در ادامه، از یک لوله برای خارج کردن کریستال ها و سلول های پوست از محل استفاده می شود. به این ترتیب روش میکرودرم آبریژن می تواند لایه های بالای پوست را برداشته و باعث رشد پوست جدید با قابلیت ارتجاع و سلامت بیشتر شود. از این روش درمانی می توان برای ترک های قدیمی تر ایجاد شده بر روی پوست نیز استفاده کرد.

شما می توانید برای انتخاب روش درمانی مناسب با پزشک ملاقات کرده و صحبت نمایید. در این حالت لازم است به فاکتورهای زیر توجه شود:

مدت زمانی که از ایجاد ترک های پوست گذشته است.
راحتی درمان، زیرا این روش ها می توانند از نظر طول مدت درمان و تعداد جلسات لازم با یکدیگر متفاوت باشند.
هزینه درمان، روش های درمانی زیبایی معمولاً تحت پوشش طرح های بیمه خدمات درمانی نیستند.
انتظارات درمان، اکثر روش های درمانی در بهترین حالت فقط تا حدودی موثر هستند.

پیلینگ و لایه برداری
بیمار می تواند از یک مجموعه لایه برداری های شیمیایی برای درمانترک و خطوط بعد از حاملگی استفاده کند. در این حالت از تری‌ کلرو استیک اسید (TCA) برای لایه برداری شیمیایی استفاده می شود که می تواند بهبود ظاهر ترک های پوست را در زمان استفاده با سطح تمرکز کافی (معمولاً ۲۰%) و تحت نظارت یک متخصص پوست یا جراح زیبایی با تجربه برای بیمار به همراه داشته باشد. به خاطر اینکه تری کلرو استیک اسید سطح نفوذ بیشتری در مقایسه با سایر لایه بردارها دارد، این اعتقاد وجود دارد که این ماده توانایی بیشتر برای تحریک تولید کولاژن و الاستین در لایه های عمیق آسیب دیده پوست داشته باشد. 

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. بهتر است بدانید که ترک های پوستی به سرعت و به طور کامل از بین نمی روند. اما می توان اثر آنها را کمتر کرد. بهترین زمان برای درمان ترک های پوستی در اسرع وقت و به محض مشاهده آنهاست، زمانی که اولین ترک ها را در بارداری روی شکم خود مشاهده می کنید و یا حتی به نظر برخی دیگر پیش از ایجاد و رؤیت ترک ها باید دست به کار شد. برای پیشگیری و رفع ترک ها باید پوست را مرطوب نگه داشت و از خشک شدن آن جلوگیری کرد. هرچه پوستتان نرم تر و منعطف تر باشد، ترک های کمتری ممکن است روی پوست شما پدیدار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *